Tiul to lekka i bardzo delikatna tkanina o ażurowym wykończeniu. Wykorzystuje się ją do produkcji ubrań i kostiumów, a także różnego rodzaju akcesoriów. Tiul dekoracyjny często pojawia się jako ozdoba w teatrach lub element do wykończenia rękodzieła.

Spis treści

  Tiul bywa wykorzystywany podczas szycia karnawałowych kostiumów dla dzieci i dorosłych. Przydaje się również, jeśli zależy nam na ożywieniu znoszonej spódnicy czy sukienki. Mimo że materiał jest bardzo cienki, nie strzępi się, co w znacznym stopniu ułatwia pracę z tkaniną. Wspomniana delikatność wiąże się z jedną, charakterystyczną dla tego rodzaju niego wadą – podatnością na zagniecenia. Jakie metody prasowania najlepiej sprawdzają się w przypadku tiulu?

  Tiul sztywny czy miękki? Rodzaje materiału

  Tiul to tkanina, która kojarzy się z baletem. Materiał jest bowiem wykorzystywany do produkcji spódniczek tancerek, dodaje im lekkości i gracji. Pomimo swojej delikatności, jest wytrzymały i na długo zachowuje ładny wygląd. Sztywny tiul charakteryzuje się większymi oczkami i lepszym trzymaniem kształtu, z kolei elastyczny (miękki) ma znacznie mniejsze oczka i doskonale nadaje się do mieszania kolorów. Ubrania zazwyczaj są szyte z drugiej odmiany, zważywszy na to, że nie wykazuje ona szorstkości i świetnie się układa. Tiul ozdobny o wyższym stopniu sztywności sprawdza się przy okazji przygotowywania różnego rodzaju dekoracji.

  Materiał produkuje się z różnych włókien. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, najbardziej dostępne i wyróżniające się najniższą ceną są włókna syntetyczne takie jak poliester. Znacznie trudniej trafić na tiul bawełniany lub jedwabny. Są one również dużo droższe. Szukając materiału, który ma posłużyć na sukienkę sylwestrową, warto postawić na tiul z brokatem. W zależności od potrzeb i preferencji znajdzie się tkaninę o różnej gramaturze.

  Prasowanie parą tiulu

  Tiul jest materiałem bardzo wymagającym i nie powinien być prasowany tradycyjnym żelazkiem z uwagi na duże ryzyko przypalenia oraz rozciągnięcia. Jeśli ubranie zostało wykonane z bardzo cienkiej tkaniny, można spróbować ją zmoczyć i zawiesić na wieszaku. Po wyschnięciu większość zagnieceń powinna zniknąć. Niestety ta metoda nie sprawdzi się w przypadku grubszego materiału, na którym widoczne są wszelkie nierówności. Warto przechowywać ubrania wykonane z tiulu na wieszaku, gdyż są one bardzo podatne na zagniecenia i po złożeniu w kostkę trzeba będzie przywrócić je do naturalnego stanu. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

  Prasowanie tiulu w pionie

  Pierwszą opcją, którą warto przetestować, jest żelazko parowe do prasowania w pionie. Tego typu urządzenia wyróżniają się stałym wyrzutem pary z możliwością użycia silniejszego trybu w przypadku większych zagnieceń. Ich zaleta to brak kontaktu powierzchni żelazka z tkaniną. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko przypalenia. Para wnikająca w głąb materiału rozprostowuje go i nadaje mu odpowiedni kształt. Prasowanie parowe jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy tiul został ułożony warstwowo – jeśli chcemy bowiem uzyskać zadowalający efekt, konieczne jest rozprostowanie zagnieceń na każdej warstwie z osobna. Korzystając z urządzenia parowego, nie tylko zachowamy pełnię bezpieczeństwa, ale również znacznie szybciej poradzimy sobie z wykonaniem całego procesu. Prasowanie w pionie doskonale sprawdza się też w przypadku firanek lub zasłon wykonanych z tiulu. Jest znacznie bardziej komfortowe, można bowiem wykonywać tę czynność, gdy są zawieszone na karniszu. Urządzenie do prasowania parą nie tylko niweluje zagniecenia, ale także doskonale odświeża elementy garderoby lub dekoracje znajdujące się w domu. Gorąca para usuwa wszelkie drobnoustroje i kurz, które zdążyły osiąść na materiale. Ta metoda pozwala zachować tkaninie jej naturalne piękno.

  Aby przyspieszyć cały proces, warto wybierać urządzenia charakteryzujące się szybkim czasem nagrzewania. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza jeśli prasujemy daną rzecz na ostatnią chwilę. Najnowocześniejsze sprzęty tego typu mają funkcję zabezpieczającą przed gromadzeniem się kamienia. Dzięki temu nie trzeba martwić się o zabrudzenie tkaniny.

  Pielęgnacja tiulu parownicą do prasowania

  Dobrym rozwiązaniem w przypadku tiulu będzie także prasowanie parownicą. Urządzenia tego typu są lekkie i ergonomiczne, co wpływa na duży komfort ich użytkowania. Ponadto, dzięki stałemu wyrzutowi pary, prasowanie jest bardzo precyzyjne i pozwala pozbyć się zagnieceń nawet z trudno dostępnych miejsc. Najlepsza parownica do ubrań charakteryzuje się bardzo krótkim czasem nagrzewania, najczęściej poniżej minuty. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią rozkładać tradycyjnej deski i na co dzień nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na prasowanie. Parownica do odzieży doskonale odświeża kolor ubrań, co ma istotne znaczenie w przypadku tiulu, który często występuje w intensywnych odcieniach. Urządzenie może być używane w każdej części domu, dlatego świetnie nadaje się do prasowania nawet bardzo bujnych tiulowych firanek. Jego lekkość sprawia, że czynność nie jest obciążająca fizycznie. Parownice doskonale sprawdzają się w przypadku konieczności wykonywania poprawek na ostatnią chwilę. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na wielkość głowicy. Wpływa ona na szybkość ukończenia całego procesu. Jest to ważne szczególnie w przypadku prasowania dużych powierzchni. Istotnym czynnikiem jest także wielkość zbiornika. Przy większych pojemnikach częstotliwość dolewania wody jest mniejsza. Tego typu urządzenia są polecane szczególnie osobom, które prowadzą intensywny tryb życia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?