Minky to miękki, oddychający materiał charakteryzujący się dobrą izolacyjnością termiczną. Produkuje się z niego dziecięce kołderki, kocyki, ochraniacze do wózków, szaliki, czapki, a nawet pluszaki. W jaki sposób należy pielęgnować ten materiał? Czy możliwe jest prasowanie go żelazkiem?

Spis treści

  Mimo że minky to tkanina bardzo odporna i trwała, to prasowanie jej tradycyjnym żelazkiem nie jest wskazane, gdyż wykonana jest ze sztucznego poliestru. Rozwiązaniem może być użycie parownicy do prasowania.

  Materiał minky – na czym polega jego fenomen?

  Materiał minky to tkanina, która w ostatnich latach szturmem zdobyła rynek. Oryginalny materiał plush minky produkowany jest przez amerykańską firmę Shannon Fabrics. Jest to rodzaj polaru lub dzianiny pluszowej wytworzonej w całości z poliestru, ale różniącej się od tradycyjnego pluszu i poliestru. Charakterystyczną cechą jest to, że minky jest całe pokryte wytłoczonymi kropkami przypominającymi wypustki. Na rynku znaleźć można także minky pokryte tłoczonymi serduszkami i gwiazdkami, a także gładki polar minky, bez żadnych wzorów. Materiał cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim wśród rodziców małych dzieci – z miękkiej tkaniny minky produkuje się kocyki, pościel, poduszki, ochraniacze do wózków, szlafroczki, czapki, szaliki, a nawet przytulanki. Minky łączy się w nich zwykle z innymi materiałami, np. bawełną, dresówką, płótnem bambusowym. Materiał minky, mimo że jest tkaniną sztuczną, ma wiele znakomitych właściwości. Wynika to z faktu, że do jej produkcji wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie, dzięki którym wytwarzane są włókna poliestrowe znacznie cieńsze niż bawełna i wełna. Produkty z minky charakteryzują się przewiewnością i wysoką izolacją termiczną – świetnie ogrzewają zimą, a latem nie powodują przegrzania. Minky jest bardzo delikatne, oddychające, przyjemne w dotyku, elastyczne, nie powoduje podrażnień i bardzo szybko schnie. Może być używane do wózków podczas spacerów oraz jako okrycie po kąpieli. Minky zostało przebadane przez amerykańskie laboratoria pod kątem substancji szkodliwych, a efektem tych badań jest przyznanie materiałowi certyfikatu Oeko-Tex potwierdzającego jego bezpieczeństwo. Minky jest uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych. Produkuje się z niego m.in. zasłony czy narzuty na łóżko. W Polsce najpopularniejszym wzorem minky jest Cuddle Dimple®, czyli wspomniane wcześniej tłoczone kropeczki. Oryginalne minky jest bardzo odporne i trwałe – pod warunkiem, że zapewni mu się właściwą pielęgnację.

  Jak pielęgnować materiał minky?

  Minky to materiał bardzo łatwy w utrzymaniu. Nie odkształca się ani nie odbarwia nawet po wielu praniach. Produkty wykonane z tkaniny minky należy prać w pralce w 30℃. Za wadę tego materiału można uznać fakt, że nie wolno go prasować. Minky wykonane jest z poliestru – wysoka temperatura nie tylko uszkodzi syntetyczne włókna (zaczną się one topić i sklejać), ale także spowoduje spłycenie charakterystycznych dla minky tłoczeń. W przypadku kocyków czy kołderek łączących minky z bawełną, dresówką lub płótnem bambusowym należy zachować ostrożność i prasować je tylko po stronie składającej się z dodatkowego materiału. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Prasowanie pościeli czy nakryć noworodków lub niemowlaków jest wszak czynnością zapewniającą ich sterylizację. Z pomocą mogą przyjść urządzenia do prasowania parą. Parownica świetnie radzi sobie nawet z najdelikatniejszymi materiałami takimi jak minky – z powodzeniem odświeży i zdezynfekuje produkt, nie powodując jego niszczenia czy odkształcania.

  Parownica czy generator pary – które urządzenie do prasowania parą wybrać?

  Dużym zainteresowaniem cieszą się w ostatnim czasie parownice do odzieży i generatory pary. Czym różnią się między sobą te sprzęty oraz który z nich warto wybrać? Żelazka z generatorem pary są urządzeniami nieco bardziej zaawansowanymi niż parownice. Składają się z żelazka i stacji parowej, w której umieszczony jest generator pary. Oba elementy łączy przewód parowy, który doprowadza do żelazka parę wodną. Urządzenie jest dość dużych rozmiarów, ale jego część prasująca jest mniejsza i lżejsza niż klasyczne żelazko, ponieważ nie ma w niej grzałki i wody. Generator pary produkuje ogromną ilość pary pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu bardzo ułatwia i przyspiesza prasowanie. Co więcej, o wiele lepiej niż zwykłe żelazko radzi sobie ono z zagnieceniami. Z uwagi na silny wyrzut pary (stały wyrzut wynosi do ok. 180 g na minutę, a dodatkowy do ok. 600 g na minutę) żelazko z generatorem pary bardzo dobrze sprawdza się do prasowania rzeczy w pionie. Generator pary jest szczególnie polecany do rozprasowywania i odświeżania grubych materiałów (jak np. jeans) lub mocno gniotących się tkanin. Sprawdzi się także do prasowania kilku warstw naraz, np. pościeli.

  Drugim rodzajem sprzętu do prasowania parowego jest parownica. Rozprostowuje, odświeża i dezynfekuje odzież bez potrzeby rozkładania deski do prasowania. Parownica jest zaopatrzona w grzałkę wytwarzającą parę wodną, a jej płyta mimo stałego podgrzewania jest bezpieczna dla wszystkich materiałów. Parownica ma zbiornik wody, który umożliwia odświeżenie od kilku do kilkunastu sztuk odzieży. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, dzięki któremu można nie tylko prasować, ale także odświeżać i dezynfekować tkaniny (gorąca para zabija bakterie). Z uwagi na słabszy wyrzut pary parownica jest zalecana przede wszystkim do pielęgnacji delikatnych materiałów. Do prasowania rzeczy wyprodukowanych z minky sprawdzi się o wiele lepiej niż generator pary.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1