Prasowanie spodni w kant jedynie z pozoru jest skomplikowanym zdaniem. Warto podkreślić, że zarówno męską, jak i damską wersję tej części garderoby prasuje się według tej samej instrukcji. Ponadto lepiej nie robić tego w pośpiechu, prasowanie spodni na kant wymaga precyzji.

Spis treści

  Osoby, które pragną dowiedzieć się, jak prasować spodnie w kant, muszą mieć świadomość, że decydujący wpływ na parametry prasowania ma rodzaj materiału, z którego uszyte są spodnie w kant. Nie bez znaczenia jest też rodzaj użytego sprzętu prasującego.

  Jak prasować spodnie w kant? – instrukcja

  Dla wielu osób, szczególnie pracowników biurowych, spodnie w kant są synonimem elegancji. Jednak aby mogły spełniać swoje zadanie, trzeba je wyprasować. Nierówny, niewyraźny kant jest kojarzony z niedbalstwem. Należy podkreślić, że zarówno damskie, jak i męskie spodnie w kant prasuje się według tego samego schematu.

  Przed użyciem żelazka należy odwrócić spodnie na lewą stronę. Jest to konieczne, aby móc wyprasować kieszenie. Kolejnym krokiem jest prasowanie materiału wokół rozporka, szwów i obszycia nogawek. Po osiągnięciu zadowalającego efektu można obrócić spodnie na prawą stronę, po czym zacząć prasować pas. W tym celu spodnie należy nałożyć na jeden z końców deski do prasowania. Aby spodnie z kantem miały dokładnie wyprasowany pas, powinno się stopniowo obracać je wokół deski, w tym czasie nogawki powinny luźno zwisać nad podłogą. Po zakończeniu tej czynności można przystąpić do ułożenia nogawek spodni w kant – szwy wewnętrzne i zewnętrzne muszą znaleźć się dokładnie pośrodku nogawek. Po położeniu ich na desce należy odchylić górną nogawkę i powoli przeprasować wewnętrzną część nogawki dotykającą deski. Następnie trzeba przekręcić spodnie w ten sposób, aby móc wyprasować przeciwległą stronę tej nogawki. Drugą nogawkę prasuje się według tego samego schematu co pierwszą. Każdy, kto chciałby się dowiedzieć, jak prasować spodnie w kant, musi mieć świadomość, że nie można dotykać bezpośrednio kantu. Dzięki temu można uniknąć marszczenia się materiału.

  Kanty utrwala się poprzez przesuwanie żelazkiem po ich krawędziach. Nie można zapomnieć o użyciu silnego wyrzutu pary. Spodnie na kant po prasowaniu należy powiesić na wieszaku.

  Czytając o tym jak prawidłowo prasować spodnie w kant, dowiedz się od razu jak najlepiej wyprasować mankiet.

  Jak wyprasować jedwabne, wełniane, bawełniane spodnie na kant?

  Sposób prasowania zależy w dużym stopniu od rodzaju materiału, z którego wykonane są spodnie. Najwięcej uwagi należy poświęcić na prasowanie delikatnych ubrań. Jedwabne spodnie z kantem to propozycja na wielkie wyjścia, jest to część garderoby, która pięknie wygląda i którą bardzo łatwo zniszczyć. Prasuje się je na najniższej temperaturze przy wyłączonej funkcji żelazka parowego. Jedwabne spodnie dobrze jest prasować, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Trudne do usunięcia zagniecenia warto prasować przez mokrą ściereczkę. Aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia jedwabiu, należy zaopatrzyć się w specjalną nakładkę, która chroni przed błyszczeniem tkanin i przed przypaleniem. Jest to sprawdzony produkt, który od lat obecny jest w przemyśle odzieżowym. Ściśle przylega do stopy żelazka i obniża temperaturę prasowania. Nakładka odporna jest na bardzo wysokie temperatury, łatwo ślizga się po delikatnych tkaninach, skraca czas prasowania. Tego typu osłony mają jeszcze jedną zaletę – chronią płytę grzejną żelazka przed zarysowaniami. Dzięki nim możliwe jest przedłużenie żywotności urządzenia prasującego.

  Antypołyskowej nakładki na żelazko można używać również w trakcie prasowania wełnianych spodni na kant. Za optymalną temperaturę prasowania takich ubrań przyjmuje się 180–220℃. Wełna nie przepada za gorącym suchym powietrzem, dlatego dobrze prasować ją przez wilgotną lnianą ściereczkę. W ten sposób można uniknąć przypalenia. Ponadto, prasując lekko wilgotne wełniane ubrania, można mieć pewność, że nie będzie na nich połysku.

  Spodnie w kant męskie bardzo często szyte są z bawełny, którą prasuje się w temperaturze 150–180℃. Tak samo jak w przypadku jedwabiu i wełny, w trakcie prasowania bawełnianych ubrań warto użyć nakładki na żelazko lub lnianej bądź bawełnianej ściereczki. Latem popularne są też lniane spodnie w kant, ich prasowanie jest dużo prostsze niż odzieży z delikatnych tkanin. Len w odróżnieniu od jedwabiu świetnie znosi wysokie temperatury – prasujemy się go rozgrzanym do 220℃ żelazkiem. Warto jednak podkreślić, że również w przypadku lnu dobrze jest zdecydować się na prasowanie przez wilgotną ściereczkę.

  Sprzęt do prasowania spodni w kant

  Do prasowania spodni w kant powszechnie wykorzystuje się żelazko parowe. Jest to sprzęt prasujący, który zna większość polskich rodzin. Uwalniana przez nie para rozluźnia włókna spodni i tym samym ułatwia proces prasowania. Dzięki postępowi technologicznemu można wybierać między żelazkiem przewodowym i bezprzewodowym, które sprawia, że prasowanie staje się jeszcze prostsze. Wykorzystując żelazko bez kabla, ma się pełną swobodę ruchów, co ma kluczowe znaczenie w trakcie realizowania instrukcji dotyczącej prasowania spodni w kant. Na uwagę zasługuje również funkcja umożliwiająca samooczyszczanie żelazka. Dzięki niej stopa urządzenia nie brudzi się z upływem czasu, ma to wpływ na lekkość prasowania. Nowoczesne żelazka parowe wyposażone są również w specjalistyczne filtry, których zadaniem jest oczyszczenie pary z kamienia. Zapobiegają one powstawaniu plam na ubraniach.

  Osoby, które chciałby poznać sekret skutecznego prasowania spodni w kant, zamiast żelazka parowego mogą zdecydować się na zakup żelazka z generatorem pary. Jest to urządzenie adresowane do tych wszystkich, dla których prasowanie to codzienność. Na rynku znajdują się nowoczesne generatory pary, które same wiedzą, kiedy wytworzyć odpowiednią ilość pary. Jest to możliwe dzięki działaniu inteligentnego czujnika. Poza tym chronią ubrania przed poplamieniem, są łatwe w użytkowaniu, niektóre z nich prasują aż dwa razy szybciej niż tradycyjne żelazka parowe.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?