Żakiet damski to jeden z najważniejszych elementów garderoby. Nie można dopuścić do tego, aby tak elegancki strój był nieestetycznie wygnieciony. Pielęgnację żakietu ułatwi dobrze dobrany sprzęt. Jakie urządzenie sprawdzi się do prasowania damskiej marynarki?

Spis treści

  Damski żakiet można z powodzeniem prasować tradycyjnym żelazkiem. Niemniej jednak należy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Z tego względu najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór żelazka z generatorem pary, który w krótkim czasie wyprasuje żakiet w pionie i nie doprowadzi do zniszczenia tkaniny. Równie ciekawym urządzeniem jest IXEO, które łączy zalety deski Smart Board, umożliwiającej prasowanie parą pod każdym kątem oraz lekkiego, ergonomicznego żelazka parowego. Jeśli żakiet wymaga jedynie odświeżenia, warto postawić na parownicę do ubrań – usunie ona niepożądane zapachy oraz pozwoli pozbyć się bakterii.

  Jak należy prasować żakiet?

  Wiele osób zastanawia się, jak odpowiednio prasować żakiet. Marynarki, zwłaszcza te wizytowe, wykonane są zazwyczaj z wyjątkowo delikatnych materiałów. Prasowanie żakietu damskiego należy zacząć od ustawienia najniższej temperatury. Po wykonaniu próby na brzegu ubrania lub po wewnętrznej stronie żakietu można zacząć stopniowo zwiększać temperaturę. W celu uniknięcia wybłyszczeń na tkaninie warto marynarkę lub żakiet prasować przez bawełniany materiał. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z coraz popularniejszych na rynku żelazek mających nakładkę, która zabezpiecza delikatne tkaniny przed zniszczeniem. Prasowanie eleganckich żakietów należy rozpocząć od ramion, następnie przejść do prasowania rękawów oraz przedniej części. Warto pamiętać o wyjęciu z kieszeni materiału wyściełającego, aby nie utrudniał prasowania. Na koniec należy usunąć zagniecenia na tylnej części żakietu oraz na kołnierzyku.

  Jak prasować żakiet przy użyciu żelazka z generatorem pary?

  O wiele lepsze, szybsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze efekty w przypadku prasowania żakietu zapewni żelazko z generatorem pary. Urządzenie utrzymuje stałą temperaturę, dlatego gwarantuje gładkość bez ryzyka przypalenia. Przy pomocy żelazka z generatorem pary można od razu wyprasować zarówno stronę zewnętrzną damskiego żakietu, jak i jego wewnętrzną stronę, które różnią się zazwyczaj rodzajem materiału. W skład urządzenia wchodzą dwa elementy – żelazko i stacja parowa, w której umieszczony jest generator pary. Obie części są połączone ze sobą za pomocą przewodu parowego, który doprowadza do żelazka parę wodną. Prasowanie parowe przy użyciu generatora jest bardzo łatwe i szybkie. Produkuje on dużą ilość pary pod wysokim ciśnieniem, dlatego radzi sobie z zagnieceniami znacznie lepiej niż zwykłe żelazko. Generator pary jest polecany szczególnie do prasowania bardzo gniotących się lub grubych materiałów jak jeans (stały wyrzut wynosi do ok. 180 g na minutę, a dodatkowy do ok. 600 g na minutę). Żelazko z generatorem sprawdza się podczas prasowania rzeczy w pionie. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku odświeżania eleganckich żakietów. Jak przeprowadzić taką czynność? W pierwszej kolejności należy powiesić marynarkę, np. na drzwiach, następnie przesuwać urządzenie po materiale w górę i w dół.

  IXEO – rewolucyjne urządzenie do prasowania parą

  Kolejnym urządzeniem, które świetnie poradzi sobie z prasowaniem żakietu damskiego, jest IXEO. To rewolucyjny sprzęt, który łączy deskę Smart Board umożliwiającą prasowanie parą pod każdym kątem oraz lekkie żelazko parowe. Za sprawą mocy 1600 W oraz technologii Turbo Steam urządzenie wytwarza silne ciśnienie o wysokości do 5 barów. Dzięki temu skuteczność prasowania jest bardzo wysoka. Urządzenie nagrzewa się zaledwie w 45 sekund, a system Smart Protect potrafi dostosować temperaturę do każdego typu odzieży, bez konieczności manualnej regulacji. IXEO zaopatrzone jest w dodatkowy, przenośny zbiornik na wodę, dzięki czemu sprzęt może zostać użyty, gdziekolwiek jest potrzebny.

  Parownica do prasowania – sposób na szybkie odświeżenie żakietu

  W przypadku, gdy żakiet trzeba jedynie lekko przeprasować lub odświeżyć, warto sięgnąć po parownicę do ubrań. Urządzenie nie tylko wygładzi materiał, ale usunie także niepożądane zapachy (np. dymu papierosowego) oraz bakterie (aż do 99,9%). Parownica do prasowania ubrań zbudowana jest z grzałki wytwarzającej parę wodną oraz ze zbiornika na wodę, który, w zależności od wielkości, umożliwia odświeżenie od kilku do kilkunastu sztuk ubrań. Ręczne parownice do odzieży mają pojemność do 60 ml, kompaktowe do 600 ml, a stojące do 1500 ml. Parownica do odzieży ma znacznie mniejszy wyrzut pary niż żelazko z generatorem pary, dlatego zalecana jest do pielęgnacji delikatnych materiałów, jak jedwab oraz aplikacji, falbanek, plis i cekinów. Oprócz pojemności zbiornika na wodę wypada także zwrócić uwagę na pozostałe istotne parametry, jak choćby moc urządzenia. Im większa moc parownicy, tym prasowanie stroju staje się szybsze i łatwiejsze, ponieważ sprzęt jest niemal od razu gotowy do pracy. Moc parownicy waha się zazwyczaj od 1000 do 2200 W (parownica ręczna od 1000 W, kompaktowa – od 1200 do 1400 W, stojąca do 2200 W). Nie mniej istotnym wskaźnikiem jest szybkość nagrzewania sprzętu. Najmniejsze, ręczne parownice są w stanie nagrzać się już w zaledwie 40 sekund. Ostatnim parametrem, o którym warto pamiętać, jest długości kabla. Dłuższy zapewnia wygodne przemieszczanie się z urządzeniem. Parownice są zazwyczaj wyposażone w półtorametrowy kabel.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?