Jak wyczyścić żelazko? Z tym pytaniem zmaga się większość osób, które zajmują się prasowaniem w domu. Odświeżanie urządzenia może wydawać się dość skomplikowane, jednak w rzeczywistości wcale nie musi być trudne. Aby ułatwić sobie domowe porządki, warto poznać sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić przypalone żelazko.

Spis treści

  Czyszczenie sprzętu gospodarstwa domowego to kluczowy element dbania o jego prawidłowe funkcjonowanie. Dotyczy to także wszelkiego typu żelazek. Pod wpływem użytkowania na ich powierzchni mogą pojawić się przypalenia oraz uciążliwy, kamienny osad. Czym wyczyścić żelazko i w jaki sposób należy to zrobić? Z pomocą przychodzą proste i skuteczne metody pozwalające na pozbycie się różnego typu zabrudzeń.

  Zobacz także: Maglowanie – na czym polega? Czy można uzyskać efekt maglowania w domu?

  Jak wyczyścić żelazko i czy jest to konieczne?

  Jak wyczyścić żelazko parowe, a jak sprzęt z generatorem pary? Usuwanie brudu i przypaleń z tego typu akcesoriów wygląda bardzo podobnie. Kluczowy jest dobór metody czyszczenia do stopy żelazka. To bardzo istotne, ponieważ materiały, z których wykonany jest spód urządzenia, w znaczący sposób się różnią. Warto więc wiedzieć, jak wyczyścić żelazko teflonowe, a jak postępować w przypadku stopy ceramicznej lub stalowej.

  Czy każde żelazko wymaga dokładnego czyszczenia? Okazuje się, że nie. Nowoczesny sprzęt może być pokryty specjalną powłoką Durilium Airglide Autoclean. Dzięki innowacyjnej technologii stopa żelazka jest zabezpieczona przed przypaleniem i nadmiernymi zabrudzeniami. W związku z tym nie trzeba czyścić jej specjalnymi środkami – wystarczy jedynie przetarcie wilgotną gąbką. To duże ułatwienie dla użytkowników żelazek. Sprzęt tego typu jest bowiem niezwykle wytrzymały i pozostaje w dobrym stanie przez długi czas, eliminując przy tym konieczność uciążliwego czyszczenia. Ponadto stopa Durilium Airglide Autoclean ułatwia prasowanie, ponieważ gładko sunie po różnego typu materiałach.

  Niestety nie wszystkie urządzenia mają tak nowoczesną stopę. W przypadku bardziej tradycyjnych modeli konieczne jest rozważenie tego, jak wyczyścić spalone żelazko specjalistycznymi preparatami lub domowymi sposobami.

  Czym wyczyścić żelazko?

  Czym wyczyścić żelazko teflonowe, ceramiczne, szafirowe lub stalowe? Podstawą jest dobór odpowiedniego preparatu. Na rynku są dostępne produkty, które doskonale poradzą sobie zarówno z zabrudzeniami, jak i z przypaleniami. Popularne są np. specjalne sztyfty do czyszczenia żelazek. Wybierając środek chemiczny, trzeba kierować się rodzajem posiadanego żelazka i dostosować preparat do materiału, z którego wykonana jest jego stopa. Co ważne, na opakowaniach gotowych produktów można znaleźć szczegółową instrukcję, jak wyczyścić żelazko po przypaleniu przy pomocy zakupionego detergentu.

  Czym wyczyścić przypalone żelazko? Domowe sposoby

  Osoby, które zastanawiają się, jak wyczyścić przypalone żelazko, często zwracają się w kierunku domowych sposobów. Mogą być one równie skuteczne, co preparaty zakupione w sklepie.

  Czym wyczyścić przypalone żelazko teflonowe? Przydatne okazują się produkty, które można znaleźć w domowych szafkach. Warto sięgnąć, np. po ocet, płyn do mycia naczyń lub pogniecioną folię aluminiową.

  W przypadku czyszczenia żelazka ceramicznego, oprócz powyższych produktów, można wybrać sok z cytryny i sodę kuchenną. Pomocny będzie też skrobak do ceramiki. Przy użyciu podobnych środków można wyczyścić żelazko ze stopą szafirową lub stalową.

  Jak wyczyścić przypalone żelazko?

  O ile na opakowaniach środków chemicznych znajdują się informacje dotyczące tego, jak wyczyścić przypalone żelazko, o tyle w przypadku stosowania domowych produktów warto znać konkretne metody postępowania. Dzięki temu można uniknąć zniszczenia sprzętu.

  Jak wyczyścić przypalone żelazko teflonowe? Lekko rozgrzaną stopę wystarczy dokładnie przemyć ściereczką nasączoną octem lub wilgotną gąbką z płynem do mycia naczyń. Inną metodą na to, jak wyczyścić stopę żelazka, jest zgniecenie arkusza folii aluminiowej, a następnie rozprasowanie go. W ten sposób zabrudzenia powinny zostać usunięte.

  Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne, szafirowe lub stalowe? Ponownie można zastosować metodę z octem lub płynem do mycia naczyń. Istnieją także inne sposoby. W przypadku mocnych przypaleń można spróbować lekko je zeskrobać przy pomocy skrobaka. Należy robić to bardzo ostrożnie, pamiętając, aby żelazko było lekko podgrzane. Kolejnym sposobem na to, jak wyczyścić żelazko z przypalenia, jest zwilżenie ściereczki z mikrofibry sokiem z cytryny i pocieranie nią brudnego miejsca. Identycznie zastosowanie znajduje roztwór octu z odrobiną sody, zmieszany w proporcjach 2:1. Ciekawą metodą jest też użycie białej pasty do zębów – należy nałożyć ją na stopę żelazka, delikatnie potrzeć, a następnie usunąć wilgotną szmatką.

  Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

  Jeżeli woda stosowana do żelazek parowych lub z generatorem pary jest zbyt twarda, grozi to wytrącaniem się kamienia, który nie tylko brudzi ubrania podczas prasowania, lecz także uszkadza urządzenie.

  Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Proces ten jest niezwykle prosty. Jeżeli żelazko ma funkcję samoczyszczenia, należy wykonać polecenia, które znajdują się w instrukcji obsługi sprzętu. W innym przypadku przydatny okaże się ocet. Należy dodać go do wody i taką mieszanką przetrzeć zabrudzenia przy pomocy miękkiej szmatki. Proporcja wody i octu zależy od ilości kamienia – im jest go więcej, tym więcej trzeba dodać octu.

  Na rynku można znaleźć także bardzo zaawansowane rozwiązania, które pomagają chronić żelazka i generatory przed kamieniem z twardej wody. Szufladka Calc Collector pozwala zbierać się cząsteczkom kamienia w specjalnym miejscu z tyłu urządzenia. Wystarczy raz na jakiś czas wyjąć i wypłukać szufladkę, a nasze żelazko będzie służyć nam przez wiele lat, działając bez zarzutu i dozując zawsze tę samą ilość pary.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2