Naklejki w różnych zaskakujących miejscach mieszkania to zmora wielu rodziców. Takie „pamiątki” można znaleźć na lodówce, meblach czy jako niechciane ozdoby laptopa. Na szczęście klej po naklejkach można usunąć!

Spis treści

  Najbezpieczniejszym sposobem na usuwanie kleju po naklejkach jest podgrzewanie (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Istnieją także metody rozpuszczania kleju z naklejek wykorzystujące działanie różnego rodzaju tłuszczów, alkoholi czy kwasów ‒ te jednak mogą nie być odpowiednie do każdej powierzchni. Warto wiedzieć, jak usuwać naklejki, by nie zniszczyć powierzchni znajdujących się pod nimi.

   

  Jak nie czyścić kleju po naklejkach? Najczęstsze błędy

  Pamiętaj, aby nie odklejać naklejek na sucho. W takich przypadkach najczęściej klej pozostaje na powierzchni.

  Nie zwlekaj z usunięciem kleju czy naklejki, bo z czasem coraz trudniej będzie usunąć niechcianą „ozdobę”.

  Częstym błędem jest zdrapywanie naklejek nożykami bądź innym ostrym przedmiotem. Konsekwencją takiego zabiegu są często rysy na powierzchniach. Mogą one również pozostać po silnym szorowaniu metalowymi drapakami.

  Czego nie robić przy podgrzewaniu naklejki? Nie używaj do tego celu urządzeń wykorzystujących nadmiernie wysoką temperaturę czy płomień – na przykład opalarki. Ryzykujesz spalenie naklejki i uszkodzenie powierzchni, niezależnie od jej rodzaju.

   

  Jak zmyć klej po naklejce z każdej powierzchni? Krok pierwszy, czyli ogrzewanie

  Klej z naklejki, niezależnie od jej rodzaju, można usunąć pod wpływem wysokiej temperatury. Ten sposób warto zastosować do usuwania naklejek z:

  Zobacz także: Jak usunąć naklejkę z szyby?

  Możesz ogrzać całą zaklejoną powierzchnię za pomocą:

   

  suszarki do włosów

  To metoda najprostsza i bezpieczna dla każdej powierzchni (można ją wykorzystać nawet do odklejenia naklejek z komputera), ale nieco żmudna.

   

  parownicy do ubrań

  To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie przy większych naklejkach ze względu na dużą moc i rozmiar głowicy. Działanie pary dodatkowo przyspiesza usuwanie niechcianych ozdób z różnych powierzchni, szczególnie jeśli naklejki są papierowe (klej ulega rozpuszczeniu, a papier mięknie). Parownica, nazywana też steamerem, to niewielkich rozmiarów urządzenie służące do prasowania ubrań w pionie. Wybraną tkaninę wystarczy trzymać w dłoni bądź powiesić np. na drzwiach szafy i w pozycji pionowej wygładzać zagniecenia przy użyciu parownicy. Nowoczesne ręczne parownice do ubrań oferuje marka Tefal. Model Access Steam Care zapewnia precyzyjny i stały wyrzut pary o mocy 30 g/min, co pozwala na skuteczne wygładzenie różnego rodzaju tkanin, nawet tych grubych, które ciężko wyprasować zwykłym żelazkiem. Mimo wysokiej mocy urządzenia jest ono jednocześnie bardzo delikatne, dlatego można nim prasować nawet jedwab. 

  Do wygodnego prasowania w domu świetnie sprawdzi się również stojąca parownica, np. model Instant Control IS8380 marki Tefal. Urządzenie wyposażone jest w pionowy statyw ze specjalną płaską powierzchnią, do której w łatwy sposób można przymocować tkaninę, którą będziemy wygładzać. Duża stopa prasująca w kształcie trójkąta nagrzewa się w zaledwie 45 sekund, z kolei pojemny zbiornik na wodę (1,7 l) umożliwia swobodne prasowanie przez długi czas. Stojąca parownica ma 5 ustawień mocy, dzięki czemu siłę wyrzutu pary można łatwo dostosować do rodzaju prasowanej tkaniny, w tym także tych najdelikatniejszych i podatnych na uszkodzenia. Do urządzenia dostępny jest zestaw akcesoriów składający się z rękawic ochronnych, szczotki do tkanin i usuwania włosów oraz specjalnego akcesorium do plis;

   

  żelazka z generatorem pary (stacją parową)

  Chodzi o żelazko umożliwiające prasowanie w pionie, wykorzystujące głównie strumień gorącej pary. Ze względu na wysoką temperaturę stopy żelazka należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z tej metody usuwania naklejek, jest ona jednak bardzo skuteczna. Urządzenia tego rodzaju są wyposażone w specjalny podgrzewacz zmieniający wodę w parę pod wysokim ciśnieniem, która skutecznie wygładza nawet duże zagniecenia na tkaninie. Żelazko z generatorem pary, np. model Pro Express Ultimate [+] marki Tefal, jest dodatkowo wyposażone w unikalny system ochronny, czyli specjalną szufladkę Calc Collector, która chroni stopę żelazka przed odkładaniem się na niej kamienia. Urządzenie ma intuicyjny panel sterowania Direct Control umieszczony w uchwycie generatora. Do wyboru jest 5 programów, które pozwalają łatwo dostosować temperaturę urządzenia do rodzaju tkaniny. 

  Pamiętaj! Ustaw temperaturę podgrzewania tak, aby strumień powietrza czy pary nie był zbyt gorący. Skieruj go na naklejkę w taki sposób, aby działać na całą jej powierzchnię (łatwiej odkleja się ją w całości). Po ok. 30 sekundach sprawdź paznokciem, czy naklejka się odkleja. Jeśli nie – kontynuuj podgrzewanie i sprawdzaj co pół minuty, czy klej się już rozpuścił.

  Jeśli odklejasz naklejkę samochodową lub okienną, zwróć uwagę na to, aby nie robić tego przy zbyt niskiej temperaturze panującej na zewnątrz. Nadmierna różnica temperatur może w skrajnych przypadkach doprowadzić do pęknięcia szyby. Aby zmniejszyć ryzyko, staraj się też ogrzewać większą powierzchnię.

   

  Krok drugi – jak pozbyć się kleju po naklejce?

  Aby zdrapywanie resztek kleju z naklejki było skuteczne i nie zniszczyło powierzchni, wymaga odpowiednio twardego, ale nie ostrego narzędzia. Może to być:

  • plastikowa linijka lub ekierka,
  • stara, nieużywana karta kredytowa lub bankomatowa,
  • skrobaczka do szyb samochodowych,
  • szpatułka do mycia kuchenki ceramicznej.

   

  Jak wyczyścić klej po naklejce? Płyny i domowe środki

  W wielu przypadkach wystarczającym płynem do usunięcia naklejki jest woda. Wystarczy pozostawić rzecz w kąpieli wodnej, ewentualnie z dodatkiem mydła bądź płynu do mycia naczyń na kilka godzin. Po tym zabiegu należy wykonywać czynności podobnie jak po rozgrzaniu naklejki.

  Silniejsze środki do usuwania kleju po naklejce można podzielić na trzy grupy:

  • tłuszcze – wtarcie w resztki kleju masła, wazeliny, tłustego kremu (oleje stałe lepiej nadają się do pionowych powierzchni, bo nie będą po nich spływały), oliwki do ciała lub oleju, a także masła orzechowego jest skuteczne pod warunkiem, że nie ma ryzyka pozostawienia tłustych plam na powierzchni (ten sposób nie nadaje się więc do ubrań i drewna);
  • alkohole – można wykorzystać spirytus salicylowy;
  • rozpuszczalniki – popularnym sposobem na klej z naklejek jest aceton lub acetonowy zmywacz do paznokci. Na powierzchni plastiku zostawi on jednak nieestetyczny, zmatowiały ślad. Bezpieczniejsza jest terpentyna.

  Przed użyciem alkoholu czy rozpuszczalnika warto sprawdzić na niewidocznej powierzchni, czy nie pozostawi odbarwień. Mocne natłuszczenie nie sprawdzi się w przypadku nieochronionego warstwą lakieru drewna – pozostaną nieestetyczne plamy.

   

  Usuwanie naklejek z ubrań

  Czym wyczyścić klej po naklejce z ubrania? Warto spróbować skorzystać z bardzo prostej i bezpiecznej dla tkaniny metody: wystarczy namoczyć przez kilkanaście minut ubranie w wodzie z szarym mydłem lub proszkiem do prania. Po tym czasie należy wyjąć tkaninę i zrolować pozostały klej palcem.

  Do usunięcia kleju z naklejki na ubraniu sprawdzi się także dobra parownica do ubrań. Należy dostosować temperaturę do tkaniny, aby jej nie zniszczyć. Czynność powinna trwać kilka minut. Wówczas mamy pewność, że para zadziała.

  Czym zmyć klej od naklejki z okładki książki?

  Większość powyższych sposobów nie nadaje się do stosowania na powierzchnię papieru. Jest tylko jedna niezawodna metoda, by oczyścić papier z kleju po naklejce: podgrzewanie suszarką i delikatne ściągnięcie lub zdrapywanie naklejki za pomocą linijki bądź szpatułki do mycia kuchenki ceramicznej.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  10