Dawniej jersey wykorzystywany był do produkcji ubrań roboczych i bielizny dla rybaków. Drugie życie materiałowi pochodzącemu w wyspy Jersey dała sama Coco Chanel. Co najlepiej sprawdzi się do prasowania dzianiny jersey – żelazko czy parownica do prasowania?

Spis treści

  Jersey to materiał elastyczny, miękki, świetnie dopasowujący się do sylwetki. Mimo że nie jest podatny na zagniecenia, to odświeżenie i wyrównanie powierzchni w przypadku ubrań z jerseyu jest czasem konieczne. Należy jednak pamiętać, że jersey łatwo można odkształcić lub zniszczyć, dlatego do jego prasowania należy dobrać urządzenie o odpowiednich parametrach.

  Jersey materiał – skąd się wywodzi?

  Jersey (w spolszczonej wersji „dżersej”) to materiał, który wyrabia się na specjalnych maszynach, oryginalnie z cienkich włókien wełnianych. Obecnie wytwarza się go także z bawełny, jedwabiu, wiskozy, bambusa, poliestru, akrylu oraz włókna nylonowego. Nazwa materiału pochodzi od wyspy Jersey znajdującej się w rejonie kanału La Manche. Początkowo jersey przeznaczony był tylko do szycia ubrań roboczych oraz bielizny dla rybaków. Materiał ten został wypromowany przez samą Coco Chanel, która przeszło sto lat temu zdecydowała się przedstawić kolekcję zupełnie inną niż dotychczas. Zaproponowane przez projektantkę płaszcze i szaro-granatowe sukienki miały nie tylko ładnie wyglądać, ale być przede wszystkim praktyczne. Delikatna dzianina jersey okazała się niezwykle uniwersalna, a ponadto świetnie układa się na sylwetce. Materiał nadaje do produkcji pościeli, bielizny, koszulek (jersey bawełniany), eleganckich sukni (jersey jedwabny lub wiskozowy), a także ciepłych płaszczy i kostiumów (jersey wełniany).

  Jakie zalety ma materiał jersey?

  Jersey jest materiałem bardzo wysokiej jakości, który wyróżnia się ogromną trwałością, miękkością, elastycznością i rozciągliwością. Największą popularnością wśród użytkowników cieszy się zwłaszcza bawełna jersey – praktyczna dzianina do codziennego noszenia, która jest lekka, delikatna, oddychająca, przyjazna dla skóry i z łatwością dopasowująca się do ciała. Z jerseyu bawełnianego wytwarza się T-shirty, ubranka dziecięce, sukienki, spódnice, legginsy, koszulki sportowe, bieliznę i pościel. Do dzianiny bawełnianej jersey często dodaje się niewielką ilość elastanu, dzięki czemu materiał jeszcze lepiej się układa, rozciąga i dopasowuje do ciała.

  Jak prasować jersey?

  Jersey jest tkaniną dość praktyczną, gdyż nie gniecie się nadmiernie. Jednak tak jak na każdym innym materiale mogą pojawić się na nim zagniecenia – zwłaszcza wtedy, kiedy ubranie nie zostało starannie rozwieszone po praniu. Choć jersey jest tkaniną dość trwałą w noszeniu, warto pamiętać o jego właściwej pielęgnacji. Materiał ma delikatną strukturę – w wyniku nieodpowiedniego traktowania może dojść do zniszczenia lub odkształcenia się garderoby. Jak prasować jersey? Ważną kwestią jest dobór odpowiedniej temperatury żelazka – ubrania z jerseyu, podobnie jak te wykonane z jedwabiu, należy prasować w temperaturze od 140℃. Na początku najlepiej ustawić żelazko na temperaturę niższą niż wymagana, a następnie ostrożnie ją zwiększyć.

  Żelazko czy parownica do prasowania – co wybrać do prasowania jerseyu?

  Do pielęgnacji i prasowania tkaniny jersey dobrze sprawdzi się parownica do ubrań. Prasowanie parą jest przyjemniejsze, wymaga mniej wysiłku, a co najważniejsze – jest znacznie szybsze niż korzystanie z tradycyjnego żelazka. Parownica nagrzewa się w ekspresowym tempie, a duży wyrzut pary jest w stanie poradzić sobie nawet z dużymi zagnieceniami. Nawet jeśli ubranie z jerseyu nie wymaga prasowania, warto skorzystać z parownicy w celu jego odświeżenia czy pozbycia się niepotrzebnych zapachów. Parownica jest urządzeniem o wiele delikatniejszym niż tradycyjne żelazko, trzeba jednak pamiętać, że do pielęgnacji jerseyu należy użyć nieco mniej pary niż np. do bawełny czy lnu.

  Jaka parownica do ubrań jest najlepsza?

  Pod wieloma względami parownica przewyższa tradycyjne żelazko – nie tylko w przypadku prasowania jerseyu. Warto jednak wiedzieć, że parownice do ubrań różnią się między sobą kilkoma parametrami. Przed zakupem należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc urządzenia. Dzięki większej mocy prasowanie jest łatwiejsze i zajmuje mniej czasu, gdyż parownica jest szybciej gotowa do pracy. Moc parownicy ręcznej wynosi zazwyczaj od 1000 W, kompaktowej od 1200 do 1400 W, natomiast stojącej – do 2200 W. Kolejnym istotnym parametrem jest pojemność zbiornika. Im większy zbiornik, tym rzadziej będzie go trzeba uzupełniać. Ręczne parownice do odzieży mają pojemność do ok. 60 ml, kompaktowe do ok. 600 ml, a stojące do ok. 1500 ml. Inną ważną kwestią jest szybkość nagrzewania parownicy. Najmniejsze urządzenia do prasowania parą są w stanie nagrzać się już w ciągu 40 sekund. Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest długość kabla. Dłuższy kabel umożliwia użytkownikowi większą mobilność. Standardowa długość kabla w przypadku parownicy do prasowania ubrań wynosi ok. 1,5 m.

  Żelazko parowe do prasowania w pionie – czy to dobry wybór?

  Dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest także zakup żelazka do prasowania w pionie. Od klasycznego żelazka parowego różni się ono tym, że ma dodatkową funkcję usuwania zagnieceń w pozycji pionowej. Urządzenie jest bardzo poręczne i szybkie w obsłudze – ułatwia prasowanie i odświeżanie sukienek czy marynarek bez zdejmowania ich z wieszaka. Prasowanie parowe przy użyciu żelazka w pionie daje gwarancję, że nie nastąpi przypalenie lub wybłyszczenie materiału, gdyż stopa urządzenia nie dotyka tkaniny. Z tego względu żelazko parowe do prasowania w pionie sprawdzi się nie tylko w przypadku delikatnego jerseyu, ale usprawni także pielęgnację materiałów o dużej powierzchni, jak np. zasłony czy firanki.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?