Zbiornik na wodę jest jedną z najważniejszych części każdego żelazka – to dzięki niemu możliwe jest prasowanie za pomocą pary. Niestety, niewiele osób ma świadomość, że pozostawianie w nim płynu z czasem może skutkować powstaniem nieestetycznego zielonkawego osadu – glonów.

Spis treści

  Po każdym użyciu żelazka i wyłączeniu go z prądu należy opróżnić zbiornik na wodę. Dotyczy to zarówno urządzeń parowych, jak i tych z generatorem pary. W razie pojawienia się glonów trzeba wypłukać pojemnik, ale nie można do tego celu używać detergentów.

  Zbiornik na wodę w żelazku a skuteczność prasowania

  Prasowanie nie należy do ulubionych czynności, jakich się podejmujemy, aby utrzymać porządek w domu. Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy mamy u siebie żelazko, o które trzeba dbać tak samo, jak o inne urządzenia AGD wykorzystywane niemal codziennie. Każdy, kto nie lubi nieestetycznych zagnieceń na odzieży, wie, że najważniejszym parametrem odpowiadającym za skuteczność działania żelazka jest temperatura. Dzięki niej i dzięki naciskowi sprzętu prasującego włókna tkaniny rozprostowują się, co nie zmienia się po ochłodzeniu materiału. Aby ułatwić i przyspieszyć proces prasowania, warto zaopatrzyć się w żelazko parowe. Uwalniana przez nie para nawilża włókna tkaniny, co powoduje ich rozluźnienie.

  Do najważniejszych części tego sprzętu należy wbudowany w urządzenie specjalny zbiornik na wodę. Jego pojemność, która wynosi od około 200 do ponad 400 ml, ma wpływ na wydajność prasowania. Od rodzaju wody zależy ilość zbierającego się w specjalnym pojemniku kamienia. Mimo że funkcja samoczyszczenia żelazka należy już do standardu, to warto używać wody destylowanej. Jak się bowiem okazuje, skuteczność urządzeń prasujących ogranicza nie tylko kamień – problemem może okazać się również zbierający się w zbiorniku zielony, śliski nalot.

  Osuszanie zbiornika w żelazku parowym

  Brak wiedzy na temat sposobu działania żelazka może prowadzić do pojawienia się w pojemniku glonów, które tworzą wspomniany zielony osad. Najprostszym sposobem na walkę z tym problemem są działania profilaktyczne. Zbiornik na wodę został zaprojektowany w sposób umożliwiający jego szybkie opróżnianie.

  Aby uniknąć glonów, przed odłożeniem żelazka do miejsca, w którym jest ono przechowywane na co dzień, należy poczekać, aż ostygnie. Następnie można przejść do opróżniania zbiornika z resztek wody – robi się to poprzez odwrócenie urządzenia do góry nogami. Bezpieczne przechowywanie sprzętu prasującego jest możliwe, tylko jeśli usunięta zostanie nawet niewielka ilość płynu. Osuszanie pojemnika następuje po ustawieniu żelazka na najwyższą temperaturę i włączeniu funkcji parowania. Następnie należy ustawić termostat w położeniu minimalnym, konieczne jest też zamknięcie regulatora pary i ułożenie żelazka pionowo lub odstawienie go na bazę (w zależności od modelu).

  Jedną z najważniejszych czynności, o której nie można zapomnieć po zakończeniu prasowania, jest odłożenie schłodzonego urządzenia w odpowiedniej pozycji. Należy mieć świadomość, że pozostawienie nawet niewielkiej ilości wody w zasobniku żelazka ustawionego w pozycji poziomej może prowadzić do jego awarii. W takiej sytuacji woda wycieka ze stopy grzejnej i może skutkować jej uszkodzeniem.

  Jak usunąć glony zbierające się w zbiorniku żelazka na wodę?

  Woda i wysoki poziom wilgotności to sprzymierzeńcy glonów, które w żelazku nie są mile widzianym gościem. Wiedza na temat konieczności każdorazowego opróżniania i osuszania zbiornika na wodę jest niezbędna, by uniknąć tego problemu. Należy podkreślić, że tego rodzaju proste formy życia mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu. Każdy, kto chciałby się dowiedzieć, jak skutecznie rozprawić się z glonami, powinien mieć świadomość, że dużą skutecznością wyróżnia się kwasek cytrynowy. Pomaga on w usuwaniu nie tylko kamienia. Wykorzystywany jest między innymi przez osoby zajmujące się akwarystyką, dla których walka z glonami to codzienność. Wystarczy 5 łyżek kwasku cytrynowego dodać do szklanki ciepłej wody. Po wymieszaniu obu składników powstały roztwór należy wlać do zbiornika. Kolejnym krokiem powinno być podłączenie urządzenia do prądu i nastawienie go na maksymalną temperaturę prasowania. Następnie nagrzany sprzęt prasujący trzeba odłączyć i poczekać około 15 minut. Po wylaniu roztworu wody i kwasu cytrynowego ze zbiornika należy wlać do niego wodę destylowaną, znowu rozgrzać żelazko do maksymalnej temperatury i przepłukać dyszę. Przed zastosowaniem mieszanki też należy sprawdzić, czy producent sprzętu przewiduje taką możliwość. Trzeba wiedzieć, że połączenie wody z kwaskiem cytrynowym może doprowadzić do powstania lepkiego roztworu, który wpływa na efektywność urządzenia.

  Zobacz także, jakie są sposoby na twardą wodę i jak ją zmiękczyć?

  Osuszanie zbiornika na wodę w żelazku z generatorem pary

  W ciągu minionych lat wzrosła popularność żelazek z generatorem pary, które zdecydowanie sprawniej usuwają nawet najtrudniejsze zagniecenia. Również w tym przypadku należy zadbać o zbiornik wody. Na szczęście nie jest to trudne i czasochłonne zadanie. Kluczem do sukcesu, tzn. do uniknięcia powstania zielonego osadu, jest regularne opróżnianie pojemnika. Robienie tego po każdym użyciu urządzenia to jedyny sposób zapobiegający rozwojowi glonów, które pojawiają się, gdy woda pozostaje w żelazku przez długi czas. Nie można zapominać o tej czynności – systematyczność w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Czysty zbiornik nie stwarza warunków sprzyjających rozwojowi tego typu organizmów. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić, gdy glony zdążyły się już w nim rozwinąć? Walkę z nimi należy zacząć od napełnienia zasobnika gorącą wodą do połowy jego wysokości. Następnie trzeba delikatnie potrząsnąć nim. Kolejnym krokiem powinno być opróżnienie zbiornika i wypłukanie go świeżą wodą bez detergentów. W razie, gdyby na jego dnie pozostawał jeszcze osad, nie trzeba się tym martwić, gdyż taka niewielka ilość nie wpłynie na wydajność urządzenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?