Sól to substancja, którą cenić warto nie tylko jako przyprawę. Jej szerokie właściwości sprawiają, że stanowi cenny środek pomagający w walce z zabrudzeniami, osadem, zaciekami i przypaleniem. Wyczyścić nią można garnki, zasłonkę prysznicową i stopę żelazka.

Spis treści

  Sól w kuchni może służyć do mycia garnków, udrożniania zlewu, usuwania osadu z przezroczystego szkła i dezynfekcji deski do krojenia. To naturalny i bezpieczny środek do czyszczenia, który w wielu sytuacjach z powodzeniem zastępuje środki chemiczne.

  Do czego służy sól w kuchni?

  Sól w kuchni przydać się może nie tylko jako przyprawa. Świetnie sprawdza się jako środek czyszczący garnki i inne akcesoria wykonane z mosiądzu i miedzi. Metalowe naczynia pokryte patyną należy czyścić pastą przygotowaną z soli, mąki i octu. Po takim oczyszczeniu narzędzia kuchenne będą lśnić jak nowe. Jedna uwaga: po usunięciu pasty naczynia koniecznie należy umyć wodą z mydłem i wypolerować.

  Właściwości chemiczne soli kuchennej sprawiają, że idealnie czyści ona zabrudzone wnętrze piekarnika. Jeśli podczas wyjmowania dania wyleje się do środka piekarnika odrobina sosu, to powstałe w ten sposób zacieki najlepiej zasypać właśnie solą kuchenną. Trzeba jednak robić to, gdy ślady są jeszcze mokre. Gdy zasypane solą ślady zaschną, ich usunięcie nie będzie stanowić żadnego problemu.

  Zastosowanie soli kamiennej obejmuje również usuwanie zarazków. Szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku deski do krojenia. Jej mycie, wycieranie i spłukiwanie nie pozwala pozbyć się wszystkich zarazków, które podczas przygotowywania posiłków się na niej gromadzą. Raz na jakiś czas warto więc przetrzeć deskę gąbką nasączoną osoloną wodą. W ten sposób dokładnie i ekologicznie można ją zdezynfekować.

  Trudne do usunięcia zacieki na przezroczystym szkle także można usunąć, korzystając z właściwości soli kuchennej. Szkło wystarczy zostawić na noc w roztworze wody z solą, a następnego dnia rano umyć jak zawsze.

  Do czego wykorzystuje się sól?

  Właściwości i zastosowania soli są bardzo zróżnicowane, natomiast jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie soli w domowych porządkach jest usuwanie z jej pomocą różnego typu osadów. To właśnie sól, często zmieszana z wodą, pozwala pozbyć się nieestetycznego osadu z różnych przedmiotów i powierzchni. Przypalony garnek z kolei można uratować, gotując w nim wodę z odpowiednio dużą ilością soli. Sól jest także sprzymierzeńcem w walce z nalotem na srebrze. To najmniej inwazyjna metoda czyszczenia, niewskazana jednak do czyszczenia biżuterii oksydowanej. W czyszczeniu srebra stosuje się roztwór soli (5 łyżeczek na litr wody), który umieszcza się w miseczce zabezpieczonej folią aluminiową.

  Słona woda pomoże także w przypadku czyszczenia zasłonki prysznicowej. Irytujące ślady na materiale usunie roztwór wody z solą (3 łyżki na 1 litr wody).

  Właściwości soli sprawiają, że świetnie sprawdza się w usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń ze stopy żelazka. O ile nowoczesne żelazka parowe, generatory pary lub stacje parowe mają specjalne systemy odkamieniania (np. Tefal proponuje szufladkę antywapienną Calc Collector) oraz automatyczny system dostosowywania temperatury do prasowanego materiału, o tyle w przypadku starszego typu żelazek stopa często ulega zakamienieniu oraz przypaleniu. W jej oczyszczeniu pomaga właśnie sól. Wystarczy na papier ułożony na desce do prasowania wysypać sól i przeprasować ją gorącym żelazkiem. Czynność powtarza się do momentu, kiedy zabrudzenia całkowicie nie znikną ze stopy. Niektórzy proponują także wykorzystanie roztworu soli i octu (1:1) do szorowania stopy żelazka.

  Sól a drewniane meble

  Zastosowanie soli nie ogranicza się wyłącznie do przygotowywania posiłków. Świetnie sprawdza się ona między innymi jako środek do usuwania nieestetycznych śladów na drewnianych powierzchniach. Każdy zna te irytujące ślady, które pozostawiają mokre kubki, talerze i szklanki. W usunięciu tych plam z drewnianych mebli pomaga pasta, którą przygotowuje się jedynie z soli i odrobiny wody. Tak przygotowany preparat z soli nanosi się na ślady i delikatnie je pociera. Dobrze na początku wykonać próbę na mało widocznej powierzchni. Warto pamiętać również o tym, że właściwości soli kuchennej przyczynią się do zmatowienia powierzchni, którą trzeba będzie następnie wypolerować środkiem do impregnacji drewna.

  Przeczytaj również: Ocet spirytusowy – ekologiczny środek do sprzątania

  Zastosowanie soli kuchennej zamiast detergentów

  Sól zamiast silnego środka do udrażniania rur? To jak najbardziej możliwe. Zamiast silnych chemicznych detergentów można przygotować mieszankę z soli, sody oczyszczonej i octu (½ szklanki soli i sody, ¼ szklanki octu). Po wlaniu jej do zlewu należy odczekać kwadrans, a następnie puścić wodę, aby przeczyściła ostatecznie całą instalację.

  Sól sprawdza się także jako zamiennik detergentów do usuwania trudnych plam, na przykład po winie. Jeśli rozleje się ono na wykładzinę lub dywany, wystarczy powstałą plamę zasypać grubą warstwą soli. Po jej wyschnięciu wystarczy sięgnąć po odkurzacz, a ewentualny pozostały jeszcze ślad po plamie należy przetrzeć gąbką nasączoną płynem do prania.

  Nietypowe zastosowanie soli kuchennej

  Właściwości soli sprawiają, że pomaga ona w sytuacjach, które dla wielu osób mogą okazać się zaskakujące. Sól kuchenna sprawdza się na przykład jako środek chroniący przed osadzaniem się mrozu na szybach okiennych. Sól zmniejsza bowiem temperaturę zamarzania wody. Wystarczy przetrzeć okna szmatką zamoczoną w słonej wodzie i przestać się martwić, że nic nie widać przez okno.

  Dzięki nocnemu moczeniu w roztworze soli świece nie kapią, a wyczyszczone z pomocą roztworu soli meble wiklinowe odzyskują blask.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3