Odkażanie ubrań ma znaczenie nie tylko w przypadku niemowląt i małych dzieci, które są szczególnie wrażliwe na wywoływane przez mikroorganizmy infekcje i reakcje alergiczne. Każdy z nas na ubraniach przenosi codzienne ogromne ilości zanieczyszczeń, które nie zawsze znikają po praniu.

Spis treści

  Odkażanie ubrań za pomocą generatora pary to rozwiązanie, które można traktować nie tylko jako alternatywę dla częstego prania okryć wierzchnich. Prasowanie generatorem pary pozwala pozbyć się tych bakterii i drobnoustrojów, których nie zabiło pranie.

   

  Odkażanie ubrań – dlaczego warto?

  Odkażanie ubrań może się okazać bardziej konieczne, niż się wydaje. Wbrew pozorom nawet po jednym wyjściu na kurtce, bluzie czy spodniach często znajduje się niezliczona ilość drobnoustrojów, z których część jest szkodliwa dla człowieka. Do tego w większość tkanin wsiąkają różnorodne zapachy, m.in. dym papierosowy, kuchenne opary i wiele innych. Po zapachu świeżego prania zostaje niewiele, a w ubraniach często kryje się wielu „lokatorów”. Na ubraniach i pościeli mogą znajdować się roztocza, grzyby, a także różnorodne bakterie. Każdy z tych mikroorganizmów może zaszkodzić zdrowiu. Jeśli w domu są zwierzęta, liczba drobnoustrojów się zwiększa. W ubraniach i pościeli nie brakuje też licznych alergenów, które wywołują reakcje nie tylko u niemowląt. Odkażanie ubrań jest więc również ważne jak odkażanie butów i dezynfekcja przedmiotów.

   

  Odkażanie ubrań i pościeli, dezynfekcja butów: czy pranie wystarczy?

  Dezynfekcja obuwia u wielu osób ogranicza się do zastosowania środków bakteriobójczych do butów. Są one skuteczne, jeśli spryskamy nimi cały but, a nie tylko jego wewnętrzną część. Główną pożywką dla szkodliwych drobnoustrojów jest środowisko wilgotne, zawierające białko, tłuszcz i inne zanieczyszczenia. W przypadku butów zamszowych, szczególnie sportowych, mikroorganizmy gnieżdżą się także w głębszych warstwach włókien. Podobnie jest w przypadku pościeli i ubrań, również tych wierzchnich. Z tego powodu za skuteczną metodę odkażania uznaje się pranie. Aby jednak było ono skuteczne, nie powinno odbywać się w temperaturze niższej niż 60 stopni Celsjusza, co jest wykluczone w przypadku delikatnych materiałów. Ponadto, nawet podczas prania w wysokich temperaturach nie wszystkie mikroorganizmy zostaną wyeliminowane. Między innymi z tego właśnie powodu zaleca się prasowanie wszystkich ubrań i materiałów, ponieważ pozwala ono pozbyć się bakterii, grzybów oraz innych zanieczyszczeń, których nie było w stanie wyeliminować pranie. 

   

  Warto także pamiętać, że sama pralka z czasem może stać się siedliskiem bakterii i grzybów. Bardzo ważne jest jej regularne czyszczenie. Dezynfekcję pralki można przeprowadzić domowymi sposobami lub skorzystać z gotowych produktów dostępnych w drogeriach. Regularnie należy również czyścić uszczelki i sprawdzać filtr, ponieważ mogą gromadzić się tam niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia. 

   

  Odkażanie ubrań generatorem pary

  Dezynfekcja termiczna jest niewątpliwie jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania bakterii, grzybów, drobnoustrojów i innych mikroorganizmów. W opinii Instytutu Matki i Dziecka badania mikrobiologiczne potwierdzają, że kombinacja wysokiej temperatury i silnego wyrzutu gorącej pary stwarza warunki do efektywnego usuwania bakterii, grzybów, alergenów i innych drobnoustrojów w tkaninach, czyli wszystkiego, czego należy się z ubrań i butów pozbyć. Zwykła parownica do usuwania drobnych zagnieceń w tym przypadku może nie wystarczyć. Potrzebne są profesjonalne urządzenia, takie jak np. TEFAL PRO EXPRESS ULTIMATE, które oferują wyrzut pary na poziomie 7,5–8 barów. Przy tak dużej sile wyrzutu pary w połączeniu z odpowiednią temperaturą mikroorganizmy bytujące w tkaninach nie mają szans. Z tego powodu zaleca się, aby do odkażania ubrań wierzchnich wybrać właśnie takie rozwiązanie. Płaszczy i kurtek nie pierze się tak często, jak ubrań noszonych przy ciele, nie znaczy to jednak, że nie trzeba dbać o ich czystość. Pod tym względem generator pary stanowi alternatywę dla prania, gdy płaszcz nie jest brudny, ale chce się usunąć z niego niebezpieczne zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem. Warto stosować to rozwiązanie do każdego rodzaju ubrań, także tych świeżo upranych. 

   

  Prasowanie pozwala pozbyć się wszystkich drobnoustrojów, których nie udało się usunąć podczas prania. Szczególnie istotne jest to w przypadku tych tkanin i ubrań, które były prane w temperaturze poniżej 60 stopni Celsjusza. Generatory pary nowej generacji i stacje parowe TEFAL IXEO wyposażone są w system Smart Protect oraz intuicyjne programy do prasowania, które zapewniają uniwersalną temperaturę, bezpieczną dla każdego rodzaju materiałów. Dzięki temu urządzenia skutecznie zabijają niebezpieczne mikroorganizmy, jednocześnie nie niszcząc tkanin. Takie nowoczesne rozwiązania sprawiają, że tkaniny są bezpieczne i właściwie odkażone, a z domowej przestrzeni znika wiele różnego rodzaju alergenów, zmniejsza się radykalnie liczba roztoczy, bakterii i grzybów. Przestrzeń jest zdrowsza, a ubrania pachną świeżością.

   

  Dla bezpieczeństwa warto prasować w ten sposób wszelkiego typu tkaniny, nawet te prane w wysokich temperaturach. Gorąca woda nie gwarantuje bowiem usunięcia wszystkich zanieczyszczeń wewnątrz tkaniny. Gorąca para, która dzięki silnemu wyrzutowi wnika bardzo głęboko we włókna, jest znacznie skuteczniejszym narzędziem odkażającym. W przeciwieństwie do chemicznych środków do odkażania nie stwarza ryzyka odbarwienia tkanin.

   

  Bakterii na ubraniach nie dostrzeże się gołym okiem, jednak później można się boleśnie przekonać o ich istnieniu, dlatego warto postawić na dokładne mycie i dezynfekcję ubrań, tkanin, pościeli, a także butów i przedmiotów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?