Tunika pełni funkcję dłuższej bluzki lub krótszej sukienki, z łatwością można więc dopasować ją do wielu stylizacji. Aby ubranie służyło długo i zachowało ładny wygląd, należy o nie odpowiednio dbać. Kwestia tego, jak je prać i prasować, różni się w zależności od tego, z czego uszyto tunikę.

Spis treści

    Tunika damska to niezwykle modny element garderoby, który, ze względu na swoją uniwersalność, cieszy się dużą popularnością. W zależności od typu ubrania można założyć je na wiele okazji, np. wyjście na plażę, spotkanie ze znajomymi lub romantyczną kolację we dwoje. Aby tunika przez długi czas zachowała swój pierwotny wygląd, trzeba zwrócić uwagę na jej odpowiednie pranie i prasowanie. Należy przy tym wziąć pod uwagę rodzaj tkaniny, z jakiej ją zrobiono. Innej pielęgnacji wymaga bowiem bawełna, a innej poliester, koronka lub swetrowa dzianina.

    Tuniki damskie, czyli ubrania pasujące do wielu stylizacji

    Tuniki damskie można nosić przy wielu okazjach. Tego typu ubranie doskonale nadaje się na plażę – warto narzucić je na kostium kąpielowy i w ten sposób ochronić się przed ostrym słońcem. Strój świetnie sprawdza się również w codziennych stylizacjach – bawełniana tunika to dobry pomysł na wiosnę lub lato, a wykonana ze swetrowej dzianiny będzie idealna na jesień lub zimę. Bez względu na porę roku ten element garderoby można łączyć z legginsami lub spodniami – najlepiej prezentuje się z wąskimi rurkami lub jeansami o prostej nogawce. Należy przy tym pamiętać o jednej zasadzie – jeżeli tunika jest wzorzysta (np. w kratkę lub w kwiaty), dół stylizacji powinien być gładki.

    W sklepach dostępne są też eleganckie tuniki damskie, które z powodzeniem można nosić zamiast sukienki. Wyjątkowo zachwycająco prezentują się koronkowe ubrania, które sprawdzą się w wieczorowych stylizacjach. Warto dopasować do nich jednolite rajstopy.

    Bez względu na typ tuniki należy o nią odpowiednio dbać. Duże znaczenie ma rodzaj materiału, z jakiego wykonano ubranie. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad pielęgnacji. Przed przystąpieniem do prania lub prasowania zawsze trzeba zapoznać się z informacjami znajdującymi się na metce tuniki – dotyczą one jej składu oraz zaleceń producenta.

    Tunika plażowa z bawełny lub poliestru – jak pielęgnować materiały?

    Tuniki plażowe bardzo często wykonane są z bawełny – materiał ten dobrze przepuszcza powietrze, co zapewnia komfort noszenia nawet w bardzo upalne dni. Pielęgnacja tkaniny jest prosta i nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani przygotowań. Tunika na plażę uszyta z bawełny może być prana w pralce. Najlepiej przed włożeniem do urządzenia wywinąć ją na lewą stronę. Należy też pamiętać, że jeżeli ubranie jest białe, nie powinno się łączyć go z kolorowymi elementami garderoby. Zaleca się prać bawełniane tuniki w temperaturze około 40°C.

    Tuniki plażowe należy też prasować. Podczas tego zabiegu stopa żelazka musi być rozgrzana do temperatury 150–180°C. Jeżeli ubranie jest ciemne, warto przewrócić je na lewą stronę i prasować je przez cienką, lnianą lub bawełnianą ściereczkę. Tunika na plażę często wykonana jest z poliestru. Sztuczny materiał można prać w pralce (zazwyczaj maksymalnie w temperaturze 60°C). Jeśli chodzi o prasowanie, wymaga ono nieco więcej ostrożności. Zaleca się, by żelazko miało stosunkowo niską temperaturę – około 90°C. Aby uniknąć nieestetycznych wybłyszczeń na powierzchni tkaniny, należy wygładzać ją przez bawełnianą ściereczkę. Warto zastosować też nowoczesne żelazko Tefal Ultimate Pure. Model z systemem antywapiennym wyposażony w filtr Micro-Calc doskonale zabezpiecza tunikę przed pojawianiem się na niej plam będących skutkiem gromadzenia się kamienia w urządzeniu. Z kolei powłoka Durilium AirGlide sprawia, że żelazko z łatwością sunie po materiale, prostując wszelkie zagniecenia.

    Sweter-tunika – jak prać i prasować takie ubranie?

    Podczas chłodniejszych dni dużą popularnością cieszą się tuniki swetrowe. Mogą być wykonane z różnych rodzajów dzianiny, np. kaszmiru, moheru, akrylu czy angory. Przed przystąpieniem do prania należy dokładnie zapoznać się z informacjami na metce ubrania. Tunika sweterkowa często zrobiona jest z wełny z różnymi domieszkami, co wpływa na sposób pielęgnacji. Tego typu ubrania należy prać w niskich temperaturach (około 30°C) i stosować do tego delikatne środki piorące, najlepiej płyn przeznaczony do konkretnego rodzaju tkaniny.

    Tunika swetrowa musi być prasowana we właściwy sposób. Bez względu na rodzaj dzianiny, z jakiej została zrobiona, warto użyć do jej wygładzania żelazko z generatorem pary. Dobrze sprawdzi się model Tefal Pro Express Ultimate Care z funkcją ciągłego wytwarzania pary na poziomie 180 g/min i dodatkowym wyrzucie do 600 g/min. Dzięki temu doskonale wnika ona w tkaninę i rozprostowuje nawet uciążliwe zagniecenia, również na grubych materiałach. Z kolei opcja System Protect świetnie zabezpiecza ubranie przed plamami, ponieważ przekształca wszelkie ewentualne krople i wycieki w parę. Żelazko z generatorem pary umożliwia także prasowanie w pionie, które nie wymaga stykania się stopy żelazka z tuniką. Takie rozwiązanie gwarantuje maksimum wygody i bezpieczeństwa.

    Eleganckie tuniki z koronką – jak o nie dbać?

    Modne tuniki wieczorowe mogą być wykonane z koronki. Taki materiał prezentuje się wyjątkowo elegancko i szykownie, wymaga jednak szczególnej pielęgnacji. Delikatne ubrania najlepiej prać ręcznie w chłodnej wodzie przy użyciu delikatnego płynu. Ostrożności wymaga także prasowanie. Aby mieć pewność, że ażurowa tunika się nie zniszczy, warto zastosować parownicę Tefal Access Steam Pocket. Takie urządzenie pozwala na wytwarzanie pary o stałym natężeniu (19 g/min), co zapewnia równomierne i precyzyjne wygładzenie wszystkich fragmentów ubrania. Sprzęt rozgrzewa się już w 15 sekund i nie wymaga rozkładania deski, co zapewnia oszczędność czasu i przestrzeni. Tunikę wystarczy więc powiesić na wieszaku, a następnie zbliżyć do niej głowicę parownicy i rozprostować zagniecenia. Jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie nawet w przypadku tak delikatnego materiału, jak koronka. Co ważne, po takim zabiegu ubranie będzie dodatkowo doskonale odświeżone, ponieważ zastosowanie pary umożliwia usunięcie z odzieży wszelkich brzydkich zapachów (np. dymu papierosowego), a także bakterii, pyłków i roztoczy. Parownica jest też lekka i bardzo poręczna, dzięki czemu sprawdzi się do poprawek na ostatnią chwilę, np. przed wieczornym wyjściem.

     

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?