Odzież rowerowa to najczęściej syntetyczne, obcisłe stroje: spodenki, koszulki, bluzy i kurtki. Powinny być oddychające, a równocześnie izolujące przed wiatrem. Niektóre mają w sobie membrany, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Jak je prać, impregnować i prasować?

Spis treści

  Kurtki kolarskie często są wodooodporne, a bielizna – termoaktywna. Warto więc pielęgnować je w odpowiedni sposób, aby nie straciły swoich właściwości. Kluczowe jest stosowanie się do zaleceń na metce.

  Czym się różni odzież kolarska od innych ubrań do ćwiczeń?

  Ubrania na rower mogą być zrobione z mieszanki elastanu z poliamidem lub poliestrem, a także z czystego poliestru, softshellu czy lycry. Pod pachami mogą mieć wstawki z tkaniny typu „mesh”. Coraz częściej spotkać można również ubrania kolarskie wykonane z wełny. To materiał, który w naturalny sposób wspomaga termoregulację. Zachowuje ciepło nawet po zamoczeniu. Zazwyczaj wełniane ubranie na rower jest droższe niż syntetyczne.

  Od innych ciuchów do ćwiczeń na świeżym powietrzu te rowerowe różnią się najczęściej kilkoma cechami:

  • spodnie rowerowe, szczególnie te przeznaczone do dłuższych jazd, mają specjalne wkładki poprawiające komfort siedzenia na siodełku i zapobiegające powstawaniu odparzeń czy otarć;
  • koszulki rowerowe i inne części garderoby mają płaskie szwy (ale znów to spodnie na rower są tu kluczowe);
  • koszulki na rower często mają dodatkowe gumki w dole pleców, aby nie podnosiły się do góry podczas jazdy.

  Jak prać stroje kolarskie? Porady

  Aby odzież rowerowa służyła jak najdłużej, stosuj się do poniższych rad.

  1. Nigdy nie zostawiaj odzieży rowerowej po powrocie z wycieczki brudnej i zwiniętej. W takim stanie w ubraniach rozwijają się bakterie, a nawet może dojść do uszkodzenia membran. Jeśli nie możesz od razu ich wyprać – rozwieś je i pozwól im przeschnąć.
  2. Nie używaj płynów do płukania ani zmiękczających.
  3. Wsypuj mniej proszku niż do normalnego prania (nierozpuszczony proszek może pozatykać membrany) lub korzystaj z płatków mydlanych. Będą bezpieczniejsze dla membran i tkanin termoaktywnych. Pamiętaj tylko, aby najpierw rozpuścić płatki w gorącej wodzie. Istnieją także specjalistyczne płyny do prania odzieży sportowej. Dla bezpieczeństwa ubrań warto rozważyć ich zakup, szczególnie jeśli jesteś zapalonym rowerzystą.
  4. Pierz zawsze podobne kolory razem (ciemna odzież dla kolarzy może farbować).
  5. Zazwyczaj stroje rowerowe pierze się w 30 lub 40℃. Zawsze jednak sprawdzaj na metce, jaka temperatura jest dopuszczalna.
  6. Przed włożeniem do pralki, ubrania zawsze przewróć na lewą stronę i pozapinaj rzepy czy zamki.
  7. Takiego rodzaju odzieży nie pierze się chemicznie.
  8. Jeśli na metce jest informacja, że należy ubranie prać wyłącznie ręcznie, lepiej zastosuj się do sugestii producenta, jeśli chcesz długo cieszyć się oddychającą i niezniszczoną odzieżą. Gdy naprawdę nie masz czasu na pranie w rękach – spróbuj włożyć strój do specjalnego worka do prania (lub po prostu bawełnianego) i uprać go w pralce na najdelikatniejszym programie i bez wirowania.
  9. Wiele ubrań kolarskich można prać w pralce w programie prania ręcznego lub dla tkanin syntetycznych. Niektóre pralki mają także program „Sport” do prania odzieży sportowej.
  10. Na uporczywe plamy zastosuj szare mydło i namaczanie. Pamiętaj, aby nie przekroczyć temperatury sugerowanej przez producenta! Nigdy nie używaj odplamiaczy ani wybielaczy (na metce znajdziesz przekreślony trójkąt, który właśnie to oznacza).

  Suszenie i prasowanie odzieży rowerowej

  Strój na rower trzeba rozwiesić na suszarce do bielizny. Ale uwaga! Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może sprawić, że ubrania wyblakną. Suszenie w suszarce bębnowej, a nawet wirowanie, może uszkodzić delikatne włókna. Podobnie zadziała suszenie tego typu ubrań na kaloryferze. Właściwości materiałów sprawiają, że schną one bardzo szybko. Nie trzeba tego przyspieszać, ryzykując zniszczenie dość drogiej koszulki czy spodenek kolarskich.

  Bardzo niewiele ubrań na rower można prasować. W większości przypadków na metce znajdziesz przekreśloną ikonkę żelazka. Jeśli jednak jest taka możliwość, zawsze dopuszcza się najdelikatniejszy możliwy program.

  Impregnacja odzieży kolarskiej

  Wiele z ubrań dla kolarzy jest wodoodpornych i odpowiednio zaimpregnowanych. Kiedy zauważysz, że po kilku praniach powłoki zaczynają chłonąć wodę (na powierzchni nie zbierają się kropelki), możesz aktywować impregnat za pomocą żelazka. Jak to zrobić? Najbezpieczniejsze i najszybsze będzie dobre żelazko z generatorem pary lub parownica do prasowania ubrań. Można ich użyć w pionie, bez rozkładania rzeczy na desce do prasowania. Należy jednak pamiętać, aby ustawić jak najdelikatniejszy program. Prasuj parą, nie naciskając na tkaninę stopą żelazka.

  Sprytnym i bardziej zaawansowanym technicznie sprzętem jest stacja do prasowania (np. IXEO), która sama dobiera odpowiedni program i temperaturę do prasowanej powierzchni (to tzw. System Smart Protect, który pozwala na bezpieczne prasowanie rzeczy bez zastanawiania się nad temperaturą).

  Jeśli po delikatnym praniu ubrań na rower, pozostaje na nich nieprzyjemny zapach, możesz spróbować go usunąć za pomocą pary. Dobra parownica przy okazji może usunąć także niemal 100% bakterii.

  Jeśli po zastosowaniu pary strój na rower nadal nie nadaje się na jazdę w deszczu, możesz go ponownie zaimpregnować. Wybierz specjalny preparat do impregnacji odzieży technicznej. Jeśli bluza czy kurtka rowerowa ma membrany, upewnij się, że środek jest do nich przystosowany. Istnieją także preparaty niewymagające podgrzewania do aktywacji – dokładnie przeczytaj instrukcję na opakowaniu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?