Kuweta dla kota to podstawowy element wyposażenia każdego domu, w którym mieszka czworonożny pupil. Istnieje kilka rodzajów kocich toalet, jednak każda z nich wymaga regularnego czyszczenia nie tylko jej wnętrza, ale również przestrzeni wokół niej. Koty mogą bowiem wysypać żwirek w trakcie toalety bądź roznieść go na łapach po domu.

Spis treści

  Zastanawiając się gdzie postawić kuwetę dla kota, warto pomyśleć o ustronnym miejscu, z dala od głośnych domowych urządzeń czy misek z jedzeniem. Kuwetę można umieścić, np.: w przedpokoju lub w łazience, pamiętając oczywiście, aby zawsze zostawiać do niej uchylone drzwi.  

  Jaka kuweta dla kota? Odkryta czy zakryta?

  Na rynku dostępne są różnego rodzaju kuwety dla kota, od otwartych i zamkniętych, po zabudowane w meblach, dlatego każdy miłośnik mruczków znajdzie odpowiedni model dla swojego pupila. Dostępne są w przeróżnych wielkościach, kolorach oraz kształtach, choć najpopularniejsze z nich to: kuwety prostokątne i narożne.

  Klasyczną i najbardziej popularną kocią toaletą jest kuweta odkryta, choć trudno utrzymać wokół niej zawsze idealny porządek. Zwierzaki, korzystając z niej, bardzo często rozsypują żwirek, który następnie roznoszą po całym mieszkaniu. Wówczas pomocne okazują się specjalne wycieraczki przed kuwetę, które można kupić, np. w sklepie zoologicznym. Dywanik zapobiega roznoszeniu żwirku na łapkach pupila poza kuwetą. W usuwaniu nieprzyjemnej woni pomoże z kolei neutralizator brzydkich zapachów, np. w postaci sprayu, piasku czy proszku. Rozrzucony piasek wokół kuwety najszybciej usunie się z pomocą dobrego odkurzacza.

  Dowiedz się więcej o tym, jak zneutralizować zapach żółwia domowego?

  Jaki odkurzacz wybrać?

  Odkurzacz bezworkowy to alternatywa dla klasycznego odkurzacza, do używania którego potrzeba worków. Urządzenie zasysa zanieczyszczenia do specjalnego pojemnika, a powietrze, jakie dostaje się z powrotem do pomieszczenia, jest czyste. Niektóre modele odkurzaczy wyposażone są w pojemnik na wodę. Odkurzacz wodny świetnie sprawdzi się w domu alergików, a dodatkowo posiada funkcję piorącą, dlatego skutecznie usunie nie tylko resztki żwirku, ale również różnego rodzaju plamy na podłodze bądź dywanie zrobione przez zwierzęta. Do sprzątania przestrzeni wokół kuwety rewelacyjnie sprawdzi się również lekki i wygodny w użytkowaniu odkurzacz ręczny bezprzewodowy, za pomocą którego można pozbyć się brudu, bez konieczności podłączania urządzenia do prądu.

  Kuweta dla kota zamykana pozwala zachować większą czystość wokół niej, choć może zdarzyć się, że pupil przeniesie trochę żwirku na łapkach poza jej obszar. Wówczas bardzo przydaje się ręczny odkurzacz, który szybko oczyści zaśmieconą powierzchnię. Kryta kuweta powoduje, że brzydkie zapachu kumulują się w jej wnętrzu, co może przeszkadzać kotu, choć zależy to głównie od jego charakteru. Z kolei w przypadku posiadania większej liczby kotów w domu, mogą blokować się podczas wchodzenia i wychodzenia z kuwety w tym samym czasie.

  Właściciele mruczków mogą również skorzystać z oryginalnego rozwiązania, jakim jest zabudowanie kuwety, np. w szafce. Wówczas należy jednak pamiętać, aby zrobić to w taki sposób, aby móc komfortowo dostać się do niej, aby, np.: dosypać żwirku czy oczyścić go z odchodów.

  Najlepsza kuweta dla kota

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli mruczących czworonogów, stworzono również modele kuwet, których czyszczenie jest wyjątkowo łatwe i szybkie, dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, jak: automatyczny mechanizm samoczyszczący, wejście do środka od góry czy wyposażenie kociej toalety w specjalne sito.

  • Kuweta samoczyszcząca

  Kuweta samoczyszcząca to wygodna i funkcjonalna kocia toaleta. Skonstruowana jest z trzech niezależnych modułów, które bardzo łatwo zdemontować, co znacznie ułatwia czyszczenie. Samoczyszcząca kuweta dla kota wyposażona jest w czujnik termiczny, który wyczuwa obecność kota. Po skorzystaniu pupila z toalety uruchamia się system grabienia, dzięki któremu odchody zostają umieszczone w specjalnym pojemniku, który zamyka się tuż po ulokowaniu w nim kocich nieczystości. Dzięki takiemu rozwiązaniu w domu nie unoszą się brzydkie zapachy. Sprzątanie kuwety można oczywiście w każdej chwili uruchomić ręcznie, poprzez włączenie specjalnego przycisku znajdującego się na panelu sterowania kociej toalety. Jedyne czynności, jakie musi wykonać opiekun zwierzęcia, to uzupełnianie żwirku oraz usuwanie zawartości pojemnika na odchody.

  Kuweta elektryczna dostępna jest zarówno w wersji odkrytej, jak i zamykanej. Zwykle wyposażona jest w dodatkowy filtr węglowy, który skutecznie pochłania nieprzyjemny zapach zwierzęcych odchodów oraz zneutralizuje szkodliwe dla zdrowia, zarówno człowieka, jak i kota, bakterie. Nowoczesne kryta kuweta z filtrem wyposażona jest dodatkowo w czujnik ruchu, podświetlane wskaźniki, tryb oszczędności zużycia oraz możliwość zasilania przez baterie lub zasilacz.

  • Kuweta z wejściem od góry

  Kuweta z wejściem od góry powstała z myślą o tym, aby wyeliminować problem z rozsypywaniem żwirku przez zwierzaka po wyjściu z kociej toalety. Górna część kuwety jest dziurkowana i lekko skośna. Posiada również duży otwór, przez który zwierzak swobodnie wchodzi i wychodzi. Wybierając kuwetę dla kota z wejściem od góry, warto wybrać model z wyprofilowanymi uchwytami ułatwiającymi jej przenoszenie czy wyposażoną w haczyk, na którym można zawiesić łopatkę do sprzątania odchodów.

  • Kuweta z sitkiem

  Kuweta z sitkiem umożliwia zaoszczędzić na żwirku dzięki możliwości przesiewania. Kocia toaleta jest bardzo wygodna w użyciu i wyposażona jest w specjalną plastikową kratkę, na którą sypie się żwirek. Aby oczyścić kuwetę, wystarczy podnieść przesiewową część i delikatnie nią potrząsnąć. Wówczas czysty piasek opadnie na dno kuwety, a odchody pozostaną się na kratce, dzięki której produkt używany jest także jako kuweta bezżwirkowa.

  Sprawdź proste metody jak posprzątać posłanie dla psa.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3