Oczyszczacz powietrza to urządzenie służące do oczyszczania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki niemu można skutecznie usunąć takie zanieczyszczenia jak pył, kurz, cząsteczki smogu, zarodniki pleśni i grzybów oraz szkodliwe dla zdrowia bakterie i wirusy.

Spis treści

  Powszechnie wiadomo, że zanieczyszczone powietrze ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Zanieczyszczenie dotyczy nie tylko powietrza na zewnątrz, ale również tego, które znajduje się w zamkniętych pomieszczeniach domów i mieszkań. Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu nasilają również objawy alergii, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o dobrą jakość powietrza, którym oddychamy.

  Oczyszczacz powietrza ‒ czy warto go kupić?

  Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które poprawia jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Za pomocą specjalnych filtrów eliminuje szkodliwe pyłki, kurz, roztocza, wirusy, bakterie, zarodniki pleśni, lotne związki organiczne, a także cząsteczki PM 2,5, które znajdują się m.in. w smogu. Oczyszczacz powietrza jest przydatny szczególnie dla alergików, ponieważ skutecznie usuwa różnego rodzaju alergeny nasilające objawy przypadłości. W zależności od modelu urządzenia te mogą dodatkowo nawilżać oraz jonizować powietrze.

  Zobacz także: Smog - czy mimo wszystko wietrzyć mieszkanie?

  Dostępne na rynku nowoczesne oczyszczacze posiadają cztery poziomy filtracji. Każdy z nich odpowiada za usunięcie konkretnego rodzaju zanieczyszczenia:

  • filtr wstępny zatrzymuje największe cząsteczki – włosy, kurz, sierść zwierząt;
  • filtr węglowy niweluje brzydkie zapachy;
  • filtr dla alergików skutecznie pozbywa się bakterii, wirusów czy zarodników pleśni, które zaostrzają objawy alergii
  • nowoczesny filtr NanoCaptur, który trwale usuwa z powietrza formaldehyd – jeden z bardzo niebezpiecznych dla człowieka związków rakotwórczych.

  Budowlany i domowy oczyszczacz powietrza

  Wyróżnia się dwa podstawowe typy oczyszczaczy powietrza: budowlane i domowe. Pierwsze z nich są wyjątkowo wydajne i przeznaczone do pracy na dużych przestrzeniach. Z ich pomocą usuwa się zanieczyszczenia gromadzące się na placach budowy, gdzie wykonuje się takie prace, jak tynkowanie, frezowanie, szlifowanie czy usuwanie azbestu.

  Domowy oczyszczacz powietrza służy do oczyszczania powietrza w mieszkaniach, biurach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej. Najlepszej jakości modele skutecznie radzą sobie z brzydkimi zapachami i zanieczyszczeniami takimi jak kurz czy smog. Urządzenia pracują dość cicho, dlatego można ich używać podczas snu, a dodatkowe funkcje, np. jonizowanie i nawilżanie powietrza, znacznie zwiększają komfort życia domowników.

  Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

  Oczyszczacz powietrza z jonizatorem jest szczególnie polecany dla alergików i astmatyków. Urządzenie wyposażone w funkcję jonizacji (np. wykorzystujące technologię Plasmacluster) usuwa z powierzchni ścian, mebli i sufitów zarodniki pleśni i grzybów oraz wirusy, z którymi nie poradziłby sobie klasyczny model oczyszczacza. Poprzez proces jonizacji powietrze zyskuje cechy powietrza nadmorskiego, które jest dobroczynne dla zdrowia ‒ ułatwia oddychanie, poprawia samopoczucie i zwiększa odporność organizmu. Oczyszczacze powietrza są bezpieczne dla astmatyków, a także dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych – noworodków i niemowlaków.

  Oczyszczacz z nawilżaczem powietrza

  Na rynku dostępne są również domowe oczyszczacze powietrza z funkcją jego nawilżania, co jest szczególnie przydatne w sezonie grzewczym, gdy powietrze w domu staje się suche. Istnieje kilka rodzajów takich urządzeń:

  • nawilżacze ultradźwiękowe ‒ ultradźwięki wykorzystywane podczas pracy urządzenia rozbijają wodę, tworząc mgiełkę, która paruje dopiero w powietrzu;
  • nawilżacze parowe ‒ wytwarzają nawilżającą powietrze parę wodną w trakcie procesu gotowania wody;
  • nawilżacze ewaporacyjne ‒ proces nawilżania polega na stopniowym odparowywaniu wody ze specjalnego wkładu owiewanego przez zasysane powietrze wytwarzające się wewnątrz urządzenia.

  Oczyszczacz powietrza ‒ jaki wybrać?

  Decydując się na oczyszczacz powietrza w domu, należy zwrócić uwagę, czy dany model zawiera wieloetapowy poziom filtracji, który zapewni skuteczne pochłanianie wielu rodzajów zanieczyszczeń ‒ nie tylko kurzu i sierści zwierząt, ale również pyłków, roztoczy, zarodników pleśni, wirusów, bakterii, cząsteczek PM 2,5 i PM 10 znajdujących się w smogu, a nawet brzydkich zapachów.

  Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, warto postawić na model z czujnikiem monitorującym jakość powietrza poprzez wykrywanie zanieczyszczeń i przekazywanie informacji o stopniu ich natężenia na specjalnym wyświetlaczu lub panelu kolorystycznym. Przy wyborze urządzenia istotne jest również natężenie dźwięku, jaki wydaje, a także to, czy zawiera czujnik wymiany filtra, ponieważ zbyt zanieczyszczony filtr sprawia, że oczyszczacz powietrza nie jest w stanie spełniać swojej podstawowej funkcji.

  Urządzenie powinno oczyszczać powietrze w sposób bezpieczny, czyli bez emisji zbędnych jonów, ozonu czy innych środków chemicznych. Niektóre modele oczyszczaczy powietrza uzyskały rekomendację PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego), co świadczy o tym, że są w pełni bezpieczne i polecane dla alergików.

  Przy zakupie oczyszczacza ważną kwestią jest koszt eksploatacji urządzenia. W przypadku domowych oczyszczaczy powietrza zestaw filtrów kosztuje około 150‒500 zł i należy liczyć się z tym, że przynajmniej dwa razy do roku filtry należy wymienić na nowe.

  Oczyszczacz powietrza czy pochłaniacz kurzu w mieszkaniu?

  Klasyczny pochłaniacz kurzu, czyli oczyszczacz powietrza bez dodatkowych funkcji nawilżania czy jonizacji, to podstawowe urządzenie pomagające pozbyć się z domu kurzu, pyłu czy zwierzęcej sierści. Jego cena jest niższa od bardziej rozbudowanych modeli nawet o kilkaset złotych.

  Na rynku dostępne są również pochłaniacze kurzu w żelu, które kosztują kilkanaście złotych. Idealnie sprawdzają się do usuwania kurzu, okruchów czy piasku z bardzo małych powierzchni, takich jak kratki nawiewowe, deski rozdzielcze, klawiatura komputera czy obudowa sprzętu elektronicznego. Żel czyszczący wystarczy przyłożyć do zabrudzonej powierzchni i delikatnie uciskać, aby dotrzeć do wszystkich szczelin. Następnie należy oderwać żel, a przyklejony do niego brud zagnieść do środka.

  Zobacz także: Jak radzić sobie z alergią na roztocza?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4