Odkurzacz antyalergiczny usuwa roztocza i pozostałe elementy kurzu. Do najpopularniejszych rodzajów odkurzaczy dla alergików należy bezworkowy, inaczej cyklonowy. Ma dobry wpływ na samopoczucie alergika i chroni środowisko.

Spis treści

  Najlepszy odkurzacz dla alergika to taki, który oddziela cząsteczki kurzu od wydostającego się na zewnątrz powietrza. Urządzenie powinno zawierać filtry, które zatrzymują blisko 100% wszystkich zanieczyszczeń. Jakie są rodzaje odkurzaczy?

  Odkurzacz dla alergika

  Roztocza to pajęczaki zwane niewidzialnymi wrogami człowieka i zwierząt. Są obecne wszędzie – na sofie, w łóżku, na zasłonach i ubraniach. Mają od 0,3 do 0,5 mm, a potrafią dotkliwie dokuczyć. Największym problemem związanym z obecnością roztoczy jest alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek i kaszel. Kurz obecny w domach jest mieszanką zarówno roztoczy, jak i sierści, pyłków, pleśni oraz insektów. Na rozwój roztoczy wpływają wysoka temperatura, wilgoć, dostęp do pokarmu, czyli naskórka ludzkiego i resztek jedzenia. Kurz znajduje się wszędzie – w różnych zakamarkach, szczelinach podłogi, meblach i ubraniach. W walce z alergizującym kurzem pomagają regularne porządki oraz wietrzenie pomieszczeń. Warto zaopatrzyć się w oczyszczacze powietrza, które są przydatne głównie zimą. Poza tym dobrze zrezygnować z kupowania dodatków, które gromadzą duże ilości kurzu. Oprócz regularnego czyszczenia akcesoriów domowych dobrym rozwiązaniem jest trzymanie takich przedmiotów za szybą lub w komodzie. Szczególnie dużo zanieczyszczeń gromadzi się w dywanach, zasłonach i poduszkach, dlatego warto ograniczyć ich ilość lub odświeżać je za pomocą urządzeń parowych. Jaki odkurzacz dla alergika będzie najlepszy?

  Zobacz także: Oczyszacz powietrza dla alergików - jaki wybrać?

  Odkurzacz workowy

  Dzięki odkurzaczom usuniemy trudno widoczne gołym okiem roztocza. Odpowiednia pielęgnacja polega na czyszczeniu zakamarków, w których chętnie gromadzą się zanieczyszczenia. Ukrywają się m.in. za meblami, w kaloryferach, a nawet na ścianach. Nowoczesne odkurzacze mają bardzo istotne filtry HEPA, które wychwytują drobne cząsteczki wpływające na rozwój alergii. Trzeba pamiętać, że taki filtr należy regularnie czyścić ręcznie lub prać w pralce. Walka z alergizującymi roztoczami polega na zmianie zasłon na żaluzje, regularnym odkurzaniu podłóg, wietrzeniu dywanów i całych pomieszczeń oraz zakupie pościeli dla alergików. Ze względu na sposób gromadzenia kurzu wyróżniamy odkurzacz workowy i bezworkowy. Pierwszy wymaga regularnej wymiany worków, a więc dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. Wybierając odkurzacz antyalergiczny, należy zwrócić uwagę na różne parametry, które zadecydują o jego skuteczności. Istotną kwestią jest klasa skuteczności odkurzania dywanów i podłóg twardych oraz typ filtra. Warto zwrócić uwagę na klasę reemisji kurzu, która nie powinna być większa niż A lub B. Im wyższa klasa skuteczności odkurzaczy zarówno bezworkowych, jak i tych z workiem, tym lepsza skuteczność usuwania brudu oraz kurzu.

  Odkurzacz bezworkowy

  Kolejny rodzaj odkurzacza dla alergików nie wymaga stosowania worków, a regularnego opróżniania i czyszczenia pojemnika. Takie sprzęty zasysają powietrze, a dzięki ruchom wirowym transportują kurz i śmieci prosto do pojemnika. W związku z tą funkcją powietrze, które wydobywa się z odkurzacza, jest czyste. Tak więc oprócz niższych kosztów eksploatacyjnych, odkurzacze bezworkowe różnią się od poprzedników tym, że skutecznie filtrują powietrze i zawsze mają tę samą moc ssącą.

  Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

  Zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe mają swoje wady i zalety. Pierwsze rozwiązanie cechuje niski koszt zakupu, prosta obsługa i stosunkowo małe gabaryty. Wadą odkurzacza workowego jest mniejsza siła ssąca w przypadku zapełnienia worka. Poza tym to rozwiązanie nie wydaje się dobre dla alergików ze względu na ręczne opróżnianie zanieczyszczeń. W związku z tym coraz chętniej wybierane urządzenia to odkurzacze bezworkowe, których zaletą jest m.in. niższy koszt eksploatacyjny oraz stała moc ssąca. Przyjęło się, że odkurzacze bezworkowe są lepszym rozwiązaniem dla alergików ze względu na regularne usuwanie zanieczyszczeń. Mimo wszystko należy zachować specjalne środki ostrożności, które rzeczywiście o tym zadecydują. Opróżnianie kurzu należy wykonać na balkonie lub przed domem, żeby kontakt z kurzem był jak najmniejszy. Wystarczy przesypać zanieczyszczenia z pojemnika odkurzacza do kosza na śmieci, a następnie umyć zbiornik i dokładnie go osuszyć. Nowoczesne odkurzacze posiadają filtry, które należy regularnie czyścić. W innym wypadku nie będą spełniały swoich najważniejszych funkcji.

  Najlepszy odkurzacz dla alergika

  Najlepsze odkurzacze dla alergików to takie, które mają wysoką wartość skuteczności odkurzania oraz klasę reemisji kurzu A lub B. Drugi parametr urządzeń jest szczególnie ważny dla osób borykających się z problemami alergicznymi i astmatycznymi. To od niego zależy czystość powietrza, które wydobywa się z odkurzacza. Odkurzacz dla alergika na roztocza powinien mieć różne funkcje i technologie, które zwiększają jego skuteczność. Jedną z nich jest technologia wykorzystania jonów srebra, która zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii z pojemnika. Urządzenia z technologią cyklonową zapewniają bardzo dobrą separację kurzu i oczyszczają wydostające się z odkurzacza powietrze. Dobry sprzęt dla alergika to taki, który posiada wbudowany filtr HEPA o wysokiej skuteczności filtracji. Ostateczny wybór należy do inwestora, jednak więcej osób decyduje się obecnie na rozwiązanie bezworkowe. Takie odkurzacze mają liczne funkcje, które pozbawiają alergeny przestrzeni i są coraz tańsze.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?