Oczyszczacz powietrza dla alergików to absolutny must have. W powietrzu unosi się bowiem większość uczulających zanieczyszczeń, których niestety nie widać gołym okiem. Osiadają one na tapicerce, dywanach, domowych meblach i doprowadzają do nieustannej aktywizacji układu immunologicznego.

Spis treści

  Oczyszczacz powietrza dla alergika musi być wyposażony w dobrej jakości filtr antyalergiczny lub filtr HEPA, który usunie alergeny z domowego powietrza.

  Oczyszczacz powietrza dla alergika – dlatego jest potrzebny?

  Oczyszczacz powietrza to sprzęt niezbędny dla alergika. Szczególnie jeśli jesteś uczulony na kurz lub roztocza, a pracę twojego układu immunologicznego aktywują różnego rodzaju mikrozanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Sporej części alergenów nie da się dostrzec gołym okiem. Rzadko kiedy można dotrzeć odkurzaczem do zakamarków w domu, w których gromadzi się kurz i bytują roztocza. Wszystkie te zanieczyszczenia wpływają negatywnie na samopoczucie alergika. Przyczyniają się nie tylko do pojawienia się takich charakterystycznych objawów jak nieżyt nosa, chrypka, drapanie w gardle, łzawienie oczu, katar czy kaszel. Mogą też stać się przyczyną nawracających bólów głowy lub ogólnego uczucia zmęczenia, nad którym trudno zapanować. Oczyszczacz powietrza dla alergika, eliminując te drażniące organizm zanieczyszczenia, pozwala ci normalnie funkcjonować bez irytujących dolegliwości. Urządzenie to może pracować właściwie przez cały czas, dostosowując intensywność pracy do panujących w pomieszczeniu warunków, aby przeciwdziałać gromadzeniu się w powietrzu alergenów.

  Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybrać?

  Urządzenie do oczyszczania powietrza dla alergików powinno składać się co najmniej z trzech rodzajów filtrów. Oczywiście w tym przypadku najważniejszy będzie filtr antyalergiczny lub filtr HEPA. To właśnie one odpowiadają za eliminację z powietrza uczulających cię zanieczyszczeń. Pamiętaj jednak, że wpływ na wydajność urządzenia ma jego uniwersalność i zdolność do wyłapywania wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. Nie mniej ważny jest filtr wstępny, którego zadaniem jest przechwytywanie większych cząsteczek. Dzięki temu, że wyłapuje największe elementy osadu, pozostałe filtry są atakowane przez mniejszą ilość zanieczyszczeń. Taki podział sprzyja wysokiej efektywności urządzenia. Po filtrze wstępnym powinien się znaleźć filtr węglowy, przeznaczony przede wszystkim do wyłapywania lotnych związków organicznych, w tym wszelkiego rodzaju zapachów i gazów. Dba on o zachowanie odpowiedniego klimatu i zapachu w domu, a jednocześnie redukuje ilość unoszących się w powietrzu substancji, które mogłyby okazać się drażniące. Trzeci rodzaj filtra to filtr HEPA lub podobny mu filtr antyalergiczny, który wyłapuje wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy, grzyby, drobnoustroje i oczywiście wszelkiego rodzaju alergeny. Oczyszczacz TEFAL Intense Pure Air wyposażono aż w 4 poziomy filtracji, które gwarantują eliminację do 99,99% zanieczyszczeń powietrza. Oprócz wcześniej wymienionych rodzajów zastosowano autorski, opatentowany filtr NanoCaptur™, dzięki któremu urządzenie trwale usuwa formaldehyd, czyli jedno z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń we wnętrzach.

  Pamiętaj, nie ma filtra uniwersalnego, który zagwarantuje eliminację wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. Efektywność dobrego oczyszczacza powietrza dla alergika to kwestia odpowiedniego projektu urządzenia składającego się z kilku poziomów oczyszczania i filtrów dopasowanych do różnego rodzaju zanieczyszczeń pojawiających się w domowych przestrzeniach.

  Czy warto kupić oczyszczacz i nawilżacz powietrza dla alergików lub jonizator?

  Jonizator powietrza dla alergików to bardzo dobre rozwiązanie, ale samo w sobie nie jest w stanie wyeliminować źródła problemu, jakim jest negatywny klimat w domowych przestrzeniach. Podobnie jest w przypadku nawilżacza. Oczywiście alergikom bardzo przeszkadza suche domowe powietrze. Przyczynia się ono także do zaostrzenia niektórych dolegliwości. Odczuwalne jest to szczególnie zimą, kiedy centralne ogrzewanie i większa ilość zanieczyszczeń docierających do domu skutecznie wysuszają powietrze. Zarówno jonizator, jak i nawilżacz pomagają walczyć ze skutkami tej sytuacji, nie działając jednak bezpośrednio na jej przyczynę. Dlatego też pierwszym urządzeniem, które warto zakupić, jest oczyszczacz powietrza – usuwając zanieczyszczenia, zlikwiduje on źródło problemu. TEFAL Pure Air PT3030 eliminuje już do 100% alergenów i drobnych cząsteczek. Wszystko dzięki zaawansowanemu systemowi filtracji, wyposażonemu m.in. w filtry Allergy+. Podstawowe oczyszczanie powietrza trwa zaledwie 6 minut. Plusem jest także inteligentny czujnik, który mierzy aktualny poziom zanieczyszczeń i dostosowuje do niego prędkość filtrowania.

  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupić zarówno oczyszczacz powietrza, jak i nawilżacz czy jonizator, które działając razem, pozwolą osiągnąć idealny klimat w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że punktem wyjścia zawsze powinno być jednak oczyszczanie. Jeśli nie chcesz inwestować w dwa lub trzy osobne urządzenia, możesz pomyśleć o zakupie oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżacza lub wbudowanym jonizatorem. Przede wszystkim jednak przyjrzyj się parametrom informującym o wydajności pracy urządzenia (podawanym w metrach sześciennych na godzinę). Warto także zwrócić uwagę na różne tryby pracy, w tym tryb nocny, który gwarantuje, że praca oczyszczacza nie będzie zaburzała twojego snu. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?