Fretka domowa to bardzo aktywne i wesołe zwierzątko, które można przyzwyczaić do życia w mieszkaniu lub domu razem z człowiekiem. Zwierzę od małego należy uczyć korzystania z kuwety, którą należy umieścić zarówno w klatce, jak i poza nią, dzięki czemu uniknie się przykrych niespodzianek, w postaci odchodów na podłodze i brzydkiego zapachu.  

Spis treści

  Fretki domowe mają spontaniczny temperament, są radosne i ruchliwe. Z pewnością wprowadzą do nowego domu dużo energii, ale niekiedy również bałaganu. W przypadku, gdy zwierzątko nie skorzysta z kuwety, tylko załatwi swoje potrzeby w innym miejscu, wówczas można użyć neutralizatora brzydkich zapachów bądź profesjonalnego oczyszczacza powietrza, który nie tylko usunie nieprzyjemną woń, ale również zapewni domownikom świeże i czyste powietrze do oddychania.

  Fretka domowa a sprzątanie domu

  Aby uniknąć codziennego sprzątania domu ze zwierzęcych odchodów należy nauczyć fretkę korzystania z kuwety. Fretki domowe to zwierzęta bardzo ruchliwe, dlatego klatka sprawdzi się u nich jedynie na czas nieobecności właściciela, wietrzenia mieszkania czy wizyty gości, którym nie do końca odpowiada towarzystwo biegającego po kątach futrzaka. W klatce powinna znajdować się kuweta (najlepiej wypełniona niepylącym żwirkiem), ale zbiorniki na odchody powinny również znaleźć się w innych pomieszczeniach, co zmniejszy prawdopodobieństwo, że fretka domowa załatwi swoje potrzeby w nieodpowiednim miejscu. Szybkie sprzątanie pokoju, np. z rozsypanego żwirku, sierści czy rozrzuconego jedzenia zapewni dobry odkurzacz.

  Jaki odkurzacz do domu?

  Na rynku dostępne są różne modele odkurzaczy, od tradycyjnych z wymiennymi workami, po wodne, ręczne, automatyczne, bezworkowe. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy, a ich wybór należy dopasować do własnych potrzeb.  

  • Odkurzacz workowy

  Odkurzacz workowy to najbardziej tradycyjny model odkurzacza. Producenci sprzętu AGD, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoim klientów, wprowadzają na rynek coraz bardziej nowoczesne, przyjazne otoczeniu oraz ciche urządzenia z wymiennymi workami, które idealnie sprawdzą się w każdym gospodarstwie domowym. Jednym z nich są ekstremalnie ciche odkurzacze o klasie energetycznej 4AAAA, które zapewniają niezwykle komfortowe i przyjemne sprzątanie. Nowoczesna szczotka Deep Clean Head skutecznie usuwa zabrudzenia z różnych powierzchni, np.: dywanów, płytek, drewnianych podłóg, wykładzin. Worki Hygiene + AntiOdour, posiadające samozamykającą się klapkę, zapewniają najwyższy poziom filtracji kurzu i jednocześnie pochłaniają brzydkie zapachy oraz zatrzymują szkodliwe dla zdrowia bakterie i alergeny, z kolei innowacyjny silnik Effitech zużywa aż o 60% mniej energii przy włączeniu odkurzacza na maksymalną moc odkurzania.   

  • Odkurzacze bezworkowe

  Nowoczesne odkurzacze bezworkowe, np. modele wykorzystujące zaawansowaną technologię monocyklonową to skuteczne i łatwe do prowadzenia sprzęty gospodarstwa domowego. Urządzenia posiadają specjalne zbiorniki na kurz i zapewniają maksymalny poziom filtracji, dzięki czemu kurz, jaki dostaje się do wnętrza odkurzacza, nie wydostaje się na zewnątrz, np. podczas wyjmowania zbiornika w celu wyczyszczenia go.

  • Odkurzacz z filtrem wodnym

  Wśród odkurzaczy bezworkowych popularnością cieszą się również modele z wodnym filtrem, które rewelacyjnie sprawdzą się w domach alergików. Niektóre z nich posiadają dodatkową funkcję piorącą, dzięki czemu można szybko i wygodnie wyczyścić plamy na dywanie, wykładzinie czy meblowych tapicerkach, o które nietrudno, gdy w domu mieszka zwierzę, zwłaszcza tak aktywne, jak fretka domowa.

  • Odkurzacz ręczny

  Odkurzacz ręczny to wygodne i poręczne urządzenie zasilane akumulatorami do ponownego naładowania. Najlepiej sprawdzi się do szybkiego uprzątnięcia niewielkich zabrudzeń. Pomimo niewielkich rozmiarów odkurzacze ręczne mają wysoką moc ssania i świetnie sprawdzają się do odkurzania trudno dostępnych miejsc, np. w zagłębieniach domowych foteli i kanap. Wybierając sprzęt dla siebie, warto zwrócić uwagę na modele z dodatkową nakładkę do odkurzania na mokro czy wygodnym uchwytem na ścianę.

  • Odkurzacz automatyczny

  Automatyczny robot sprzątający to energooszczędne urządzenie do każdego rodzaju podłóg. Nowoczesnymi modelami odkurzaczy można sterować za pomocą smartfona i uruchomiać je o każdej porze, niezależnie od miejsca znajdowania się osoby obsługującej telefon. Odkurzacz automatyczny ma okrągły kształt, a pod obudową posiada obrotowe szczotki i kółka, dzięki którym urządzenie swobodnie porusza się po podłodze.

  Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania?

  Fretki domowe to zwierzęta, które wydzielają bardzo specyficzny i intensywny zapach, nawet jeśli swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają w kuwecie. Posiadając fretkę w domu, należy liczyć się, że meble, dywany czy pościel może przesiąknąć nieprzyjemną wonią. Aby ją zneutralizować, można zaopatrzyć się w domowy oczyszczacz powietrza. Nowoczesne modele urządzeń zapewniają 4 poziomy filtracji, z których każdy z nich odpowiada za inne źródło zanieczyszczeń w domu. Posiadając zwierzę futerkowe w domu najlepiej wybierać oczyszczacze z wbudowanym filtrem węglowym, który nie tylko oczyści powietrze z alergenów, kurzu, sierści czy złuszczonego naskórka zwierząt, ale również skutecznie usunie brzydki zapach i tym samym umożliwi oddychanie czystym i świeżym powietrzem.

  Czym zneutralizować zapach moczu?

  Aby usunąć brzydką woń zwierzęcego moczu, warto sięgnąć po specjalne preparaty, takie jak pochłaniacz czy neutralizator zapachów. Środki dostępne są w każdym sklepie zoologicznym. Ich zaletą jest łatwość użycia oraz to, że dla zwierząt domowych są całkowicie nieszkodliwe. Neutralizatory dostępne są w sprayu, granulkach, proszku. Osoby, które nie chcą stosować gotowych środków, mogą skorzystać z domowych sposobów, np. wody z sodą oczyszczoną bądź octem jabłkowym. Mieszanką wystarczy umyć zabrudzone miejsce, a następnie wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem lub bawełnianą ściereczką.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2