Czy wiatrak domowy jest w stanie zapewnić czyste i świeże powietrze? Czy lepiej zdecydować się na oczyszczacz powietrza – urządzenie eliminujące szereg zanieczyszczeń? Które rozwiązanie do mieszkania wybrać?

Spis treści

  Domownicy zazwyczaj kupują wiatraki, żeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniach w upalne dni. W porównaniu z klimatyzacją nie są one dużym wydatkiem, dlatego wciąż cieszą się sporą popularnością. Czy wiatraki pokojowe mogą też oczyszczać powietrze?

  Wiatrak stojący czy sufitowy – który wybrać?

  Urządzenia te były chętnie kupowane, zanim upowszechniła się klimatyzacja. Zaletą wiatraków, czyli wentylatorów domowych, jest z pewnością ich niska cena. Można je kupić już za kilkadziesiąt złotych. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów wentylatorów.

  Wiatraki biurowe mają niską podstawę i niewielką średnicę śmigła, dlatego można je ustawić na wielu powierzchniach i z łatwością przenosić. To dobre rozwiązanie dla jednej osoby. Wentylatory stojące mają z kolei większą wagę i średnicę śmigła, dlatego lepiej radzą sobie z chłodzeniem przestrzeni. Wysokość stojaka można też regulować zgodnie z potrzebami. Tego typu modele sprawdzą się w większych, przestronniejszych pokojach.

  Z kolei wiatrak kolumnowy ma niewielkie rozmiary, dlatego warto się na niego zdecydować, gdy w pomieszczeniu nie ma zbyt wiele miejsca. Jego wysokość to zazwyczaj 40–100 centymetrów.

  W mieszkaniu można też zamontować wentylator sufitowy, który wyróżnia się cichą pracą i dodatkowo może być połączony z lampą. Taki model najlepiej jest umieścić mniej więcej na środku pomieszczenia, żeby chłodne powietrze równomiernie rozchodziło się po całym pokoju.

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie wiatraka domowego?

  Oprócz rodzaju wentylatora przy zakupie należy też zwrócić uwagę na szereg parametrów. Istotna jest moc urządzenia – im większa, tym skuteczniej będzie chłodzić pomieszczenie, ale jednocześnie będzie zużywać więcej energii elektrycznej. Warto też przyjrzeć się funkcjonalności wiatraka – część z modeli jest wyposażona jedynie w jedną lub dwie prędkości. W innych urządzeniach dostępnych jest ich więcej (i więcej trybów obrotowych), można też ustawić czas i tryb działania, jak i zmieniać wartości za pomocą pilota. Kolejną kwestią jest wydajność wentylatora określana w metrach sześciennych na godzinę. Im jest wyższa, tym urządzenie jest skuteczniejsze. Istotna jest też jakość i trwałość materiałów, z jakich jest wykonany wiatrak. Nie bez znaczenia jest również wygląd wentylatora, ponieważ będzie on znajdował się w mieszkaniu na widoku.

  Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

  Wiatraki domowe zapewniają obieg i chłodzenie powietrza, jednak te urządzenia nie są w stanie go filtrować i pozbywać się z niego zanieczyszczeń. Jeśli domownikom zależy więc na zdrowym i czystym powietrzu w mieszkaniu, lepszym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza. To urządzenie jest bardzo skuteczne w walce z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Jak działa? Każdy oczyszczacz posiada wbudowany wentylator, dzięki któremu możliwy jest obieg powietrza. We wnętrzu znajdują się też specjalne filtry, które usuwają pyły. Oczyszczone powietrze jest wypuszczane z powrotem do pomieszczenia.

  Urządzenia te skutecznie eliminują m.in. przykre zapachy, bakterie, wirusy, smog, roztocza i dym papierosowy..

  W sklepach są dostępne modele o specjalnych funkcjach, np. oczyszczacz powietrza dla alergików radzi sobie świetnie z usuwaniem wszelkiego rodzaju alergenów. Producenci proponują też urządzenia z wbudowanym nawilżaczem powietrza lub jonizatorem zapewniającym równowagę jonową.

  Czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Urządzenie z pewnością docenią wszyscy ci, którzy chcą mieć w mieszkaniu czyste, świeże powietrze. Jest to szczególnie ważne w zimowych miesiącach, gdy panuje sezon grzewczy, sprzyjający powstawaniu szkodliwego dla zdrowia smogu. Z kolei na wiosnę tego typu sprzęt zapewni ulgę osobom zmagającym się z alergią. Na oczyszczacze decydują się też często rodzice małych dzieci, które są szczególnie narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń.

  Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

  Oczyszczacz powietrza powinien przede wszystkim spełniać potrzeby użytkowników. Jeśli domownikom zależy więc nie tylko na czystym, ale też na odpowiednio nawilżonym powietrzu, powinni zdecydować się na model z wbudowanym nawilżaczem. Z kolei dla osób zmagających się z alergią najlepszym rozwiązaniem są urządzenia radzące sobie skuteczniej z różnego rodzaju alergenami. Istnieją też oczyszczacze stworzone do walki ze smogiem – takie modele powinny wybrać osoby, które żyją w miejscach o wysokim poziomie zanieczyszczeń. Smog działa szkodliwie i może powodować poważne problemy ze zdrowiem.

  W każdym przypadku przed zdecydowaniem się na konkretny typ oczyszczacza warto poświęcić chwilę czasu na zapoznanie się z ważnymi informacjami o urządzeniu, takimi jak jego wydajność, trwałość materiałów, dostępność części zamiennych, głośność podczas pracy i wygląd sprzętu. Jednym z najważniejszych elementów oczyszczacza powietrza są także filtry – należy sprawdzić ich rodzaj i liczbę. Najskuteczniejsze dostępne obecnie na rynku to HEPA.

  Cena oczyszczacza powietrza

  Oczyszczacze powietrza nie należą do najtańszych urządzeń, jednak należy pamiętać, że będą one służyć domownikom przez długie lata. Koszt najprostszych modeli to wydatek rzędu kilkuset złotych. Cena najnowocześniejszych i najskuteczniejszych urządzeń wynosi od tysiąca złotych do kilku tysięcy. Oczyszczacze powietrza z wbudowanym jonizatorem lub nawilżaczem będą droższe niż modele o podstawowych funkcjach.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2