Plamy z czerwonego wina zawsze wyglądają groźnie, szczególnie na jasnych i delikatnych tkaninach, które błyskawicznie wchłaniają cały płyn. Liczy się więc szybkość reakcji. Im szybciej zapierzesz plamę lub sięgniesz po odpowiedni środek, tym większa szansa, że po plamie nie zostanie ślad.

Spis treści

  Aby skutecznie usunąć plamy z czerwonego wina, niezależnie od wybranego sposobu, po wykonaniu każdego z tych zabiegów należy namoczyć ubranie i je dokładnie wyprać. Do prania można dodać odpowiednio dobrany odplamiacz. 

   

  Jak usunąć świeże plamy z czerwonego wina?

   

  Plamy z czerwonego wina na ubraniu zdarzają się stosunkowo dość często. Sposób działania w takiej sytuacji zależy przede wszystkim od świeżości plamy. Jeśli powstała ona przed chwilą, masz całkiem spore szanse na jej całkowite usunięcie, ponieważ nie zdążyła jeszcze wniknąć do głębszych warstw odzieży. Co możesz zrobić?

   

  • Posyp plamę grubą warstwą soli i mocno wetrzyj w tkaninę. Sól wchłonie czerwone wino. Potem spłucz, a jeśli efekt nie jest zadowalający, powtórz czynność.
  • Możesz szybko polać plamę białym winem lub szampanem.
  • Jeśli masz taką możliwość, zwilż plamę 2% roztworem wody utlenionej. Jeśli zabrudzieniu uległa kolorowa lub wyjątkowo delikatna tkanina, rozcieńcz wodę utlenioną zwykłą wodą i po zwilżeniu materiału lekko wetrzyj w niego roztwór, po czym wypłucz ubranie w wodzie. 

   

  Jak usunąć stare plamy z czerwonego wina na ubraniu?

   

  Stare plamy z czerwonego wina usuwa się znacznie trudniej niż te świeże. Przede wszystkim ze względu na to, że cały płyn zdążył wniknąć do głębokich warstw włókna, z których trudno jest usunąć zanieczyszczenie. Nie jest to jednak niemożliwe. 

   

  • Jeśli masz do czynienia z białą tkaniną, namocz ją w roztworze wody sodowej lub utlenionej i spirytusu (w stosunku 10:1), a następnie wypierz w proszku z dodatkiem wybielacza. Plamy z czerwonego wina na białym obrusie usuwaj w analogiczny sposób.
  • Plamę na kolorowym materiale namocz w wodzie z dodatkiem amoniaku lub polej sokiem z cytryny. Następnie wypierz tkaninę w proszku z dodatkiem odplamiacza do kolorowych tkanin. 
  • W przypadku delikatnych tkanin, jak jedwab lub aksamit, posyp plamę skrobią, a dopiero później skrop sokiem z cytryny.

   

  Możesz spróbować także nieco mniej popularnych sposobów, takich jak:

  • przelanie zaplamionych miejsc gorącym mlekiem,
  • spryskanie plamy grubą warstwą pianki do golenia.

   

  Po każdym z takich zabiegów od razu wypierz ubranie z dodatkiem odplamiacza.

   

  Jak usunąć plamy z czerwonego wina z dywanu?

   

  Plamy z czerwonego wina na dywanie lub wykładzinie również zdarzają się dość często. Na szczęście ich usuwanie nie jest zbyt skomplikowane. Przede wszystkim należy działać szybko i nie pozwolić plamie zaschnąć. Na zabrudzenie należy położyć ściereczkę lub serwetkę, która wchłonie rozlany trunek. Następnie trzeba sięgnąć po odplamiacz do dywanów lub spróbować domowych sposobów. Soda oczyszczona to jeden z najczęściej stosowanych środków na plamy z czerwonego wina. Można także spróbować usuwać plamę gąbką namoczoną w białym winie. Przy dużych i trudnych do usunięcia plamach dobrze jest rozsypać sól, która wchłania zabrudzenia z wina. Im większa plama, tym grubsza powinna być warstwa soli. Następnie możesz sięgnąć po mokrą gąbkę, zebrać wszystko i poczekać, aż zabrudzone miejsce wyschnie. Po wszystkim bardzo ważne jest, aby porządnie odkurzyć zabrudzone miejsce. Odkurzacz powinien być wyposażony w szczotkę o dużej mocy ssania, tak jak na przykład TEFAL Air Force Flex, która dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji sięgnie także pod kanapę lub w inne trudno dostępne miejsca. Również zastosowany w odkurzaczach TEFAL system filtracji gwarantuje skuteczność, która chroni przed pozostawieniem części zabrudzeń między włóknami dywanu lub wykładziny. W ten sposób chronisz siebie i swoją rodzinę przed rozwojem mikroorganizmów. Te same zabiegi stosuje się w przypadku czyszczenia kanap z plam z czerwonego wina. Również odkurzanie powinno być bardzo dokładne. Pomóc w nim może moduł ręczny w odkurzaczach bezprzewodowych TEFAL.

   

  Czy po usunięciu plam z czerwonego wina należy prasować materiały?

   

  Czyszczenie plam z czerwonego wina wymaga również odpowiedniej dalszej pielęgnacji tkaniny. Trzeba pamiętać, że dopóki zabrudzenie w pełni nie zniknie z materiału, nie należy go prasować. W ten sposób jedynie utrwalisz plamę i najprawdopodobniej bezpowrotnie zniszczysz ubranie. Jak już pozbędziesz się plamy, zadbaj o czystość materiału i usunięcie wszystkich bytujących w nim bakterii i drobnoustrojów. Po praniu i suszeniu warto skorzystać z generatora pary lub stacji parowej TEFAL IXEO, które zapewniają prawie całkowite usunięcie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów z włókien tkaniny. Wszystko dzięki sile wyrzutu pary, który w najnowocześniejszych urządzeniach wynosi do 5,8 bara. Ponadto sprzęt ten jest lekki i poręczny, dzięki czemu może być bez trudu wykorzystywany w każdych warunkach.

   

  Jak usunąć plamy z czerwonego wina ze ściany?

   

  Plamy z czerwonego wina mogą pojawić się także na ścianach. Ich usunięcie jest znacznie prostsze niż w przypadku ubrań, obrusów, wykładzin, dywanów czy kanap, pod warunkiem jednak, że ściana jest pokryta zmywalną farbą. Jeśli tak, wystarczy użyć wody z mydłem lub innym delikatnym detergentem, a po plamach nie powinien zostać żaden ślad. Niestety w przypadku delikatnych, szczególnie pastelowych, tradycyjnych farb, plama z czerwonego wina może się okazać nie do usunięcia. W takim przypadku właściwie jedynym wyjściem jest pomalowanie ściany na nowo. Nie bez powodu w przypadku przestrzeni kuchennych specjaliści od aranżacji i wykończenia wnętrz zalecają pokrycie ścian specjalnymi zmywalnymi farbami, przeznaczonymi dla przestrzeni szczególnie narażonych na zabrudzenie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?