Komary to uciążliwe owady. Mogą być dokuczliwe nie tylko na zewnątrz, lecz także w mieszkaniu. Na szczęście istnieją metody, które pozwalają pozbyć się tych insektów z otoczenia. Wybierając skuteczny sposób na komary w domu, można liczyć na to, że przestaną one uprzykrzać życie domownikom.

Spis treści

  Komary to wyjątkowo problematyczne insekty. Nie tylko powodują swędzące, a przy tym niekiedy groźne dla zdrowia ukąszenia, lecz także zakłócają odpoczynek uporczywym brzęczeniem. Gdy pojawią się w mieszkaniu, trzeba spróbować się ich pozbyć. Co na komary w domu sprawdzi się najlepiej? Istnieje wiele metod walki z owadami, dlatego łatwo je dostosować do własnych preferencji. Można sięgnąć zarówno po specjalistyczne środki, jak i po domowe sposoby.

  Urządzenia i chemiczne preparaty – prosty i skuteczny sposób na komary w domu

  Sprawdzony sposób na komary w pokoju to zastosowanie specjalistycznych środków. Wśród nich znajdują się przede wszystkim tzw. fumigatory, czyli preparaty owadobójcze występujące m.in. w postaci trującej owady pary, płynu, dymu lub gazu. W sklepach można kupić m.in. detergenty do spryskiwania pomieszczeń, specjalne płytki owadobójcze, jakie należy rozłożyć w kilku punktach mieszkania oraz spirale, które najlepiej sprawdzają się na balkonie. Oprócz tego dostępne są repelenty, czyli preparaty, które odstraszają insekty.

  Inny skuteczny sposób na komary w mieszkaniu to wykorzystanie specjalnych urządzeń. Wśród nich znajdują się m.in. elektrofumigatory, które podłącza się do gniazdka z prądem. Niektóre z nich emitują ultradźwięki, które odpędzają insekty, inne natomiast podgrzewają płytki nasączone środkiem owadobójczym i uwalniają go do otoczenia, powodując eliminację owadów.

  Ciekawy sposób na komary w domu to także lampa owadobójcza. Urządzenie ma niewielką żarówkę, która jest otoczona przez siatkę będącą pod napięciem. Gdy insekty, skuszone światłem, podlatują do lampki, stykają się z metalowymi pręcikami podłączonymi do prądu i giną. Co ważne, napięcie wytwarzane przez sprzęt jest w pełni bezpieczne dla ludzi.

  Odstraszające zapachy, czyli naturalne sposoby na komary w domu

  Nie każdy chce stosować chemiczne środki na insekty. Wystrzegają się ich przede wszystkim osoby ze skłonnościami do alergii, a także rodzice małych dzieci oraz wszyscy, którzy próbują żyć bardziej ekologicznie. W takiej sytuacji nie są jednak skazani na obecność dokuczliwych owadów, ponieważ mogą zastosować alternatywne rozwiązania. Dobry sposób na komary w domu to przede wszystkim odstraszanie ich przy pomocy charakterystycznych zapachów.

  Skutecznym produktem, który odgania insekty, jest m.in. ocet. Wystarczy dobrze namoczyć nim gąbkę i położyć ją przy uchylonym oknie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie surowej cebuli. Warzywo należy pokroić w plasterki i zostawić w takiej formie na parapecie na całą noc. Mocniejszym preparatem jest z kolei terpentyna. Ciecz należy wlać do słoiczka i pozostawić w zamkniętym pomieszczeniu na 15-20 minut. Przez ten czas płyn powinien uśpić znajdujące się w pokoju owady.

  Choć tego typu metody na pozbycie się komarów są skuteczne, mają pewne wady. Zarówno ocet, jak i cebula wydzielają intensywny zapach, który jest nieprzyjemny również dla ludzi. Z kolei opary terpentyny mogą być nawet szkodliwe dla zdrowia człowieka. Decydując się na wykorzystanie takich sposobów, należy więc pamiętać, aby później dokładnie przewietrzyć mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie profesjonalnego oczyszczacza powietrza. W tej roli doskonale sprawdzi się sprzęt Tefal Eclipse 2w1. Urządzenie zapewnia filtrację na poziomie 99,95%, dzięki czemu wychwytuje kurz, smog czy sierść, a także neutralizuje brzydkie zapachy. Oprócz tego jest wyposażone w funkcję wentylatora, dlatego pozwala również na szybkie schłodzenie pomieszczenia, co przydaje się zwłaszcza podczas upalnego lata.

  Jeśli jednak chce się uniknąć nieprzyjemnych zapachów, można wykorzystać inny skuteczny sposób na komary w domu. W tym celu warto zastosować olejki eteryczne, np. z lawendy, wanilii, goździków, eukaliptusa, trawy cytrynowej, drzewa herbacianego czy mięty. Tego typu preparaty nie tylko odstraszają owady, lecz także roztaczają bardzo ładną woń i pozwalają na odświeżenie wnętrza. Można używać ich w kominkach zapachowych lub przygotować na ich bazie spray. W tym celu wybrany olejek zapachowy należy rozcieńczyć wodą, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem i rozpylić roztwór w mieszkaniu, zwłaszcza na firankach i zasłonach. Taką mieszankę można również stosować na ciało – wcześniej należy jednak wykonać próbę alergiczną.

  Zastanawiając się, co na komary w domu sprawdzi się najlepiej, warto również sięgnąć po cytrusy. Ich zapach również odpędza insekty. Najlepiej wykorzystać je do przygotowania świecy – w takiej formie będą najskuteczniejsze. Wystarczy zetrzeć na tarce odrobinę skórki z cytryny i pomarańczy, a następnie umieścić je wokół knota. Dzięki temu w trakcie spalania świecy będzie się z niej wydobywał charakterystyczny, cytrusowy zapach. To także dobry sposób na komary wokół domu. Wystarczy postawić świeczkę na tarasie lub balkonie, a jej zapach odstraszy owady, które nie będą zakłócały spokojnego wieczoru na dworze.

  Odpowiednie rośliny – ciekawy sposób na komary w mieszkaniu

  Kolejny dobry sposób na komary w domu to postawienie na parapetach w mieszkaniu konkretnych roślin. Niektóre z nich wydzielają bowiem zapachy, które działają na owady odpychająco i zniechęcają je do wlatywania do pomieszczeń. Rośliny, które odstraszają insekty, a przy tym mogą być uprawiane w doniczkach, to przede wszystkim geranium, mięta, kocimiętka, bazylia, komarzyca, lawenda wąskolistna, koper włoski, mirt oraz tymianek. W ogrodzie doskonale sprawdzi się z kolei trawa znana jako turówka wonna.

  Moskitiera w oknach – domowy sposób na komary w domu

  Popularny sposób na komary w pokoju to także zamontowanie moskitiery. Jest to siatka z gęstymi małymi oczkami, która stanowi mechaniczną barierę chroniącą przed przedostawaniem się owadów do wnętrza mieszkania. Montuje się ją na oknach oraz drzwiach balkonowych. Co ważne, moskitiera ma wiele rodzajów, dlatego łatwo dostosować ją do własnych preferencji. Dla zapewnienia sobie dodatkowej ochrony niektóre typy siatki można także rozwiesić nad łóżkiem, co zabezpiecza przed ugryzieniami w nocy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6