Żelazko parowe to urządzenie, które przyda się w każdym domu. Jest wygodne i poręczne, a przy tym wyjątkowo skuteczne. Nie każde działa jednak tak samo – zastanawiając się, jakie jest najlepsze żelazko parowe, warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Spis treści

  Żelazko parowe to jedno z najpopularniejszych urządzeń do prasowania. Dostępnych jest wiele modeli tego typu sprzętu, które różnią się parametrami i dodatkowymi funkcjami. Żelazko parowe z opcją prasowania w pionie, bezprzewodowe, turystyczne… Oferta jest naprawdę bogata. Aby wybrać odpowiedni sprzęt, dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika, warto przyjrzeć się bliżej zastosowaniu poszczególnych żelazek parowych w domu.

  Jakie jest najlepsze żelazko parowe? Rodzaje urządzeń

  Żelazko parowe to jedynie ogólna nazwa, pod którą ukrywa się wiele różnorodnych urządzeń. Wszystkie z nich działają jednak na podobnej zasadzie. Podstawą funkcjonowania żelazka parowego jest wyrzucanie pary wodnej. Ten mechanizm w połączeniu z wysoką temperaturą pomaga w wygładzaniu nawet mocnych zagnieceń przy jednoczesnej dbałości o nienaganny stan prasowanego materiału.

  Żelazko parowe jest urządzeniem, które bez wątpienia sprawdzi się w każdym domu. Wyróżnia się prostotą działania, a jego stosowanie w dużym stopniu ułatwia zachowanie schludnego wyglądu różnego typu materiałów. Jest to sprzęt, który będzie odpowiedni dla każdej osoby, której zależy na dbałości o ubrania, a także inne tkaniny, jak obrusy czy firanki. Profesjonalne żelazko parowe występuje jednak w wielu odmianach. Przykładowe modele to:

  • klasyczne żelazko parowe,

  • żelazko parowe z opcją prasowania w pionie,

  • żelazko parowe bezprzewodowe (inaczej przenośne żelazko parowe),

  • żelazko parowe przewodowe,

  • żelazko turystyczne.

  Czym powinno wyróżniać się dobre żelazko parowe?

  Jakie żelazko parowe jest najlepsze? Aby wybrać odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów i dostosować je do własnych potrzeb. Dobre żelazko parowe to bowiem takie, które spełnia oczekiwania konkretnego użytkownika.

  Profesjonalne żelazko parowe powinno mieć odpowiednią moc. Im jest ona wyższa, tym prasowanie staje się szybsze i prostsze, ponieważ żelazko jest szybciej gotowe do pracy. Warto jednak wiedzieć, że żelazko parowe o wyjątkowo dużej mocy (np. 3200 W) co prawda szybko się nagrzewa, jednak pobiera też więcej energii elektrycznej.

  Wybierając żelazko parowe, trzeba też zwrócić uwagę na to, czy urządzenie ma kabel. Sprzęt z przewodem może nieco utrudniać swobodę ruchu, jednak pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury. Z kolei żelazko bezprzewodowe może być wygodniejsze w użyciu, choć wymaga odkładania na specjalny stojak do podgrzewania. Nowoczesne modele mają jednak opcję szybkiego nagrzewania, co ułatwia pracę z tego typu sprzętem, pozwalając na jednorazowe wyprasowanie dużej liczby ubrań.

  Istotnym elementem urządzenia jest również stały oraz dodatkowy wyrzut pary – im jest wyższy, tym łatwiej wyprasować nawet grube materiały. Ponadto ważny jest rodzaj stopy żelazka parowego. Poszczególne modele różnią się pod tym względem stopniem poślizgu i łatwością czyszczenia. Najlepsze żelazka parowe odznaczają się technologią Durilium Airglide Autoclean, dzięki której prasowanie jest proste, a sprzęt praktycznie nie wymaga czyszczenia. Technologia ta zapewnia także doskonałe właściwości stopy, co przekłada się na szybkość i lekkość ślizgu po tkaninach oraz odporność na zadrapania, np. guzikami czy suwakami na ubraniach. Inne opcje to wybór żelazka parowego ze stopą ceramiczną, stalową, emaliowaną, teflonową czy szafirową.

  Najlepsze żelazka parowe mają też przydatne funkcje dodatkowe. Wśród nich warto wymienić system antywapienny, chroniący przed osadzaniem się kamienia czy system zapobiegania kapaniu.

  Żelazko parowe pionowe i jego zalety

  Wyjątkowo ciekawym urządzeniem jest żelazko parowe do prasowania w pionie. Dostępne są różne urządzenia tego typu. Najpopularniejsze jest klasyczne żelazko parowe, które ma dodatkową funkcję wygładzania zagnieceń w pozycji pionowej. Jeśli chodzi o wygląd, nie różni się od zwykłych żelazek parowych. Jest więc poręczne i łatwe w obsłudze. Tego typu żelazko parowe pionowe to bardzo przydatne urządzenie – pozwala na sprawne prasowanie, a także odświeżenie tkanin. Poza tym niweluje ryzyko przypalenia, ponieważ jego stopa nie dotyka materiału podczas prasowania w pionie. Pod tym względem stanowi również idealne żelazko parowe do prasowania firan i zasłon, a także innych tkanin o dużej powierzchni. Dzięki niemu prasowanie jest o wiele sprawniejsze.

  Co istotne, żelazko parowe z opcją prasowania w pionie nadaje się do różnego typu materiałów – zarówno jedwabiu i kaszmiru, jak i wełny. Żelazko parowe pionowe to również duże ułatwienie w przypadku prasowania tkanin plisowanych, a także z drapowaniami, cekinami, guzikami czy naszywkami.

  Jak wybrać żelazko turystyczne?

  Turystyczne żelazko wyróżnia się kilkoma istotnymi elementami. Najważniejsza jest wielkość sprzętu. Najlepiej wybrać małe żelazko, które łatwo jest przewozić, nawet podczas długich podróży. Takie miniżelazko ma jednak mniejszą moc niż klasyczne egzemplarze (zazwyczaj ok. 1000 W), w związku z czym nie sprawdzi się jako sprzęt do codziennego stosowania w domu.

  Podróżne żelazko parowe powinno być także lekkie. Oprócz tego dobrze, aby miało składaną rączkę oraz przełącznik napięcia. Ta ostatnia funkcja w znaczący sposób ułatwi prasowanie w krajach, w których obowiązuje inne napięcie niż w Polsce (np. w Stanach Zjednoczonych).

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3