Zazdrostki znów są modne. Te krótkie firanki, które montuje się na specjalnym drążku o szerokości okna, są jedną z ciekawszych form dekoracji okiennej. Zakłada się je przede wszystkim w oknach kuchennych, choć można je nierzadko spotkać również w łazienkach lub innych pomieszczeniach.

Spis treści

  Zazdrostki to rodzaj firanki, którą szczególnie chętnie montuje się w kuchni. Nie zasłania ona całego okna, daje więc dostęp większej ilości światła niż zwykła firanka, a jednocześnie stanowi formę osłonięcia przed wzrokiem osób z zewnątrz. Jest także przepiękną ozdobą okna. 

  Dostępne rodzaje zazdrostek

  Zazdrostki mogą przyjmować bardzo różne formy. Można kupić zarówno bardzo proste, klasyczne wręcz firanki zazdrostki, jak również wybrać te ze zdobieniami, kolorowe, bardziej okazałe. Wszystko zależy od efektu, jaki chce się osiągnąć oraz aranżacji wnętrza, w jakim umieszcza się taką dekorację. Ze względu na materiał wyróżnia się zazdrostki:

  • koronkowe – uwielbiane przez miłośników prostych wnętrz, sielskich aranżacji, wprowadzających szczególny domowy klimat,

  • z gipiurą – ozdobne zazdrostki z dekoracyjnym, koronkowym pasem, który łączy się z bawełnianą zazdrostką; to rozwiązanie poleca się osobom, które cenią sobie efektowne wnętrza i elegancję,

  • wyszywane albo z chwostem – zazdrostki uzupełnione w ten sposób świetnie sprawdzają się w tradycyjnych polskich wnętrzach, kuchniach nawiązujących do regionalnego stylu,

  • gładkie – sprawdzają się także w bardzo nowoczesnych przestrzeniach, dobrze komponują się ze stalą, kamieniem, marmurem.

  Zazdrostki – skąd wzięła się ich popularność?

  Zazdrostki jeszcze do niedawna były podstawową formą dekoracji większości kuchennych okien. Dzisiaj często zastępują je rolety i żaluzje. Coraz więcej osób wraca jednak do klasycznych firanek zazdrostek, zwracając uwagę na ich dekoracyjność, delikatność i wyjątkowy charakter, jakiego dodają kuchennemu wnętrzu. Subtelne przyciemnienie pomieszczenia, oddzielenie go od tego, co na zewnątrz i prosta forma to zalety zazdrostek, które ceni sobie wiele osób. Dają wiele możliwości aranżacyjnych, zapewniają intymność, nie zabierają światła.

  Jak dbać o zazdrostki? Pranie i prasowanie

  Zazdrostki zawdzięczają swoją popularność także temu, że bardzo łatwo jest je utrzymać w czystości. Właściwie wystarczy je zdjąć z drążka, uprać i zawiesić ponownie. Jednak ten prosty schemat wymaga kilku dopowiedzeń. Przede wszystkim większość firanek zazdrostek jest bardzo delikatna. Nie są więc wykonane z materiałów, które zniosą szybkie wirowanie czy rozgrzane żelazko. Wbrew pozorom te piękne dekoracje okienne bardzo łatwo uszkodzić. Szczególnej troski wymagają zazdrostki z gipiurą oraz koronkowe, choć właściwie uważać należy na każdy z modeli. 

  Po pierwsze, zazdrostki najlepiej jest prać ręcznie, w temperaturze około 50–60 stopni Celsjusza. Większości osób zależy jednak na szybkim efekcie i zwolnieniu z obowiązku prania ręcznego, w wyniku czego wybierają pralkę. Tutaj oczywiście najlepiej zastosować program delikatnego prania. Kluczowa nie jest nawet kwestia temperatury, ile prędkość wirowania, podczas którego delikatne koronkowe lub haftowane elementy mogą po prostu ulec zniszczeniu. Warto jednak pamiętać, że jeśli zazdrostka wisi w kuchni, w której dużo się gotuje, a więc unoszą się w niej także różnorodne opary osadzające się na materiale, dobrze jest postawić na silny detergent (dopasowany oczywiście do materiału) i niezbyt niską temperaturę prania. Nieco większym wyzwaniem jest prasowanie zazdrostek. Nie każde żelazko nadaje się bowiem do tak delikatnych materiałów. Z pewnością lepszym rozwiązaniem jest żelazko parowe, najlepiej zaś sięgnąć po generator pary lub stację parową. Szczególnie ta ostatnia ułatwia prasowanie zazdrostek, także bezpośrednio na drążku.


  Jakie żelazko do prasowania zazdrostek?

  Tradycyjne firanki zazdrostki – bawełniane, koronkowe, z gipiurą są nie tylko delikatne, lecz także dość wąskie, co utrudnia ich precyzyjne prasowanie. W takim przypadku szczególnie przydatne okazują się generatory pary, które dzięki odpowiedniej sile jej wyrzutu pozwalają na precyzyjne prasowanie nawet najbardziej skomplikowanych modeli zazdrostek. Godne polecenia są generatory pary, które tak jak TEFAL PRO EXPRESS ULTIMATE [+] GV9620 pomagają osiągnąć profesjonalne efekty prasowania. Jest to możliwe dzięki silnemu wyrzutowi pary, który połączony został z technologią Smart Steam. Działa ona w oparciu o inteligentny czujnik rozpoznający ruch żelazka i zgodnie z nim wytwarza odpowiednią ilość pary. PRO EXPRESS gwarantuje stały wyrzut pary o mocy do 180 g/min, który można podnieść do 650 g/min. Taka siła gwarantuje, że bez problemu usuniesz wszystkie zagniecenia nawet z najwęższej zazdrostki. Warto zwrócić uwagę, że TEFAL wyposażył swoje generatory w unikalny system podwójnej ochrony, który chroni tkaniny przed poplamieniem, a specjalna szufladka antywapienna umożliwia usuwanie kamienia.

  Dobrym rozwiązaniem do prasowania zazdrostek jest także stacja parowa, jak np. IXEO POWER, która łączy technologię High-Pressure z wygodą systemu Smart Board. Oprócz wysokiego ciśnienia wyrzutu pary stacja parowa z 3 pozycjami nachylenia deski ułatwia prasowanie nawet najbardziej wymagających materiałów. Całe zadanie wspomaga także krótki czas nagrzewania oraz wyjątkowo lekka głowica żelazka, którym łatwo się steruje. Ponadto technologia Smart Protect gwarantuje automatyczny dobór temperatury idealnej dla danej tkaniny. W przypadku zazdrostek kluczowy może się jednak okazać moduł bezprzewodowy, który umożliwia ich prasowanie bezpośrednio na drążku, dzięki czemu prezentują się one idealnie już po założeniu na okno. Z takiego podręcznego żelazka można skorzystać także w celu odświeżenia zazdrostek i firan.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?