Odkurzacz workowy to nadal bez wątpienia najpopularniejszy wśród Polaków model tego sprzętu. Jest on przede wszystkim tańszy od odkurzaczy bezworkowych czy pionowych, natomiast nie oznacza to wcale, że musi być mniej skuteczny.

Spis treści

  Odkurzacz workowy, podobnie jak i ten ze specjalnym pojemnikiem, powinien być przede wszystkim skuteczny. Jeśli przy okazji będzie jeszcze energooszczędny i cichy, to możesz uznać, że to model idealny.

  Odkurzacz workowy – co wziąć pod uwagę?

  Odkurzacz workowy należy oceniać z uwzględnieniem generalnych kryteriów, które mają znaczenie przy wyborze każdego odkurzacza, czyli:

  • moc silnika,
  • energooszczędność,
  • system filtracji,
  • klasa reemisji kurzu,
  • poziom generowanego hałasu.

  To najważniejsze kryteria pozwalające przekonać się, czy urządzenie, nad którego zakupem się zastanawiasz, będzie w stanie spełnić twoje oczekiwania. Dodatkowo warto zwrócić także uwagę na liczbę akcesoriów, specjalne dodatki (np. do usuwania sierści) oraz rodzaj i dostępność worków. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o uwzględnieniu najważniejszych dla siebie parametrów. Jeśli masz psa, kluczowa dla ciebie będzie efektywna szczotka, natomiast jeśli w domu jest małe dziecko, postawisz na najcichszy odkurzacz.

  Jaką moc powinien mieć dobry odkurzacz workowy?

  Dobry odkurzacz workowy powinien wyróżniać się mocą na poziomie 500–750 W. Taka siła pozwala mu na efektywne sprzątanie różnego rodzaju powierzchni. Warto jednak dodać, że znaczenie ma nie tylko sama moc urządzenia, lecz także rodzaj zastosowanego w nim silnika. W przypadku TEFAL Xtrem Power Home & Car oraz innych modeli odkurzaczy z tej serii zastosowano silnik EffiTech nowej generacji, który pozwala na wykorzystanie mniejszej ilości energii do usuwania bardzo uciążliwych zabrudzeń. Do tego dzięki wielu ulepszonym funkcjom XTrem Power zapewnia wysoką wydajność i ekstremalnie skuteczne sprzątanie. Ogromne znaczenie ma na przykład potężna, wysokowydajna głowica ssąca, dzięki której bez większych kłopotów można usunąć duże zanieczyszczenia i wycieki. Oprócz mocy odkurzacza workowego i dopasowanej do niego głowicy bardzo ważną funkcję w efektywnym sprzątaniu pełni technologia zapewniająca zoptymalizowany przepływ powietrza. 

  Mały odkurzacz workowy a reemisja kurzu

  Najlepszy odkurzacz workowy to przede wszystkim ten, który gwarantuje usuwanie maksymalnej ilości zanieczyszczeń. Wysoką skuteczność eliminacji kurzu, roztoczy, sierści, resztek jedzenia i wielu innych zanieczyszczeń gwarantuje kilkupoziomowy system filtracji. W przypadku TEFAL Xtrem Power Home & Car zastosowano system trzypoziomowy, który dodatkowo zapewnia reemisję kurzu na poziomie 0,002%. Warto pamiętać, że w ocenie odkurzacza workowego liczy się nie tylko to, ile zanieczyszczeń on pochłania, lecz także to, ile z nich ponownie wydostaje się na zewnątrz, np. przez różnego rodzaju nieszczelności. W przypadku urządzeń takich jak TEFAL Silence Force Compact dzięki specjalnym workom Hygiene+ filtrów nie trzeba wymieniać. 

  Przy okazji warto tutaj zwrócić uwagę na kwestię higieny związanej z wymienianiem worków. Bardzo duże znaczenie mają takie udogodnienia jak worki z samozamykającą się klapą. Dzięki nim podczas wymiany zapełnionego worka nie unosi się z niego pył zawierający niezliczoną ilość zanieczyszczeń.

  Cichy odkurzacz workowy – czy to możliwe?

  Mocny odkurzacz workowy wcale nie musi być głośny. Udowadnia to między innymi TEFAL Silence Force Compact, który jest odkurzaczem niezwykle efektywnym, a przy tym bardzo cichym. Wykorzystana w nim technologia Extreme Silence oferuje wyjątkowy komfort, ponieważ generuje dźwięk jedynie na poziomie 67 dB przy pełnej mocy, co jest równoznaczne z poziomem głośności, który nie podrażnia słuchu. Jest to bowiem hałas porównywalny z poziomem zwykłej, codziennej rozmowy. Tego typu parametry będą mieć z pewnością szczególne znaczenie dla rodziców małych dzieci, a także osób starszych i schorowanych. Podczas zakupu urządzenia obecnie nie warto już wybierać odkurzaczy emitujących dźwięk powyżej 70 dB, ponieważ te znacznie cichsze są powszechnie dostępne w przystępnych cenach.

  Jaki odkurzacz workowy wybrać – dodatkowe akcesoria

  Polecane odkurzacze workowe to przede wszystkim te, które są dostosowane do codziennych potrzeb korzystających z nich użytkowników. Jeśli więc zależy ci na uniwersalności sprzętu, szukaj odkurzacza workowego z głowicą wyposażoną w 2-pozycyjną szczotkę (np. POWER AIR), która poradzi sobie ze sprzątaniem różnych zakamarków. Ponadto głowica taka sprawia, że odkurzacz można z łatwością prowadzić po każdej powierzchni, nie trzeba jej więc zmieniać przy przejściu z dywanu na parkiet lub na odwrót. 

  Jeśli masz w domu dużo różnych małych zakamarków, do których nie możesz się dostać zwykłą szczotką, zwróć uwagę na modele z różnorodnymi końcówkami w zestawie, a w tym na przykład końcówką do czyszczenia kanap.

  Właściciele zwierząt koniecznie powinni szukać modeli odkurzaczy, które zostały zaprojektowane głównie z myślą o domowych pupilach i ich sierści. Mają one z reguły nieco inne szczotki, umożliwiające bardziej efektywne usuwanie sierści zwierząt przede wszystkim z dywanów i wykładzin.

  Warto pod uwagę wziąć również design odkurzacza. I nie chodzi tutaj przede wszystkim o jego estetyczną wartość (choć ta również dla wielu osób może mieć niemałe znaczenie), ale o ergonomię, łatwość sterowania urządzeniem podczas pracy, jego swobodne przemieszczanie się pod wpływem ruchów użytkownika. Łatwe prowadzenie odkurzacza paradoksalnie w bardzo dużym stopniu może wpłynąć na komfort pracy, szczególnie jeśli warunki domowe wymagają przemieszczania się z odkurzaczem po różnych rodzajach podłóg, wykładzin i dywanów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?