Odkurzacz piorący to coraz częściej wybierane urządzenie do sprzątania domu czy mieszkania. Jest to duża zmiana, gdyż jeszcze kilkanaście lat temu odkurzacze piorące można było spotkać głównie w hotelach i dużych firmach, z uwagi na ich cenę i gabaryty.

Spis treści

  Odkurzacz piorący w zależności od modelu może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Warto wiedzieć, że odkurzacz piorący nadaje się nie tylko do dywanów. Znajduje zastosowanie również do czyszczenia różnego rodzaju podłóg, a także tapicerki. Dzięki temu posiadając takie urządzenie, można zaoszczędzić na usługach piorących oferowanych przez specjalistyczne firmy lub pralnie. O czym należy pamiętać, wybierając odkurzacz piorący do domu? Jakie są wady i zalety tego typu urządzeń?

  Czym charakteryzuje się odkurzacz piorący?

  Odkurzacze piorące z reguły kojarzone są jedynie z funkcją prania. Warto jednak wiedzieć, że ich zastosowanie jest o wiele szersze. Odkurzacz piorący można wykorzystać także zbierania rozlanych cieczy, prania tapicerki i czyszczenia podłóg wykonanych z różnych materiałów, w tym paneli, wykładzin czy linoleum. Większość modeli umożliwiających czyszczenie na mokro pozwala również na tradycyjne odkurzanie na sucho. Dzięki temu przy pomocy jednego urządzenia można sprawnie i skutecznie posprzątać wszystkie pomieszczenia znajdujące się w domu.

  Piorący odkurzacz to urządzenie, które różni się budową od klasycznych odkurzaczy. W jego obudowie oprócz miejsca do zbierania suchych zabrudzeń znajdują się dwa zbiorniki – w jednym umieszcza się specjalny detergent do odkurzaczy piorących, a w drugim zbiera się zabrudzona ciecz.

  Odkurzacze piorące – wady i zalety

  Tak jak każdy sprzęt elektroniczny, odkurzacze piorące mają pewne wady i zalety. Do głównych zalet wskazywanych przez użytkowników takich urządzeń zalicza się to, że są one wielozadaniowe – jedno urządzenie zastępuje tradycyjny odkurzacz do czyszczenia na sucho, a także sprzęt do czyszczenia na mokro (np. mopy). Wystarczy zmienić końcówki i ustawienia, aby po oczyszczeniu podłogi z kurzu móc dodatkowo ją umyć. Odkurzacze piorące dobrze radzą sobie z wieloma rodzajami zabrudzeń, a także plam, nawet tych zaschniętych (w zależności od tego, z czego powstała plama i jak długo znajduje się na czyszczonej powierzchni). Odkurzacze piorące polecane są do domów, w których mieszka alergik. Pozwalają na dokładne oczyszczenie podłóg i dywanów z roztoczy, które są jedną z najczęstszych przyczyn występowania alergii.

  A jakie wady mają odkurzacze piorące? Z pewnością są większe i cięższe niż tradycyjne odkurzacze, więc trzeba wygospodarować odpowiednią przestrzeń do ich przechowywania. Kolejną kwestią jest cena. Podstawowe modele kosztują około 500–600 zł. Jednak im więcej funkcji i lepsze parametry ma odkurzacz, tym wyższa cena – urządzenia wyższej klasy mogą kosztować nawet kilku tysięcy złotych. Trzeba też mieć na uwadze to, że do sprzątania na mokro musi być stosowany specjalny płyn do odkurzaczy piorących. Jest to płyn nisko pieniący się. Zazwyczaj producenci odkurzaczy wskazują zalecane środki piorące, które można stosować w tych urządzeniach. Cena płynu do odkurzacza piorącego w zależności od producenta i pojemności opakowania może wahać się od kilku do nawet kilkuset złotych.

  Jaki odkurzacz piorący wybrać?

  Na rynku dostępne są różne rodzaje odkurzaczy piorących – np. urządzenia stworzone z myślą o użytkownikach prywatnych, które będą wykorzystywane jedynie w domu, ale także odkurzacze piorące przemysłowe, o większej wydajności i pojemności. Ciekawą propozycją jest odkurzacz piorący do samochodu. Czym kierować się przy doborze takiego urządzenia? Jak wybrać najlepszy dla siebie odkurzacz piorący?

  Wybierając odkurzacz piorący, wielu konsumentów zwraca przede wszystkim uwagę na jego cenę. Jednak aby wybrać naprawdę dobry sprzęt, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego parametry. Największe znaczenie ma moc oraz siła ssąca. Zaleca się wybierać odkurzacze, których moc jest równa lub większa 1200W. W przypadku siły ssania warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona regulowana, gdyż pozwoli to dostosować ją do rodzaju czyszczonej powierzchni, a także intensywności zabrudzenia. Przy wyborze odkurzacza do domu dobrze jest też sprawdzić, jaki jest poziom hałasu w trakcie pracy urządzenia. Nowoczesne urządzenia są zazwyczaj stosunkowo ciche i można ich bez problemu używać nawet wtedy, gdy w domu są małe dzieci czy zwierzęta. Zaleca się wybierane odkurzaczy, których emisja hałasu nie przekracza 65 decybeli.

  Jeżeli w domu jest alergik, szczególną uwagę należy zwrócić na to, w jakie filtry wyposażony jest odkurzacz. Zaleca się tutaj filtry HEPA. Najlepsze filtry wyłapują nawet bardzo drobne cząstki w tym pyłki roślin.

  Przed wyborem odkurzacza należy również określić, jak duży pojemnik piorący będzie nam potrzebny. Przy niewielu powierzchniach do czyszczenia lepiej sprawdzi się mały odkurzacz piorący o niewielkiej pojemności, który będzie łatwy w przechowywaniu i transporcie. Przy większych domach lub mieszkaniach warto zdecydować się na odkurzacze o większej pojemności, co wyeliminuje konieczność częstego uzupełniania detergentu i opróżniania pojemnika z brudną wodą w czasie jednego sprzątania. Przy różnych rodzajach powierzchni, które będą czyszczone w domu, dobrze też sprawdzić, jakie dodatkowe wyposażenie oferuje producent – szczególnie różne rodzaje końcówek dostosowanych do czyszczenia wybranych miejsc.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?