Idealnym rozwiązaniem dla osób starszych jest odkurzacz automatyczny, który sprząta podłogę samodzielnie. Alergikom poleca się natomiast model bezworkowy z filtrem HEPA, który oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Jaki odkurzacz kupić w przypadku dużego domu?

Spis treści

  Istnieje kilka rodzajów odkurzaczy do domu. Coraz większa liczba osób zachwala roboty automatyczne oraz pionowe z dodatkową rączką do czyszczenia tapicerek. Jaki odkurzacz najlepiej wybrać? Jakie są wady i zalety poszczególnych modeli?

  Jaki odkurzacz kupić?

  Wybór odpowiedniego urządzenia do sprzątania jest wbrew pozorom bardzo trudny. To, jaki odkurzacz warto kupić, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Niektórym zależy na klasyce, inni preferują sprzęt automatyczny, a pozostali stawiają na wygodę, czyli odkurzacz pionowy. Modele ręczne służą do czyszczenia łóżek, wersalek, a nawet samochodu. Sprawdzają się przy sprzątaniu drobnych zabrudzeń, ale nie nadają się do czyszczenia podłóg i dużych powierzchni. Są lekkie i poręczne, a ponadto nie mają worków. Zanieczyszczenia wystarczy wyrzucić do kosza, a pojemnik od czasu do czasu umyć.

  Jaki odkurzacz bezprzewodowy będzie najlepszy?

  Można wyróżnić odkurzacze bezprzewodowe ręczne lub automatyczne. Pierwsze rozwiązanie to tzw. odkurzacze pionowe, które stają się coraz popularniejsze i są chętnie kupowane ze względu na szereg opcji. Tego typu modele sprawdzą się w przypadku niewielkich mieszkań, w których ciężko ukryć sporych rozmiarów sprzęt. Bezprzewodowe odkurzacze pionowe mają zwykle mniejszą moc od sieciowych i nie mogą pracować bez przerwy. Jeśli chodzi o drugi rodzaj odkurzaczy bezprzewodowych, wyróżnia się roboty automatyczne bezworkowe i workowe. Najczęściej spotyka się modele bezworkowe wyposażone w pojemnik na zanieczyszczenia, który wystarczy opróżnić do kosza. Jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać? Najlepiej taki, który ma jak najdłuższy czas pracy, krótki czas ładowania, niski poziom hałasu i dodatkowe funkcje w formie odkurzacza ręcznego. Moc sprzętu jest bardzo ważnym parametrem, który ma wpływ na skuteczność pracy urządzenia. Jeśli chce się kupić odkurzacz bezprzewodowy, najlepiej znaleźć taki model, który posiada różne rodzaje końcówek przeznaczonych do parkietów, dywanów czy wykładzin. Godnymi uwagi funkcjami są również system czyszczenia na mokro oraz odkurzanie powierzchni z sierści zwierząt.

  Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

  Nowością na rynku AGD są odkurzacze automatyczne, czyli roboty, które pracują samodzielnie. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zaprogramowania sprzętu na daną godzinę. Jaki odkurzacz automatyczny będzie najlepszy? Dobry robot sprzątający powinien mieć solidną budowę, długi czas pracy oraz krótki czas ładowania. Ważne jest to, aby odkurzacz automatyczny miał funkcję mycia podłogi oraz dodatkowe akcesoria i filtry HEPA. Niektóre modele są wyposażone w lampy UV oraz różne czujniki chroniące je przed krawędziami, schodami i uskokami. Zaletami odkurzaczy automatycznych są: brak kabla, często ponaddwugodzinny czas pracy oraz automatyczny powrót do bazy. Ich bardzo ważnym elementem są filtry HEPA, które wychwytują mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń. Odkurzacze tego typu są więc doskonałym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków.

  Jaki odkurzacz bezworkowy najlepiej kupić?

  Odkurzacze bezworkowe cieszą się coraz większą popularnością. Brak konieczności wymiany worków sprawia, że cechuje je niższy koszt eksploatacyjny. Poza tym ze względu na filtrację są dobre dla alergików, a ilość kurzu nie wpływa na skuteczność pracy urządzenia. Jaki odkurzacz bezworkowy kupić? Należy pamiętać, że tego typu modele kosztują nieco więcej niż klasyczne urządzenia. Poza tym użytkownik jest zobowiązany do opróżniania pojemnika na kurz, a także regularnego mycia go. Jeśli te wymogi nie zniechęcają do zakupu, warto rozejrzeć się za produktem ze sporym zbiornikiem na kurz, filtrami oraz silnikiem o dużej mocy. Dobry odkurzacz bezworkowy powinien być wyposażony w różnego rozmiaru szczotki oraz akcesoria ułatwiające sprzątanie. Poza tym warto zwrócić uwagę, czy taki sprzęt odznacza się wysoką klasą reemisji kurzu, a więc nie niższą niż A. Dzięki temu alergicy i astmatycy poczują się jeszcze lepiej.

  Jaki odkurzacz workowy wybrać?

  Dostępne są również klasyczne odkurzacze workowe, obecne w większości domów. Niewątpliwymi zaletami tych urządzeń są niższa cena oraz mniejsze rozmiary w porównaniu z odkurzaczami bezworkowymi. Nie ma konieczności częstego opróżniania worków oraz mycia pojemnika. Wadą tego typu urządzenia jest fakt, że przepełniony worek obniża skuteczność sprzętu. Poza tym powietrze, które wydobywa się z rury odkurzacza przepełnionego kurzem, może źle pachnieć. Tego typu urządzenia są dobrym rozwiązaniem w przypadku domów mających wystarczająco dużo miejsca na ich przechowywanie. Jaki odkurzacz workowy warto kupić? Należy wybrać taki model, który jest łatwy w obsłudze, posiada długi kabel oraz filtry HEPA.

  Jaki odkurzacz samochodowy jest najlepszy?

  Coraz większa liczba osób decyduje się na zakup odkurzacza samochodowego. Wyróżnia się modele na gniazdko zapalniczki oraz bezprzewodowe. Jaki odkurzacz samochodowy najlepiej kupić? Pierwszy rodzaj ze względu na dość krótki kabel jest polecany przede wszystkim do małych aut. Warto pamiętać o tym, że odkurzacz na gniazdko czerpie moc akumulatora. Decydując się na taki model, należy mieć na uwadze fakt, że jego moc nie może być większa od mocy gniazda zapalniczki. W związku z tym warto zastanowić się nad zakupem urządzenia bezprzewodowego lub pionowego z odłączanym odkurzaczem ręcznym. To rozwiązanie cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem ze względu na brak plączącego się kabla oraz dużą mobilność. Wybierając ten rodzaj odkurzacza, należy zwrócić uwagę na długość jego ładowania oraz czas pracy. Znacznie lepsze osiągi wykazują modele pionowe z dodatkową rączką do czyszczenia samochodów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?