Sztuczny śnieg pozwala choć na chwilę poczuć magię białych świąt. Najłatwiejszy w użyciu jest śnieg w sprayu, ale do dekoracji może posłużyć nawet pianka do golenia czy styropian. Ten ostatni rodzaj śniegu pozostawiamy osobom o mocnych nerwach i mocnym… odkurzaczu.

Spis treści

  Najczęściej do dekoracji wykorzystuje się sztuczny śnieg w sprayu (choć można go także zrobić samodzielnie np. z pianki do golenia czy styropianu). Pokrywa się nim szyby w oknach, wykorzystując bożonarodzeniowe szablony lub wycinanki, choinkę lub gałązki i bombki w stroikach. Jak się go później pozbyć?

  Jak nakładać sztuczny śnieg, aby później łatwo było posprzątać?

  Przed użyciem sztucznego śniegu w sprayu zabezpiecz ściany wokół okna, parapet i ramy okienne. Lepiej nie ryzykować, że śnieg przyklei się do innych powierzchni niż zamierzone. Nie stosuj go w pobliżu delikatnych powierzchni, tkanin czy dywanów, jeśli nie chcesz go później spierać.

  Jak posprzątać sztuczny śnieg z mieszkania?

  Sztuczny, sypki śnieg możesz usunąć z mieszkania za pomocą odkurzacza. Najłatwiej będzie wykorzystać końcówkę ssącą bez szczotki, aby wciągnąć wszystko, co nie jest już potrzebne i nie rozrzucać proszku wokoło.

  Śnieg, który przylepił się do gładkich powierzchni w mieszkaniu, takich jak meble czy podłogi, możesz zmyć, używając płynu do mycia naczyń. Rozpuść dwie łyżki płynu w 2 litrach wody i lekko zmocz powierzchnię. Potem zetrzyj. Drewnianych powierzchni staraj się nadmiernie nie przemaczać.

  Zobacz także: Śnieżynki z papieru – jak wykonać dekorację i posprzątać po jej zrobieniu?

  Jak usunąć sztuczny śnieg z choinki i stroików?

  Jeśli chcesz usunąć sztuczny śnieg ze sztucznej choinki i stroików, użyj końcówki odkurzacza przeznaczonej do mebli (jest mniejsza i ze szczotką). Ustaw niską moc odkurzacza, aby nie wciągać igieł i nie zniszczyć gałęzi. Odkurzaj zawsze od nasady gałęzi w stronę końcówek i zgodnie z kierunkiem „rośnięcia” igieł. Na czas odkurzania możesz rozłożyć pod drzewkiem lub stroikiem worek na śmieci, by nie zabrudzić podłogi. Wyczyścić choinkę na mokro, możesz za pomocą płynu do mycia szyb.

  Jeśli sztuczny śnieg nie daje się zmyć, wypróbuj aceton (acetonowy, tradycyjny zmywacz do paznokci). Najpierw zrób próbę na mało widocznej gałęzi i odczekaj chwilę. Jeśli igły się nie odbarwiają, możesz wytrzeć pozostałości śniegu wacikiem nasączonym acetonem. Upewnij się, że w pokoju jest odpowiednia wentylacja i nie wdychasz zmywacza.

  Na koniec wytrzyj gałęzie zwykłą wodą, aby pozbyć się zapach acetonu.

  Jeśli nadal na choince pozostają resztki śniegu, spróbuj je usunąć rolką z taśmą klejącą do czyszczenia ubrań.

  Jak usunąć sztuczny śnieg z szyby?

  Pamiętaj, aby nie skrobać ostrymi przedmiotami okien pokrytych sztucznym śniegiem! Możesz w ten sposób porysować szyby. Nadmiar substancji możesz ewentualnie usunąć skrobaczką przeznaczoną do szyb (samochodową) lub skrobaczką do kuchenek ceramicznych.

  Pierwszym sposobem na usunięcie sztucznego śniegu z szyby jest mycie za pomocą płynu do mycia szyb. Jednak nie rób tego tak jak zwykle, tylko:

  • weź papierowy ręcznik,
  • złóż go w niewielki kwadrat,
  • spryskaj papier,
  • przyłóż go do szyby i dociśnij lekko,
  • zacznij powoli poruszać papierem, rozpuszczając śnieg,
  • kiedy ręcznik będzie już pokryty śniegiem, zmień papier i powtórz powyższe kroki.

  Jeśli na szybie pozostały nadal resztki po sztucznym śniegu, spróbuj go usunąć za pomocą alkoholu połączonego z letnią wodą. Na koniec umyj okno.

  Zobacz także: Jak usunąć naklejkę z szyby? Czego użyć?

  Sztuczny śnieg ze styropianu. Jak się go pozbyć?

  Sztuczny śnieg zrobiony ze styropianu to jeden z pomysłów na samodzielnie zrobiony śnieg do dekoracji lub do zabawy dla (starszych) dzieci. Jest to jedna z trudniejszych do zebrania „dekoracji”, o czym wiedzą wszyscy, którzy musieli się z nią zmierzyć po wykończeniu domu lub po remoncie.

  Tego typu zanieczyszczenie należy zacząć usuwać tak szybko, jak się da, aby nie rozprzestrzeniło się po całym mieszkaniu. Przy sztucznym śniegu ze styropianu sprawdzi się po prostu dobry odkurzacz. Użyj końcówki ssącej bez szczotki, aby niesforne kuleczki nie rozsypywały się wokoło, tylko trafiały od razu do worka (odkurzacz workowy będzie łatwiejszy do opróżnienia po wessaniu dużych ilości styropianu).

  Jak usunąć sztuczny śnieg z pianki do golenia?

  Sztuczny śnieg można zrobić także z pianki do golenia i sody oczyszczonej. Miesza się je w różnych proporcjach, aby otrzymać „śnieg”. Proporcje zależą od rodzaju pianki.

  Piankę można usunąć bez problemu nawet szmatką nasączoną ciepłą wodą. Jeśli z jakichś powodów nie chce zejść (np. bardzo mocno zaschła), potraktuj ją parownicą do ubrań. Potem przetrzyj na mokro lub wykorzystaj mieszankę wody z octem (jedna część octu i dwie wody).

  Usuwanie sztucznego śniegu z dywanu i tkanin

  Aby pozbyć się sztucznego, zaschniętego śniegu z dywanu, najpierw wykorzystaj zwykłą wilgotną ściereczkę. Jeśli delikatne przecieranie nie pomoże – sięgnij po szare mydło. Staraj się nie przemaczać tkanin, które tego nie lubią. W takim wypadku rozpuść nieco mydła w płynie w wodzie i ścieraj śnieg za pomocą ściereczki.

  Jak sprzątać w domu po świętach? Porady

  Sprzątanie przed świętami to nic w porównaniu z tym, co nas czeka po ich zakończeniu. Sztuczny śnieg, igły z choinki, nieodnalezione wcześniej szkiełka z rozbitych bombek… To wszystko da się ogarnąć, trzeba tylko zastosować kilka rad.

  1. Sprzątaj pokoje po kolei – od tych wymagających najmniej pracy do najbrudniejszych.
  2. Porządkuj rzeczy od lewej do prawej (lub odwrotnie, chodzi o to, aby zawsze był to ten sam kierunek).
  3. Zaczynaj od góry – sufity, karnisze, lampy – do dołu. Wtedy, nawet jeśli kurz, drobinki „śniegu” czy brokatu opadną, nie będzie trzeba ponownie odkurzać podłogi.
  4. Najlepiej sprawdzi się odkurzacz „3 w 1”, który ma specjalną końcówkę do sufitów, moduł ręczny (jak ręczny odkurzacz) i normalną szczotkę do odkurzania podłóg. Dobrze jest mieć pod ręką wszystkie trzy funkcje, szczególnie przy większym sprzątaniu.
  5. Pozwól rodzinie pomóc w poświątecznych porządkach!

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3