Odkurzacze towarzyszą nam od przeszło 100 lat. Mamy możliwość korzystania z odkurzaczy domowych, przemysłowych, standardowych, pionowych, automatycznych, workowych lub bezworkowych, bezprzewodowych i na kablu. Dzięki nim cieszymy się czystością w domu, warsztacie czy samochodzie.

Spis treści

  Odkurzacz to jedno z najpopularniejszych urządzeń AGD w naszych domach. Powstał na początku XX wieku. Osobą odpowiedzialną za wprowadzenie odkurzaczy na rynek był James Murray Spengler, który zarówno patent, jak i swoją firmę Electric Suction Sweeper Company sprzedał Williamowi Hooverowi. Kolejnym ważnym momentem w historii odkurzacza jest 1938 rok, kiedy to do odbiorców trafił odkurzacz nazywany „bochenkiem”. Największy spadek cen tego urządzenia zanotowano po II wojnie światowej, od tamtej pory stało się ono niekoronowanym królem sprzętu do sprzątania. Dodatkowo w ciągu ostatnich dziesięcioleci na rynek wypuszczono nowe rodzaje odkurzaczy, dzięki czemu trafił ono do znacznie szerszego grona użytkowników.

  Jaki odkurzacz wybrać?

  Największą popularnością cieszą się odkurzacze domowe, które są niewielkie, poręczne, mobilne i proste w obsłudze. Nadają się do codziennego użytku, można je przechowywać np. w szafie. Do domu i mieszkania nadaje się również odkurzacz samojezdny, który porusza się bez ingerencji domowników. Brak w nim worka, dlatego należy pamiętać o regularnym usuwaniu zanieczyszczeń z pojemnika. Niektóre modele odkurzaczy automatycznych posiadają specjalną szczotkę i pojemnik na wodę, dzięki czemu jeszcze lepiej dbają o czystość podłóg. Na uwagę zasługuje również odkurzacz przemysłowy, który jest znacznie większy i solidniejszy od domowego. Pojemność jego worków może przekroczyć 80 litrów. Odkurzacz warsztatowy przerasta modele domowe również pod względem mocy silnika i siły ssącej. Wyposażony jest w wózek z kółkami, który ułatwia jego przemieszczanie.

  Odkurzacze standardowe i pionowe

  Odkurzacze domowe nie zawsze wyglądają i działają w ten sam sposób. Dzieli się je na standardowe i pionowe. Pierwsze z wymienionych to odkurzacze wyposażone w elastyczną rurę oraz worek lub pojemnik na kurz. Sprawdzają się na dużych powierzchniach, nadają się do dywanów i wykładzin. Tymczasem odkurzacze pionowe pozbawione są giętkiej rury i zazwyczaj są bezworkowe. Stworzono je z myślą o posiadaczach niewielkich mieszkań. Odkurzacz ręczny jest często bezprzewodowy – ustawiony w odpowiedniej pozycji, automatycznie się wyłącza. Jest zwrotny i dociera niemal wszędzie. Odkurzacz pionowy akumulatorowy radzi sobie z odkurzaniem schodów i korytarzy. Modele przewodowe, z uwagi na konieczność podłączenia do prądu, mają znacznie mniejszy zasięg.

  Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

  Planując zakup odkurzacza do domu, nierzadko musimy wybierać między modelem workowym a bezworkowym. Od wielu lat największą popularnością cieszą się modele z workiem. Decydując się na taki sprzęt, należy wiedzieć, że dostępne są 2 rodzaje worków. Jednorazowego użytku są worki papierowe, które po zapełnieniu wymienia się na nowe. Z kolei worki tekstylne mogą być używane wielokrotnie. Odkurzacz bezworkowy, czyli cyklonowy, zamiast worka posiada specjalny pojemnik, będący integralną częścią urządzenia. Do pojemnika wpada kurz oddzielony od powietrza. Największą zaletą bezworkowego modelu jest brak dodatkowych kosztów związanych z zakupem nowych worków. Należy podkreślić, że standardowym wyposażeniem odkurzaczy cyklonowych jest filtr HEPA, który zatrzymuje kurz, roztocza, pyłki i pleśń. Alergikom polecany jest filtr HEPA H13, wyłapujący cząsteczki w rozmiarze 0,3 µm. Sprzętem zapewniającym odpowiednią jakość filtrowania powietrza i mającym realny wpływ na to, czym oddychamy, jest też odkurzacz z filtrem HEPA H14, którego skuteczność wynosi aż 99,975%.

  Odkurzacze wodne

  Działaniem podobnym do odkurzacza bezworkowego wyróżnia się odkurzacz z filtrem wodnym. Wciągany do niego brud oddziela się od powietrza dzięki namoczeniu w wodzie. Aby do urządzenia nie dostała się pleśń, należy pamiętać o wylaniu wody z brudem po zakończeniu odkurzania. Ponieważ odkurzacz wodny niweluje brud i roztocza, jest jednym z najlepszych odkurzaczy dla alergików.

  Warto zaznaczyć, że do odkurzaczy wodnych należy odkurzacz piorący, który posiada dwa pojemniki – w pierwszym brud zostaje oddzielony od zasysanego powietrza, a w drugim znajduje się woda wymieszana ze środkiem piorącym. Urządzenie to umożliwia pranie dywanów i wykładzin, nadaje się też do powierzchni gładkich, takich jak panele.

  Odkurzaczem wodnym jest też odkurzacz parowy, który nie wymaga zastosowania środków chemicznych. Wytwarzana przez niego para zmiękcza brud, a następnie zasysa go do wewnątrz. Poza tym odkurzacz wodny likwiduje roztocza i zarodniki pleśni.

  Odkurzacze do zadań specjalnych

  Osoby dbający o czystość w swoich autach nie wyobrażają sobie życia bez odkurzacza samochodowego, docierającego w trudnodostępne miejsca. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy tego rodzaju sprzęt zasilany jest w ten sam sposób. Osoby ceniące urządzenia bezprzewodowe stawiają na odkurzacz samochodowy na akumulator. Używając go, nie trzeba martwić się o ograniczający ruchy kabel. Poza tym taki sprzęt można używać praktycznie wszędzie. Wyższą moc od odkurzacza akumulatorowego może mieć odkurzacz samochodowy na prąd z gniazdka zapalniczki. Jego podstawową wadą jest kabel, który plącze się między fotelami. Do pracy w garażu przeznaczony jest klasyczny odkurzacz na prąd z gniazdka.

  Stosunkowo mało popularnym urządzeniem jest odkurzacz do kominka, którego używanie zapewnia sprawność paleniska i bezpieczeństwo użytkowania. Odkurzacz do popiołu ma budowę różniącą się od konstrukcji odkurzaczy domowych. Sprzęt ten pochłania gęstą sadzę, drobinki popiołu, nie wznieca kurzu, a jego wąż ssący dociera do wszystkich zakamarków kominka.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2