Śpioszki dla dzieci kupuje się, przygotowując wyprawkę. Są jednym z jej ważniejszych elementów. Dlatego należy właściwie o nie dbać. Priorytetem jest zarówno dobór odpowiedniego produktu do prania, jak i sposób prasowania czy dobranie optymalnego urządzenia.

Spis treści

  Proces prania i prasowania wydaje się mało skomplikowany i niezbyt czasochłonny. W przypadku niemowlęcej garderoby sprawa nieco się komplikuje. Świeżo upieczeni rodzice wyżej wymienione czynności wykonują ze szczególną pedanterią. Wrażliwa, delikatna oraz skłonna do podrażnień skóra dziecka wymaga tego, aby ubranka były idealnie wypielęgnowane. Nawet delikatne zagniecenie na materiale śpioszków może powodować otarcia na skórze noworodka. Jak zatem właściwie prać i prasować dziecięce śpioszki?

  Jak należy prać śpioszki dziecięce?

  Śpioszki dla dzieci powinny być prane w delikatnych środkach przeznaczonych do pielęgnacji ubrań niemowlęcych. Tego typu produkt nie powinien zawierać sztucznych barwników, wybielaczy optycznych, fosforanów (szkodliwych dla środowiska zmiękczaczy wody), podrażniających skórę enzymów. Proszek bądź płyn musi być również hipoalergiczny. Najlepiej jak posiada też pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Tradycyjny środek piorący można także zastąpić płatkami mydlanymi, jednak znaczna część tego typu produktów nadaje się tylko do prania ręcznego (w pralce preparat może się nie rozpuścić i pozostawić osad na ubraniu). Dobrze jest zrezygnować z płynów do płukania i zmiękczania tkanin, które mogą podrażniać delikatne ciało malucha. 

  Bardzo istotną kwestią w przypadku prania śpioszków dla niemowląt jest temperatura. Warto kupować takie ubranka, które można prać w temperaturze wyższej, nawet w 60°C (najlepiej śpioszki bawełniane). Jest to gwarancja, że materiału został dokładnie oczyszczony, nie tylko z brudu. Niestety wielu producentów poleca prać ubranka niemowlęce w temperaturze dużo niższej (30–40°C), aby nie straciły koloru. Warto wykorzystać program dodatkowego płukania. Dzięki niemu tkaniny zostaną dokładnie oczyszczone z substancji czyszczącej (płynu bądź proszku). Ponownie wypłukane ubranka są również znacznie bardziej miękkie. Nie można zapomnieć o oddzielnym praniu garderoby niemowlęcej. Odzież osoby dorosłej może zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz pozostałości po groźnych dla niemowlęcia detergentach. Pranie ubrań należących do całej rodziny można zacząć, gdy dziecko podrośnie. Decydując się na ten krok, należy mieć na uwadze to, czy skóra malucha jest wyjątkowo wrażliwa oraz czy niemowlę nie jest alergikiem. Warto także mieć świadomość, że niektóre sztywne materiały, z których wykonane są ubrania dla dorosłych, mogą uszkodzić lub zafarbować delikatne dziecięce śpioszki.

  Dlaczego warto prasować śpioszki i inne ubranka dziecięce?

  Istnieje kilka powodów, dla których powinno się prasować niemowlęce ubranka. Z pewnością chodzi o dobre samopoczucie i wygodę dziecka. Do prania śpioszków nie dodaje się zmiękczających środków chemicznych. Ubranka po wyschnięciu bywają szorstkie, uprasowane są milsze w dotyku i pozbawione zagnieceń, które mogłyby ocierać dziecięcą skórę. Bez wątpienia bardzo istotną kwestią w pielęgnacji niemowlęcej garderoby jest utrzymanie właściwej higieny. Prasowanie pościeli, okryć, pieluszek czy śpioszków dla dzieci zapewnia sterylizację. Wysoka temperatura oraz para wodna usuwają z ubranek wszelkiego rodzaju bakterie i alergeny. Zdaniem lekarzy pediatrów w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia dziecka należy prasować wszystkie rzeczy, z którymi niemowlę ma styczność. Od trzeciego miesiąca wystarczy odświeżyć tylko te, które mają bezpośrednią styczność ze skórą malucha.

  Zobacz także: Jak prasować pościel do łóżeczka dziecięcego?

  W jaki sposób należy prasować śpioszki dziecięce?

  Aby prasowanie śpioszków dziecięcych przyniosło zamierzony efekt, czyli zmiękczyło materiał, z którego są uszyte i skutecznie go zdezynfekowało, powinno się je prasować po obu stronach. Należy wykonywać tę czynność wyjątkowo dokładnie i starannie. W przypadku najbardziej praktycznych śpioszków (modeli bawełnianych), stopa żelazka powinna być nagrzana do temperatury 150–180°C.

  Urządzenie do prasowania parą – świetny sposób na dezynfekcję śpioszków

  W przypadku prasowania śpioszków dla niemowlaka bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia do prasowania parą, np. parownicy do ubrań. Sprzęt umożliwia szybkie prasowanie, dezynfekcję ubranek i odświeżenie bez konieczności rozkładania deski do prasowania. Urządzenie parowe ponadto nie zniszczy dziecięcych śpioszków tak łatwo, jak wysoka temperatura podczas prania. Parownica zawiera grzałkę produkującą parę wodną, a jej płyta, pomimo ciągłego nagrzewania, jest bezpieczna dla wszystkich typów tkanin. Parownica rozprasuje bez ryzyka uszkodzeń także rzeczy z aplikacjami czy ozdobami jak choćby śpioszki z nadrukiem. Sprzęt wyposażony jest w zbiornik wody pojemny na tyle, by odświeżyć nawet kilkanaście sztuk odzieży, co dla zabieganych rodziców niemowląt jest bardzo wygodne. Parownica jest precyzyjna i poradzi sobie z nawet najtrudniejszymi zagnieceniami, które mogłyby podrażniać skórę malucha. Sprawdzi się nie tylko do prasowania, ale także, jak zostało już wspomniane, do szybkiego odświeżenia ubranek. Gorąca para jest w stanie zniszczyć do 99,9% drobnoustrojów. Z tego względu, że parownica ma znacznie słabszy wyrzut pary niż żelazko z generatorem pary, polecana jest do pielęgnacji wyjątkowo delikatnych oraz skłonnych do zniszczeń tkanin.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?