Pająki to niekoniecznie mile widziani goście w naszym domostwie. Tworzą nieestetyczne nici przędne, które charakteryzuje duża wytrzymałość mechaniczna. Całe szczęście za pomocą kilku ruchów odkurzacza możemy je skutecznie usunąć.

Spis treści

  Pajęczyny stworzone przez domowe stawonogi nie kojarzą się nam zbyt pozytywnie. Pojawiają się w różnych zakamarkach domu, które warto regularnie i dokładnie sprzątać. Do usuwania nici służą przede wszystkim różne końcówki odkurzacza oraz miotła do pajęczyn, ale też sok z cytryny i mięta.

  Domowe sposoby na nieestetyczną pajęczynę

  Pająki w domu sieją niemały postrach. Są małe, zwinne i przeraża nas zarówno ich ruch, jak i nieobecność w pobliżu pajęczyny. Pomimo tego, że pająki są pożyteczne i chronią nas przed wszelkimi insektami zwłaszcza latem, to niestety działają na nas odstraszająco.

  Jednym ze sposobów na usunięcie pająków z domu jest stworzenie naturalnego sprayu, który odstraszy stawonogi.

  Jednym ze sposobów na odstraszenie pająków jest przygotowanie mikstury z litra wody i kwasku cytrynowego. Wodę i kilka kropel kwasku lub soku z cytryny należy umieścić w atomizerze, wstrząsnąć, a następnie spryskać miejsca, w których najczęściej występują pająki.

  Drugim sposobem na wyproszenie pająków z domu bez ich uśmiercania jest przetarcie plastrami cytryny kątów, parapetów lub kratek wentylacyjnych, czyli miejsc, w których zwykle stawonogi się pojawiają.

  Poza tym pająki nie znoszą zapachu olejku miętowego. Z tego względu miejsca, w których zwykle pojawia się pajęczyna, warto natrzeć miętą pieprzową, a w pobliżu okien postawić doniczki z żywą miętą.

  Należy pamiętać o regularnym sprzątaniu domu, ponieważ resztki jedzenia i kurz wpływają na rozmnażanie się pajęczaków.

  Co więcej, pająki tworzą pajęczyny w domach, w których pojawiają się muchy, owocówki czy prusaki, dlatego należy zadbać o to, aby takie owady pojawiały się jak najrzadziej.

  Przeczytaj w naszym artykule jak pozbyć się muszek owocówek.

  Można również zastosować roztwór z wody i octu w oknach, zamontować moskitierę, a na parapecie rozłożyć kasztany i żołędzie.

  Skutecznym rozwiązaniem na szybkie usunięcie pajęczyny będzie zastosowanie końcówki do odkurzacza lub miotły do pajęczyn.

  Niezawodny odkurzacz do sprzątania pajęczyn

  Nieestetyczną i odstraszającą nas pajęczynę można usunąć z pomocą końcówki do odkurzacza. Pajęczyna pojawia się najczęściej:

  • w narożnikach sufitu,
  • na ścianach,
  • w pobliżu okien,
  • za meblami
  • oraz w kratkach wentylacyjnych.

  Istnieje również ryzyko, że pająki zamieszkają w pudełkach, wewnątrz mebli oraz w szufladach, w których panuje chaos. W związku z tym w trakcie sprzątania należy pamiętać o spojrzeniu w każdy zakamarek naszego domu. Najlepszym rozwiązaniem na ciasne zakamarki będzie końcówka szczelinowa, która usunie brud, kurz i pajęczyny z trudno dostępnych miejsc. Długa, elastyczna ssawka jest dołączona m.in. do odkurzacza bezworkowego TEFAL Silence Force Cyclonic 4A Parquet Pro TW7647 i X-Trem Power Cyclonic Facelift TW7230. Jak wiadomo, pajęczyna gromadzi kurz, roztocza i wszelkie zanieczyszczenia, dlatego najlepiej będzie usuwać ją właśnie za pomocą odkurzacza bezworkowego. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla alergików i astmatyków. Usuwanie zabrudzeń z pojemnika jest wygodne i szybkie, a ponadto bezpieczne dla naszego zdrowia.

  Odkurzacz bezprzewodowy do sprzątania podłóg i sufitów

  Zestaw końcówek do odkurzacza to jeden z najlepszych sposobów na usunięcie pajęczyny. Drugim, idealnym rozwiązaniem będzie sprzęt usuwający zabrudzenia od podłogi aż po sufit. Mowa o odkurzaczu bezprzewodowym z uchwytem ręcznym, który dotrze do każdego zakamarka. Multifunkcjonalne odkurzacze bezprzewodowe usuwające pajęczyny to m.in. AIR FORCE 360 ALL-IN-ONE oraz X-PERT ESSENTIAL 360 marki Tefal. Urządzenia są lekkie, umożliwiają oczyszczanie trudno dostępnych miejsc, a ponadto są wyposażone w oświetlenie LED. Do czyszczenia pajęczyn z kratek wentylacyjnych służą końcówki do odkurzacza ALL-IN-ONE. Z kolei płaska końcówka w modelu X-PERT dociera do kurzu pod niskimi meblami.

  Usuwanie pajęczyn z okien i drzwi

  Do usuwania zabrudzeń z okien, drzwi, żaluzji czy rolet służy również miotła do pajęczyn. Szczotka jest zazwyczaj wykonana ze sztywnego włosia lub miękkiego polietylenu. Może być zaokrąglona, zakrzywiona lub prosta. Równie dobrze sprawdzi się wąska końcówka do odkurzacza, która oczyści z pajęczyn grzejnik, fugi, ściany i inne powierzchnie. Skutecznym rozwiązaniem do czyszczenia takich powierzchni jest także:

  • zestaw do odkurzania samochodu typu ZR001110 marki Tefal, który zawiera różne szczotki i można go podłączyć do odkurzaczy workowych lub bezworkowych o odpowiedniej średnicy rury
  • lub ergonomiczny uchwyt RS-RT3415 z krótką i niewielką szczotką, która jest wygodna w użytkowaniu i bardzo skuteczna.

  Klasyczny odkurzacz do usuwania pajęczyn

  Pajęczyny można również usuwać standardowym odkurzaczem workowym. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się wąska i sztywna końcówka węża do odkurzacza. Szereg różnych możliwości znajdziemy w modelu Silence Force Full care pro, który jak sama nazwa wskazuje – jest cichy w użytkowaniu. W zestawie znajduje się m.in.:

  • końcówka ssąca do odkurzacza,
  • ssawka do mebli,
  • oraz ergonomiczny uchwyt, który umożliwia dokładne i wygodne usuwanie pajęczyn.

  Zastosowanie odpowiedniej końcówki do odkurzacza sprawi, że pajęczyna zostanie usunięta skutecznie, a powierzchnia nie zostanie zniszczona. Przestrzeganie zasad higieny i regularne sprzątanie pajęczyn skutecznie odstraszy pająki i sprawi, że przestaną interesować się miejscami, w których dotychczas tworzyły nici.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6