Czysty dywan to wizytówka każdego zadbanego domu. Jednak jego pielęgnacja nie zawsze jest łatwa. Na rynku znajdziemy duży wybór środków chemicznych, a także zaawansowanych sprzętów. Jaki sposób czyszczenia dywanów jest najlepszy?

Spis treści

  Sposób czyszczenia dywanu zależy od jego typu oraz stopnia zabrudzenia. Niekiedy wystarczające okaże się zastosowanie domowych rozwiązań, np. płynu na bazie octu, sody oczyszczonej czy talku. W przypadku silniejszych plam konieczne jest niekiedy użycie specjalnych detergentów lub bardziej zaawansowanych odkurzaczy.

  Czyszczenie dywanów na sucho – soda oczyszczona, talk i mąka ziemniaczana

  Do czyszczenia dywanów można z powodzeniem wykorzystać dobrze wszystkim znaną sodę oczyszczoną. Działa ona jak doskonały odplamiacz, a ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Wystarczy rozsypać ją równomiernie na całej powierzchni i pozostawić na kilka godzin. Po upływie wyznaczonego czasu dywan można odkurzyć. Innym sypkim produktem, którego można użyć do czyszczenia, jest talk. Proszek poradzi sobie bardzo dobrze m.in. z tłustymi plamami. Zabrudzone miejsce należy posypać talkiem, po czym pozostawić go na 24 godziny. Ten doskonale wchłonie tłuszcz, a jego pozostałości będzie można usunąć za pomocą odkurzacza. Do tego typu zabrudzeń sprawdzi się także mąka ziemniaczana – należy jej używać w identyczny sposób jak talku.

  Jak wyczyścić dywan na mokro?

  Przed czyszczeniem dywanu na mokro najpierw należy go odpowiednio odkurzyć. Następnym krokiem jest namoczenie miejsc wyjątkowo brudnych. Potrzebne do tego będą woda, specjalny płyn (odplamiacz), szczotka o twardym włosiu. Wypraną za pomocą tych produktów powierzchnię należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

  Warto pamiętać, że gotowe środki piorące są bardzo skuteczne, ale także dość silne. Dlatego powinno się (w zależności od sugestii producenta) stosować roztwór płynu z wodą lub samą pianę. Zbyt duża, skoncentrowana ilość produktu może doprowadzić do skurczenia się dywanu lub jego odbarwienia.

  Jak z kolei odświeżyć dywan na mokro domowym sposobem? Bardzo dobrym produktem jest pianka do golenia. Preparat sprawdzi się zwłaszcza w przypadku świeżych zabrudzeń. Na wybrane miejsce należy nałożyć grubą warstwę produktu, a po upływie kilku minut wystarczy usunąć pozostałości środka za pomocą wilgotnej szmatki albo gąbki. Na koniec należy pozostawić dywan do wyschnięcia.

  Jak wyczyścić dywan za pomocą octu?

  Doskonałym domowym produktem do usuwania plam z dywanu, oprócz wspomnianej wcześniej sody oczyszczonej, jest ocet. Środek ten jest niezwykle skuteczny. W skład płynu piorącego na bazie octu wejść powinno: 500 ml wody ciepłej wody, 250 ml octu, dwie łyżki soli lub proszku do pieczenia. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, po czym wcierać za pomocą gąbki na poplamione obszary. Pranie dywanu należy zakończyć osuszeniem czyszczonego miejsca.

  Jaki odkurzacz do dywanów wybrać? Rodzaje sprzętu

  Każdy marzy o tym, aby znaleźć dobry odkurzacz. Jednak nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, jaki model będzie najlepszy. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika, jego preferencji czy choćby wielkości mieszkania. Na rynku znaleźć można obecnie kilka podstawowych typów odkurzaczy:

  • Odkurzacze workowe i bezworkowe – pierwszy typ odkurzaczy zaopatrzony jest w specjalny worek, do którego wpadają wszystkie zanieczyszczenia. Model drugi natomiast, aby pozbyć się brudu, wykorzystuje filtr powietrza. W wypadku tych sprzętów nie trzeba co prawda opróżniać lub wymieniać worka, ale należy czyścić wnętrze urządzenia, a co za tym idzie – kontakt z zanieczyszczeniami jest konieczny. Odkurzacze bezworkowe to jednak o wiele lepsze rozwiązania. Sprawdzą się świetnie dla alergików, astmatyków oraz właścicieli zwierząt. Największe cząstki brudu zostają uwięzione w zbiorniku na wodę. Odkurzacz, który jest najczęściej zaopatrzony dodatkowo w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), oczyszcza powietrze, które z urządzenia wydostaje się świeże, bez alergenów i bakterii.
  • Odkurzacz pionowy – to doskonałe rozwiązanie do małych powierzchni, np. kawalerek, gdyż sprzęt ten jest łatwy do złożenia. Można nim łatwo manewrować, dzięki czemu kurz zostaje usunięty nawet z trudno dostępnych miejsc. Niemniej jednak jego zasięg zależny jest od długości kabla albo mocy akumulatora. Warto dodać, że to odkurzacze niezwykle ciche, a niektóre z egzemplarzy wyposażone są w dodatkowy filtr HEPA.
  • Odkurzacz robot – to urządzenia niemal całkowicie autonomiczne. Pozbawiony jest worka, a zanieczyszczenia gromadzone są we wbudowanym w sprzęt pojemniku.
  • Odkurzacz piorący – umożliwia czyszczenie wykładzin tekstylnych, podłóg twardych, tapicerki i dywanów na mokro.

  Czym wyróżnia się odkurzacz do prania dywanów?

  Ten sprzęt do prania dywanów nie jest najtańszym rozwiązaniem, ale za to bardzo skutecznym. Powierzchnie wyczyszczone odkurzaczem na wodę wyglądają niemal jak nowe. Należy jednak pamiętać o zaopatrzeniu się w specjalne detergenty rekomendowane przez producentów konkretnych modeli. Pranie dywanów za pomocą tych urządzeń polega na naniesieniu roztworu czyszczącego na powierzchnię, a następnie na odessaniu go razem z rozpuszczonym brudem. Jest to tzw. metoda ekstrakcji. Odkurzacze do prania są zazwyczaj wyposażone w dwa pojemniki. Jeden z nich służy do wypełniania mieszaniną czystej wody i detergentu, drugi natomiast gromadzi brudną ciecz, która zbiera się po praniu dywanu. Na rynku są także dostępne odkurzacze na parę, czyszczące samą parą wodną, bez detergentów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?