Gabinet to ważne pomieszczenie, które powinno być odpowiednio przystosowane do pracy. Miejsce musi sprzyjać koncentracji, dlatego istotne jest dbanie o porządek. Podczas sprzątania gabinetu warto użyć sprawdzonego odkurzacza, a także innych narzędzi, takich jak np. miotełka do kurzu.

Spis treści

  Większość osób potrzebuje miejsca do pracy również w domu. Wykonywanie obowiązków zawodowych poza firmą wymaga jednak przygotowania odpowiedniej przestrzeni. W tym celu warto urządzić gabinet, w którym znajdą się m.in. biurko, komputer, wygodny fotel obrotowy czy półki na różnego typu dokumenty. Aby zapewnić sobie komfort pracy w takim pomieszczeniu, trzeba też zadbać o jego porządek. W tym przypadku ważna jest nie tylko segregacja artykułów biurowych, lecz także regularne sprzątanie, odkurzanie i wycieranie kurzu.

  Podstawowe zasady porządków w gabinecie

  Podstawą porządków w gabinecie jest uprzątnięcie wszystkich papierów i dokumentów po zakończeniu pracy. Każdego dnia warto odkładać je na wyznaczone miejsce na półce, a najlepiej wkładać do opisanych teczek lub segregatorów, dzięki czemu łatwiej wszystko później znaleźć. Część dokumentów można składować bezpośrednio na biurko w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Na stole warto też mieć dodatkowe pudełeczko, w którym będą przechowywane wszelkie artykuły biurowe, m.in. spinacze, dziurkacz czy zszywacz.

  Choć powyższe zasady mogą wydawać się błahe, nie wolno o nich zapominać. Odpowiednia organizacja przestrzeni do pracy i codzienne dbanie o porządek pomaga bowiem nie tylko w wykonywaniu obowiązków zawodowych, lecz także w generalnym sprzątaniu gabinetu.

  Jak pozbyć się kurzu? Czyszczenie mebli w gabinecie przy pomocy odkurzacza

  W gabinecie, tak jak w każdym innym pokoju, po pewnym czasie na meblach pojawia się kurz. Zbiera się on zarówno na biurku, jak i na półkach czy regałach. Aby pozbyć się uciążliwego problemu, na początek warto użyć mocnego odkurzacza. Dobrze sprawdzi się, np. klasyczny model z workiem. Musi być to jednak odkurzacz z turboszczotką. Ma ona niewielkie rozmiary, dzięki czemu możliwe jest dotarcie nawet do zakamarków i usunięcie zarówno kurzu, jak i innych zanieczyszczeń, np. sierści zwierząt.

  Ciekawym urządzeniem, przy pomocy którego można pozbyć się kurzu z mebli, jest też ręczny odkurzacz. Ma niewielkie rozmiary, więc bez trudu przenosi się go z miejsca na miejsce, a także podnosić do góry, co jest niezwykle pomocne w przypadku wysokich półek lub regałów. Co ważne, taki mały odkurzacz jest nie tylko bardzo poręczny, lecz także niezwykle skuteczny – dzięki odpowiedniej mocy łatwo i szybko usuwa kurz ze wszystkich szczelin.

  Do odkurzania mebli może się też sprawdzić dobry odkurzacz bezworkowy. Istotne, aby był to model pionowy i bezprzewodowy. Urządzenie tego typu charakteryzuje się dużą mobilnością, ma również zestaw wąskich szczotek. Takie rozwiązanie sprawia, że usuwanie kurzu z półek jest niezwykle wygodne.

  Przeczytaj również: Czyszczenie i pielęgnacja mebli – jak je czyścić i jak walczyć z kurzem?

  Jak skutecznie wycierać kurz?

  Po wstępnym odkurzeniu warto sięgnąć po specjalny preparat, np. płyn antystatyczny do kurzu, który ogranicza osiadanie zanieczyszczeń na meblach. Wystarczy nałożyć go na ściereczkę, a następnie przetrzeć nią półki i biurko. Dla osób, które chcą uniknąć chemikaliów, istnieje także inny sposób na to, jak walczyć z kurzem. W butelce z atomizerem należy zmieszać filiżankę wody, ¼ filiżanki octu, 2 łyżki oliwy oraz kilkanaście kropel olejku cytrynowego, a następnie rozpylić przygotowany płyn na meblach i przetrzeć. Taki domowy sposób na kurz może być równie skuteczny, co środki kupowane w sklepie.

  Należy też pamiętać, aby czyścić nie tylko meble, lecz także ścierać kurze z teczek, segregatorów czy książek. W tym celu pomocna będzie specjalna szczotka do kurzu.

  Robiąc porządki w gabinecie, nie wolno również zapominać o oczyszczeniu komputera. Monitor najlepiej przetrzeć specjalną ściereczką do kurzu wykonaną z mikrofibry. Do odkurzania plastikowych części sprzętu przydatna może się okazać miotełka do kurzu.

  Sprzątanie gabinetu – jaki odkurzacz wybrać?

  Usunięcie zanieczyszczeń z podłogi w gabinecie jest równie ważne, co odkurzenie mebli. W jaki sposób można to zrobić? Przede wszystkim należy wybrać sprzęt przystosowany do rodzaju danej powierzchni.

  W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się odkurzacz myjący podłogi. Najczęściej występuje model pionowy, który może różnić się rodzajem zasilania (odkurzacz na akumulator lub zasilany sieciowo). Zaletą tego typu sprzętu jest jego wielofunkcyjność. Z jednej strony możliwe jest odkurzanie gabinetu na sucho, tak samo, jak w przypadku tradycyjnego odkurzacza bezworkowego, z drugiej natomiast – oczyszczanie podłogi na mokro. Warto przy tym podkreślić, że odkurzacz z funkcją mycia usunie zabrudzenia zarówno z drewnianego parkietu, jak i z dywanu.

  Jeżeli nie posiadamy takiego urządzenia, równie dobrze sprawdzi się tradycyjny workowy lub bezworkowy odkurzacz z filtrem HEPA. Taki sprzęt pozwoli na dokładne usunięcie kurzu, roztoczy i zarodników z całego gabinetu. Polecany jest zwłaszcza alergikom, osobom niezwykle wrażliwym na różnego typu pyłki unoszące się w powietrzu. Co ważne, podobne zastosowanie ma też odkurzacz na wodę, który dodatkowo zapobiega rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń i osadzaniu się ich na meblach.

  Zastanawiając się, jak sprzątać w gabinecie, warto też zwrócić uwagę na odkurzacze automatyczne. Te małe i niepozorne urządzenia są niezwykle funkcjonalne, a przy tym proste w obsłudze. Roboty sprzątające nadają się zwłaszcza do sprzątania trudno dostępnych powierzchni pod meblami. Ponadto, nowoczesne modele mogą być stosowane zarówno jako odkurzacze do paneli, jak i do dywanów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1