Rodzaj drewnianych podłóg determinuje metodę ich czyszczenia i konserwacji. Drewno lakierowane jest mniej kłopotliwe w pielęgnacji niż pokryte olejem lub woskiem. W przypadku tych ostatnich konieczne jest stosowanie past bądź płynów ochronnych. Podłogę pokrytą lakierem można także dodatkowo zabezpieczyć przed zabrudzeniami.

Spis treści

  W zależności od rodzaju podłogi drewnianej konieczne jest dobranie specjalnych środków do jej czyszczenia i konserwacji. Dzięki zastosowaniu właściwych metod pielęgnacji walory estetyczne drewna utrzymają się na wysokim poziomie przez wiele lat. Podłogi olejowane oraz podłogi lakierowane to najpowszechniej występujące i najchętniej wykorzystywane we wnętrzach rodzaje drewnianych nawierzchni.

  Drewniana podłoga – środki ostrożności

  Drewniana podłoga, niezależnie od tego, czy jest pokryta lakierem, olejem czy woskiem, nie może być narażona na długotrwały kontakt z wodą, solą, piaskiem i substancjami o wysokiej ścierności. Piasek może prowadzić do powstawania rys, matowienia i uszkodzenia wierzchniej warstwy drewna. Wnoszony do domu na obuwiu jest największym zagrożeniem dla drewnianych podłóg. Z tego względu należy regularnie go usuwać za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza, a w miejscach szczególnie narażonych na takie zabrudzenia rozkładać maty zbierające pył, wycieraczki lub dywaniki.

  Z kolei woda i wilgoć mogą przyczyniać się do pęcznienia desek, co w konsekwencji prowadzi do ich deformacji i odkształceń. W pielęgnacji podłóg wykonanych z drewna bardzo ważne jest również stosowanie środków przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju tworzyw. Użycie detergentów silnie żrących lub wybielających może skutkować powstaniem nieestetycznych odbarwień. W przypadku podłóg lakierowanych, szczególnie gdy lakier położony jest na całej powierzchni i nie ma żadnych luk ani fug, można stosować detergenty do rozcieńczania w wodzie. Do czyszczenia drewnianych podłóg najlepiej stosować preparaty rekomendowane przez jednego producenta, z jednej serii. Dlaczego jest to ważne? Produkty z jednej linii uzupełniają się wzajemnie i intensyfikują w ten sposób swoje działanie. Stosowanie różnych środków może prowadzić do reakcji chemicznych, a w konsekwencji do uszkodzeń czyszczonej nawierzchni. Uniwersalne środki do czyszczenia różnego rodzaju nawierzchni w przypadku podłóg wykonanych z drewna nie zdadzą egzaminu, mogą działać zbyt silnie, a nawet powodować zacieki lub smugi.

   

  Zobacz także, jak radzić sobie z pielęgnacją innych drewnianych powierzchni w domu, np. z żaluzjami

   

  Drewniane podłogi trzeba także chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak przesuwanie ciężkich przedmiotów, np. mebli. W miarę możliwości bezpieczniej jest je przenosić, szczególnie gdy są ustawione na podłogach olejowanych lub woskowanych. Do przesuwania można też używać podkładek wykonanych z grubych i miękkich materiałów, tak aby ostre krawędzie nie miały bezpośredniego kontaktu z podłożem. Warto też pamiętać o zabezpieczaniu nóżek mebli stojących na drewnianej podłodze grubym filcem.

   

  Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować meble

   

  Podłoga drewniana lakierowana – czyszczenie i konserwacja

  Codzienne utrzymanie w czystości podłogi wykonanej z pokrytych lakierem desek polega przede wszystkim na jej dokładnym odkurzeniu przy użyciu miotły lub odkurzacza. Ważne jest, aby szczotki miały miękkie włosie, również te w odkurzaczu. Z kolei do mycia należy używać środków, które nie zawierają dodatku tłuszczu. Bardzo ważne również jest, aby do czyszczenia drewnianych podłóg stosować miękkie ściereczki lub mopy, np. wykonane z bawełny bądź mikrofibry. W czasie mycia preparat czyszczący powinien być nanoszony przy użyciu minimalnej ilości wody – chodzi o dokładne odsączanie ściereczki lub mopa w taki sposób, aby na czyszczonej powierzchni nie pozostawały widoczne smugi wody. Podłoga może być wilgotna, ale nigdy mokra. Po umyciu najlepiej przetrzeć ją suchą szmatką. Drewniane podłogi lakierowane są odporne na zabrudzenia, ponieważ znajdująca się na nich warstwa utwardzonego lakieru doskonale chroni drewno, tworząc mocną osłonę. Z tego względu nawet usuwanie poważnych zabrudzeń, np. z kawy czy buraków, nie stanowi najmniejszego problemu, często do przeprowadzenia takiej operacji wystarczy jedynie kawałek ręcznika papierowego.

  Ze względu na wysoką odporność lakierowanej drewnianej podłogi na zabrudzenia nie ma konieczności pokrywania jej pastami, często nawet może nie być to wskazane ze względu na to, że pasta dodatkowo sprawia, iż nawierzchnia jest bardziej śliska. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wypastować lakierowany parkiet lub drewnianą podłogę wykonaną z desek czy drewnianych klepek specjalnie przeznaczonym do tego produktem.

  W przypadku drewnianych podłóg lakierowanych raz na 5–10 lat zalecane jest cyklinowanie i lakierowanie. Dzięki takim zabiegom odświeżającym podłoga będzie w doskonałym stanie na kolejnych kilka lat.

  Podłogi drewniane olejowane i woskowane – czyszczenie i konserwacja

  Drewniana podłoga pokryta ochronnym woskiem czy olejem cechuje się wysokimi walorami estetycznymi, ale niestety jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne ze względu na stosunkowo miękką nawierzchnię. Czyszczenie podłogi olejowanej lub woskowanej wygląda podobnie, jak w przypadku drewnianych podłóg lakierowanych, różnica polega jedynie na tym, że środki myjące powinny być wzbogacone o substancje natłuszczające (np. specjalne mydła), a jeżeli do mycia używana jest woda, zawsze powinna być zimna. Raz w miesiącu zalecane jest natłuszczenie drewnianej podłogi specjalnym preparatem, który nie tylko odświeży kolor, ale dodatkowo ochroni jej powierzchnię przez poważnymi zabrudzeniami. Natomiast raz, a najlepiej dwa razy w roku podłoga drewniana powinna zostać ponownie pokryta impregnatem – olejem lub woskiem. Taki zabieg konserwacyjny połączony z odpowiednim czyszczeniem i ochroną pozwoli cieszyć się wspaniale wyglądającą podłogą przez wiele lat.

  Drewniana podłoga w kuchni i drewniana podłoga do łazienki – czy to dobry pomysł?

  Zdecydowanie się na drewnianą podłogę w miejscach, w których podłoże jest szczególnie narażone na uszkodzenia, wymaga dobrania odpowiedniego rodzaju nawierzchni, gatunku drewna, ale także właściwej pielęgnacji. Drewno w łazience wymaga specjalnej impregnacji i regularnej konserwacji, z kolei drewniana podłoga w kuchni musi być odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

  Właściwa i regularna pielęgnacja drewnianych podłóg to jedyna recepta na to, aby zachowały wspaniały wygląd.

   

  Dowiedz się więcej na temat zalet i wad podłogi z żywicy

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?