Piasek kinetyczny to świetna forma zabawy dla całej rodziny. Jest w pełni bezpieczny dla alergików i nie brudzi powierzchni tak jak jego klasyczna forma. Poza tym można go wykonać samodzielnie, jednak wiąże się to z dużym bałaganem. Jaki odkurzacz poradzi sobie z nim najlepiej?

Spis treści

  Piasek kinetyczny to połączenie klasycznego piasku oraz substancji chemicznej zwanej polimerem. Piasek ten ma lekko wilgotną konsystencję, ale nie brudzi tak jak jego klasyczna wersja. Jak posprzątać po zabawie?

  Co to jest piasek kinetyczny?

  Klasyczny piasek plażowy odchodzi w odstawkę. Teraz pierwsze skrzypce gra nowoczesny wynalazek kinetyczny, który robi prawdziwą furorę nie tylko w najmłodszej grupie wiekowej, ale również wśród dorosłych. Jak jest zrobiony? Wbrew pozorom nie jest to całkowity twór sztuczny, ponieważ w jego składzie znajdziemy m.in. klasyczne ziarna zwykłego piasku. Natomiast za nietypową konsystencję produktu odpowiada całkowicie bezpieczny dla dzieci polimer. Wyjątkowość piasku kinetycznego polega na tym, że można go dowolnie formować, ponieważ przypomina plastelinę, jednak nie lepi się do dłoni i nie brudzi powierzchni. Poza tym nie jest ani twardy, ani też w zupełności miękki. Na rynku dostępne są zarówno wersje klasyczne piasku kinetycznego, jak i nieco bardziej udoskonalone. Do dyspozycji dzieciaków pozostają produkty kolorowe, brokatowe albo świecące się w ciemności. To najlepsze rozwiązanie na świetną zabawę w domu bez ryzyka zabrudzenia podłóg jak w przypadku piasku plażowego.

  W sklepach dostępny jest zarówno piasek kinetyczny z foremkami, jak i piaskownicą lub stoliczkiem. Ilość dodatków ma wpływ na cenę produktu, dlatego na aukcjach internetowych można znaleźć piasek zarówno za 5 złotych, jak i około 100 złotych. Cena wzrasta, gdy do piasku kinetycznego dołączono profesjonalny stolik lub formy do tworzenia ciekawych kształtów.

  Przeczytaj również: Ciecz nienewtonowska dla dzieci – sposób na sprzątanie domu po zabawie.

  Piasek kinetyczny krok po kroku

  Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie piasku kinetycznego samodzielnie, jednak takie rozwiązanie ma kilka wad, o których należy pamiętać. Po pierwsze taka zabawka może się nie udać, w wyniku czego zmarnujemy kilka produktów spożywczych. Po drugie w trakcie tworzenia piasku, możemy dość intensywnie nabrudzić, dlatego niezbędny będzie odkurzacz. Co więcej, do tworzenia piasku kinetycznego niezbędny jest piasek klasyczny, który nie jest w pełni bezpieczny zwłaszcza dla alergików i osób z wrażliwą skórą. Niestety nie mamy pewności, czy piasek zebrany z plaży lub innego miejsca będzie pozbawiony bakterii i innych zanieczyszczeń. Z tego względu niezbędnym będzie zakup piasku z atestem, który jest przesiewany i całkowicie bezpieczny dla dziecka. Jeżeli zdecydujemy się na zrobienie piasku kinetycznego samodzielnie, to będzie nam potrzebne:

  • 5 kubków oczyszczonego piasku,
  • 2 i ½ kubka skrobi kukurydzianej,
  • 1 kubek wody,
  • dodatki: barwniki spożywcze lub brokat.

  Wykonanie piasku kinetycznego jest banalnie proste. Wystarczy dokładnie wymieszać każdy składnik, a w razie niepożądanej konsystencji - dodać wodę lub skrobię. Należy jednak liczyć się z faktem, że domowej roboty piasek kinetyczny może nie być tak plastyczny, jak ten stworzony z dodatkiem polimeru. Po wykonywaniu piasku należy oczywiście dokładnie posprzątać. Do sprzątania błotka powstałego z wody i piasku najlepiej zastosować odkurzacz wodny, który posiada specjalną ssawkę skutecznie oczyszczającą zabrudzenia. Odkurzacz z filtrem wodnym poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu i jest bardzo funkcjonalny. Niestety należy liczyć się z tym, że pojemnik oraz filtr odkurzacza wodnego należy każdorazowo oczyszczać. Jeśli takie rozwiązanie jest zbyt męczące, to warto wyposażyć się w odkurzacz workowy lub pionowy, który może pracować bez kabla.

  Dobry odkurzacz do sprzątania domu

  Jak wiadomo, w domu zamieszkiwanym przez dzieci bardzo często dochodzi do zabrudzenia dywanu piachem, wylania napoju czy zaplamienia podłogi ziemią z doniczki. Całe szczęście istnieją sprzęty, których nie trzeba rozkładać, ponieważ działają bezprzewodowo. Mowa o bezworkowych odkurzaczach pionowych, które sprawdzą się w przypadku małych mieszkań. Świetnym rozwiązaniem są sprzęty z modułem ręcznym, które odkurzą nawet tapicerkę samochodową. Takie sprzęty mogą pracować przez 30 minut bez kabla w przypadku modułu pionowego i 20 minut na odpinanym module ręcznym. Jednym z takich urządzeń jest funkcjonalny Air Force 360 All-In-One marki Tefal. Ten lekki odkurzacz bezworkowy posiada szeroki wybór akcesoriów i umożliwia posprzątanie trudno dostępnych miejsc.

  Odkurzacz cyklonowy i workowy

  Do posprzątania piasku kinetycznego sprawdzi się również klasyczny odkurzacz na worek oraz sprzęt bez worka. Najważniejsze jednak, żeby taki odkurzacz miał odpowiednią siłę ssącą oraz funkcjonalne końcówki do czyszczenia różnych powierzchni. Dobry odkurzacz bezworkowy sprawia, że powietrze jest znacznie czystsze oraz wolne od zanieczyszczeń. Urządzenie pracuje w technologii cyklonowej, dzięki czemu zasysane powietrze jest znacznie czystsze niż w przypadku klasycznego odkurzacza workowego. Skuteczność odkurzacza cyklonowego zwiększa się wraz z dodatkami, dlatego warto, aby posiadał filtr HEPA. Dzięki temu urządzenie zwiększa swoją funkcjonalność i jest w stanie zatrzymać jeszcze większą liczbę zanieczyszczeń, a nawet pyłków roślin, grzybów i roztoczy. Piasek kinetyczny, który w trakcie zabawy znalazł się głęboko w dywanie lub wykładzinie, można odkurzyć z pomocą turboszczotki lub ssawki teleskopowej, które znajdziemy m.in. w zestawie odkurzacza Silence Force Cyclonic 4A Animal Care Pro marki Tefal. Model TW7681 filtruje prawie 100% kurzu, jest bardzo skuteczny i pracuje bardzo cicho. Jeżeli zależy nam jednak na odkurzaczu workowym, to doskonałym rozwiązaniem będzie model Silence Force TW6477, który posiada takie same cechy jak poprzedni model cyklonowy. Każdy z tych sprzętów doskonale poradzi sobie z piaskiem kinetycznym, a dodatkowo sprawi, że powietrze będzie czyste i wolne od alergenów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1