Wózek dziecięcy trzeba czyścić. Tak jak dbasz o pościel i ubranka dziecka, tak powinieneś pamiętać o regularnym odkurzaniu i praniu wózka. Oczywiście gondola brudzi się znacznie mniej, więc można takie zabiegi wykonywać rzadziej. W przypadku spacerówki konieczna jest większa regularność.

Spis treści

  Wózek dziecięcy czyścić trzeba nie tylko z zewnątrz, lecz także w środku. Koniecznie jest zarówno umycie kół lub przetarcie stelażu, jak i regularne odświeżanie całej tapicerki gondoli lub spacerówki. Pamiętaj o tym, aby przed czyszczeniem dokładnie zapoznać się z instrukcjami producenta dotyczącymi konserwacji i pielęgnacji sprzętu.

  Wózek dziecięcy: czyścić, czy nie czyścić?

  Wózek dziecięcy nie jest z pewnością takim siedliskiem bakterii jak łóżeczko lub kołyska. Nie zwalnia to jednak rodziców z konieczności dbania o jego czystość i regularnego sprzątania. Oczywiście są tacy, którzy będą podkreślać, że wózki dziecięce w formie gondoli praktycznie się nie brudzą. To prawda, wymagają jedynie niewielkiej konserwacji: przetarcia kół, elementów stelażu, pokrycia gondoli oraz wyprania obicia wewnętrznego i pokrycia materaca. Nie znaczy to jednak, że tego typu działania wolno odkładać w nieskończoność. Gondolę można sprzątać raz na jakiś czas, ale czyszczenie spacerówki powinno się odbywać znacznie częściej. Wynika to przede wszystkim z większej tendencji do brudzenia się tego wózka: im większe jest dziecko, tym bardziej staje się ruchliwe, a na wózku pojawia się więcej plam np. z soku, jedzenia, brudnych bucików czy kredek. Oczywiście mniejsze, punktowe zabrudzenia można usuwać gąbką nasączoną wodą i bezpiecznym dla dziecka detergentem. Sprzątać powinno się regularnie, ponieważ w tapicerce wózka często gnieżdżą się drobnoustroje i inne mikroorganizmy, które mogą wywoływać niebezpieczne reakcje skórne, alergie, a także wpływać na ogólnie złe samopoczucie dziecka. Część producentów robi wszystko, aby to zadanie było jak najprostsze. Tapicerka często zapinana jest na zamek, rzepy lub nakładana na krawędzie gondoli. Niektóre wózki dziecięce mają nawet zdejmowaną z budki tapicerkę – można ją łatwo odpiąć i wrzucić do pralki.

  Sprzątanie wózka dziecięcego: zacznij od odkurzania

  Wózek dziecięcy 3w1, model składający się z samej gondoli lub tradycyjną spacerówkę należy najpierw odkurzyć. Chodzi przede wszystkim o możliwie jak najdokładniejsze pozbycie się wszystkich okruchów jedzenia oraz innych zanieczyszczeń, które mogły się dostać do wózka podczas spaceru. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich końcówek do odkurzacza, dzięki którym można dotrzeć do każdej szczeliny. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po moduł ręczny, który stanowi np. część nowoczesnego Air Force 360 Flex Ultimate. Urządzenie o niezrównanej mocy ssącej 180 airwattów wyjątkowo skutecznie odkurza wszystkie rodzaje powierzchni, a dzięki modułowi ręcznemu dociera nawet w najtrudniej dostępne szczeliny i zagłębienia wózka. Dzięki baterii litowo-jonowej o wysokiej mocy odkurzacz może pracować bez przerwy przez 1 godzinę i 15 minut. Łatwo nim odkurzyć nawet schowki, kieszenie oraz przestrzeń bagażową.

  Jak prać tapicerkę wózka dziecięcego?

  Tapicerkę wózka dziecięcego można w większości przypadków bez problemu wyprać w pralce automatycznej. Trzeba jednak pamiętać o tym, by stosować tylko delikatne środki piorące. Najlepiej sięgać po sprawdzone produkty, których używa się do prania dziecięcej pościeli. Tapicerkę da się też wyprać ręcznie, ale może to być trudne ze względu na grubość i sztywność niektórych materiałów wykorzystywanych do produkcji dziecięcych wózków. W przypadku prania ręcznego stosuj delikatne mydło lub proszek do prania, mieszankę octu i sody. Pomocna może okazać się miękka szczoteczka do tkanin. Pamiętaj tylko, że ocet i soda odbarwiają materiał, więc sposób ten sprawdzi się tylko w sytuacji, gdy pierzesz jasne tkaniny.

  Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pranie ręczne, czy automatyczne, powinieneś wcześniej zapoznać się z informacją od producenta dotyczącą właściwego czyszczenia poszycia. Niektóre modele wózków dziecięcych do biegania oraz innych z klasy premium wymagają specjalnej pielęgnacji lub produktów do czyszczenia. Producenci zalecają pranie ręczne w temperaturze do 30 stopni Celsjusza bez wirowania. Po praniu konieczne jest pozostawienie materiału do wyschnięcia, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że na materialne rozwiną się niebezpieczne mikroorganizmy, w tym pleśń.

  Czy należy prasować tapicerkę do wózka dziecięcego?

  W upalne dni tapicerkę możesz spokojnie rozpiąć na wózku dziecięcym i wystawić na działanie słońca, które dodatkowo zabije różnego rodzaju drobnoustroje i bakterie. Pamiętaj bowiem, że temperatura 30 stopni Celsjusza podczas prania nie gwarantuje usunięcia wszystkich niebezpiecznych organizmów, szczególnie z głębokich warstw włókien. Dlatego mimo wszystko zaleca się prasowanie materiałów na dziecięcy wózek. Możesz do tego celu wykorzystać np. stację parową IXEO Power, która – dzięki ultrawydajnemu generatorowi pary wyrzucającemu ją z ciśnieniem do 5-8 barów – w połączeniu z wysoką temperaturą wykazuje silne właściwości bakteriobójcze. Przenośny pojemnik na wodę sprawia, że urządzenie to możesz wykorzystać także do czyszczenia tych materiałowych elementów wózka, których nie da się zdjąć ze stelaża. Badania Instytutu Matki i Dziecka pokazują, że połączenie gorącej temperatury i odpowiednio silnego wyrzutu pary działa bakteriobójczo. A dzięki inteligentnej stopie żelazka, która automatycznie rozpoznaje materiał i dostosowuje do niego temperaturę, nie musisz martwić się, że zniszczyć tkaninę.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2