Sweter to jedna z chętniej wybieranych części garderoby zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. W zależności od tego, z czego są zrobione swetry, są one być grube i chronią przed zimowym chłodem lub lekkie i delikatnie otulające ciało.

Spis treści

  Aby długo cieszyć się właściwościami wybranego swetra, należy o niego odpowiednio dbać. Co istotne, nie ma na to jednego sprawdzonego sposobu. Sposób pielęgnacji należy dostosować do konkretnego materiału, z jakiego jest wykonany. Inaczej będziemy dbać o kaszmirowy sweter, a inaczej o sweter z naturalnej wełny owczej. Jeszcze inne zasady obowiązują przy pielęgnacji swetrów z włókien syntetycznych, np. z akrylu.

  Sweter i jego rodzaje

  Sweter to jedna z tych części garderoby, po którą chętnie sięgają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Oryginalnie swetry były wyłącznie wełniane i miały chronić przed zimnem. Za ich twórców uważa się rybaków z wysp Aran położonych u wybrzeży Irlandii. Zgodnie z tradycją za sweter uważa się grubą bluzę wykonaną z dzianiny. Można spotkać się również z nazwą „pulower”, która pochodzi od angielskich słów pull oraz over, które można przetłumaczyć jako ‘wciąganie przez głowę’. Z czasem zaczęły pojawiać się również inne odmiany swetrów – z golfem, bez rękawów, z zapięciem typu polo, z dekoltem w serek, zapinane na guziki lub zamek błyskawiczny. Dużą popularnością cieszą się również lekkie swetry ażurowe, które można nosić nawet w ciepłe dni. Wraz z rosnącą popularnością swetrów zaczęły się pojawiać nowe motywy, takie jak chociażby słynne i wciąż popularne wzory norweskie. Obecnie swetry produkowane są z różnych materiałów – obok owczej wełny wykorzystuje się także kaszmir, wełnę merynosów, angorę, moher, a także bawełnę. Swetry mogą być również produkowane w części lub w całości z włókien syntetycznych.

  Jak dbać o najpopularniejsze rodzaje swetrów?

  W większości przypadków zaleca się pranie swetrów w delikatnych detergentach oraz w letniej wodzie, bez nagłych zmian temperatury. Jeżeli nasza pralka ma program do prania wełny lub delikatnych rzeczy (bez wirowania na wysokich obrotach i dużego tarcia), możemy używać go do prania swetrów. Jednak o wiele częściej zalecane jest pranie ręczne. Ważną zasadą jest utrzymywanie takiej samej temperatury prania i płukania. W przypadku dużych i ciężkich ubrań, które mogłyby stracić swój fason w czasie prania czy suszenia, warto oddać je do czyszczenia w profesjonalnej pralni.

  Swetry najlepiej suszyć rozłożone na płasko, na przykład na ręczniku, który będzie wchłaniał nadmiar wilgoci. Zminimalizuje to ryzyko tego, że ubranie straci swój właściwy kształt.

  Grube swetry przeważnie nie wymagają prasowania, jednak te cieńsze czasami się gniotą. Jeżeli chcemy je wyprasować, warto używać żelazka z regulacją temperatury i programem do prasowania wełny. Przed wyprasowaniem całego swetra warto zrobić próbę na mniej widocznej części ubrania. Najlepiej prasować swetry na lewej stronie, by uniknąć wyświecenia materiału. Do prasowania swetrów idealnie nadaje się żelazko parowe lub parownica do ubrań. A jak pielęgnować poszczególne rodzaje dzianin, z jakich wykonane są swetry?

  • Swetry kaszmirowe. Kaszmir powstaje z wełny kóz kaszmirskich – jest to bardzo delikatne i cienkie włókno, dzięki czemu wytworzone z niego produkty są miękkie i puszyste. Z reguły sweter z kaszmiru ma w sobie dodatek innych włókien, które wzmacniają dzianinę. Pranie swetrów kaszmirowych powinno odbywać się w bardzo niskiej temperaturze – nawet 20℃. Jeżeli pierzemy w pralce, nawet w programie do delikatnych rzeczy, warto na czas prania umieścić sweter w poszewce lub specjalnym worku do prania, co pozwoli uniknąć uszkodzenia delikatnych włókien. Zaleca się suszenie w stanie rozwieszonym. Po dokładnym wysuszeniu sweter należy delikatnie złożyć i przechowywać w szafie. Nie należy go wieszać na wieszaku, aby uniknąć odkształceń. Do usuwania zmechaceń na swetrze najlepiej użyć specjalnego grzebienia do odzieży.
  • Swetry z moheru. Moher to również wełna pochodząca z kóz, z tym że odmiany angorskiej. Wełna moherowa jest lekka, puszysta i ma delikatny połysk. Najczęściej produkuje się z niej swetry, a także inne części garderoby, takie jak kamizelki, czapki i szaliki. W przypadku prania i suszenia wyrobów z moheru należy stosować podobne zasady jak opisane wyżej. Trzeba jednak pamiętać, że moherowy sweter może się mechacić bardziej niż swetry z innych rodzajów wełny, dlatego należy regularnie go oczyszczać z powstałych „kuleczek”. Niektórzy zalecają pranie swetrów moherowych w delikatnych szamponach do włosów.
  • Swetry z angory. Angora to wełna pozyskiwaną z królików angorskich. Jest bardzo lekka i puszysta i uważa się ją za jedną z najdelikatniejszych odmian wełny. Najczęściej stanowi domieszkę do swetrów z wełny owczej, sprawiając, że nie są one tak „drapiące” i sztywne. Podobnie jak swetry z kaszmiru, te wykonane z angory wymagają bardzo delikatnego traktowania – najlepiej prać je ręcznie w niskiej temperaturze i suszyć na rozłożonym ręczniku.
  • Swetry z akrylu. Często uważa się je za tańsze zamienniki swetrów wełnianych. Ich wadą jest szybkie mechacenie się i mała odporność na tarcie. Dość szybko pojawiają się na nim charakterystyczne kuleczki, co sprawia, że traci na atrakcyjności. Dzianina akrylowa ma też skłonności do ładowania elektrostatycznego, co powoduje „strzelanie” w czasie zdejmowania ubrania. Sweter z akrylu nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby prać go w niskiej temperaturze z użyciem delikatnych środków piorących.

  Przed praniem i prasowaniem swetra zawsze należy dokładnie zapoznać się z jego składem i zaleceniami producenta. Często okazuje się, że do produkcji kupionego przez nas swetra zostały użyte dzianiny powstałe z wełny z różnymi domieszkami, co wpływa nie tylko na właściwości materiału, ale także na sposób jego pielęgnacji.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5