Pluszowy dywanik potrafi nadać wnętrzu przytulnego charakteru. Dzięki swojej miękkości doskonale nadaje się do sypialni, do położenia przy łóżku lub do salonu, gdzie grzeje stopy siedzących na kanapie gości i domowników. Jak wyczyścić i odkurzyć pluszowy dywan? Sprawdź nasze porady!

Spis treści

  Co to jest pluszowy dywan?

  Dywany te są zrobione z takiego samego rodzaju tkaniny, z jakiego szyje się pluszowe zabawki, czyli m.in. z aksamitu, weluru, welwetu. Zazwyczaj wykonane są jednak z materiałów syntetycznych, najczęściej z poliestru. Dzięki temu są odporne na zniszczenia. Do tego użytkownicy chwalą je za miękkość, którą zapewniają cieniutkie, gęsto osadzone włókna. Podobnie jak pluszowe zabawki, dywany z tej tkaniny mienią się delikatnie, w zależności od kąta padania światła. Kiedy się je przeczesze ręką, widać ślad, który znika po wygładzeniu powierzchni.

  Czym się różni dywan pluszowy od tego typu shaggy? Ten drugi rodzaj oznacza wykładziny z długim włosem. W ich przypadku pojedyncze, długie niteczki są zazwyczaj grube, w odróżnieniu od cieniutkich włókien pluszu. Są także nieco rzadziej rozmieszczone. Pluszowe dywaniki mają różnej długości runo.

   

  Najlepszy odkurzacz do pluszowych dywanów

  Przy odkurzaniu dywanów, szczególnie tych pluszowych i typu shaggy, ważne są:

  • klasa skuteczności odkurzacza – najlepiej szukać modeli z literą „A”, oznaczającą najwyższą efektywność działania, co przy długowłosych dywanach ma kluczowe znaczenie;
  • szczotka do odkurzania dywanów – najlepsza jest turboszczotka, która dzięki obracającemu się włosiu dokładnie czyści, zbiera kurz, paprochy i inne zanieczyszczenia;
  • końcówka odkurzacza – przy wyjątkowo uporczywych zabrudzeniach warto wypróbować małą końcówkę ze szczotką lub bez; odkurzanie zajmie więcej czasu, ale będzie dokładniejsze.

  Dobre odkurzacze do dywanów z długim włosem to modele odpowiednie także dla właścicieli domowych zwierząt futerkowych – mają specjalne turboszczotki wciągające sierść i inne zanieczyszczenia (np. znienawidzony żwirek wdeptany w dywan), dodatkowo filtrują powietrze. Przykładowo, Tefal Silence Force Compact Animal Care TW6383 jest wyposażony w dwupozycyjną szczotkę Deep Clean Head, która dobrze sobie radzi na każdej powierzchni, od dywanów, po wykładziny, parkiety i płytki. Co więcej, nie trzeba wymieniać szczotkę podczas odkurzania różnego podłoża. Urządzenie poradzi sobie nie tylko z puchatym dywanem, lecz także, dzięki zintegrowanej w uchwycie szczotce Easy Brush, z trudno dostępnymi powierzchniami, takimi jak narożniki czy krawędzie mebli. Odkurzacz Silence Force Compact Animal Care zapewnia również maksymalny poziom higieny podczas użytkowania. Wyposażony jest bowiem w worki Hygiene Anti Odour, które pochłaniają brzydkie zapachy, co przy długowłosych dywanach jest bardzo przydatne. Z kolei wysoki poziom filtracji zapewnia specjalna samozamykająca się klapka, która zapobiega nadmiernemu wydostawaniu się kurzu i pyłu podczas wymiany worka.

  Pluszowy dywan o długim runie powinno się odkurzać jak najczęściej, aby zabrudzenia nie zostały wdeptane w tkaninę. W takim przypadku sprawdzają się urządzenia stojące, przeznaczone właśnie do częstego, wygodnego odkurzania. Najlepsze modele mogą na jednym ładowaniu sprzątać aż 75 minut. Przykładem takiego sprzętu jest stojący odkurzacz do dywanów i podłóg Air Force Flex Ultimate marki Tefal. To bezprzewodowy model o wysokiej skuteczności i bardzo łatwej obsłudze. Wytrzymała litowo-jonowa bateria umożliwia nieprzerwaną pracę urządzenia przez ponad godzinę. Zaletą odkurzacza jest także wyjątkowo elastyczna rura, dzięki której można zapomnieć o kłopotliwym schylaniu się podczas odkurzania trudno dostępnych fragmentów puchatego dywanu znajdującego się, np.: pod stolikiem kawowym, kanapą czy fotelem na nóżkach. Dodatkowo Air Force Flex Ultimate to odkurzacz 3w1, który dzięki wielofunkcyjnym szczotkom Easy Brush pozwala skutecznie odkurzać różne powierzchnie od podłogi, aż po sam sufit – nie tylko w domu, lecz także w samochodzie. Moc ssąca 180 Airwattów urządzenia umożliwia skuteczne pozbycie się kurzu, pyłu czy piasku nawet z najbardziej puchatego dywanu. 

  Jak odkurzać pluszowy dywan? Aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń spomiędzy włosia, dobrze jest odkurzać we wszystkich kierunkach. Należy też ustawić maksymalną siłę ssącą urządzenia.

  Dywany pluszowe warto od czasu do czasu wytrzepać na świeżym powietrzu (co najmniej raz w roku). Czynność ta nie sprawia dużych problemów, gdyż wykładziny są zazwyczaj lekkie.

   

  Czyszczenie dywanu z pluszu na mokro i sucho. Czy można go prać w pralce?

  Regularne odkurzanie i trzepanie dywanu to nie jedyna forma jego pielęgnacji. Warto także od czasu do czasu go wyczyścić. Te pluszowe myje się specjalnymi, pieniącymi się środkami, suchymi proszkami albo za pomocą odkurzacza piorącego.

  Przy myciu ręcznym należy pamiętać, by nie przemoczyć dywanu. Tak jak w przypadku innych modeli, nadmiar wody szkodzi pluszowym dywanom (wyjątkiem są specjalnie dywany bez runa, odporne na wilgoć i przeznaczone do kuchni i łazienek). Problematyczne może być wtedy suszenie – trzeba zadbać, aby dywan miał czas odcieknąć i wyschnąć.

  Zamiast suchego proszku można wykorzystać zwykłą sodę oczyszczoną. Po wtarciu w powierzchnię dywanu trzeba zostawić ją na kilka godzin, a następnie odkurzyć.

  Warto również wietrzyć pluszowy dywan od czasu do czasu – szczególnie w mróz lub bardzo ciepły dzień. Lepiej go jednak nie kłaść bezpośrednio na słońcu, aby nie wypłowiał. Ujemna temperatura wpłynie korzystnie na włókna: usunie nieprzyjemny zapach i zabije bakterie.

  Jeśli pluszowy dywan nie jest zbyt duży, można go wyprać w pralce w niskiej temperaturze.

   

  Czyszczenie plam na pluszowym dywanie

  Jeśli na pluszowym (i każdym innym) dywanie pojawi się plama, należy działać jak najszybciej. Stare zabrudzenia są dużo trudniejsze do wywabienia niż świeże. Najlepiej upewnić się, jakie są zalecenia producenta, jeśli chodzi o odplamiacze, wybielacze i inne mocne środki czyszczące. Aby sprawdzić samodzielnie, czy dany preparat nie uszkodzi tkaniny, można przeprowadzić próbę na niewielkim, niewidocznym fragmencie.

  Najczęściej do wywabiania plam wystarczą płyny do ręcznego prania dywanów. Kluczem jest szybkość reakcji. Należy pamiętać o różnych sposobach czyszczenia powstałych śladów:

  • krew, kawę i atrament zmywa się zimną wodą z płynem do mycia dywanów;
  • czerwone wino trzeba najpierw delikatnie zebrać ręcznikiem, plamę zasypać sodą oczyszczoną i po kilku godzinach odkurzyć;
  • gumę do żucia należy podgrzać żelazkiem z generatorem pary i usunąć papierowym ręcznikiem;
  • wosk trzeba przykryć papierem i przeprasować.

   

  Kiedy pierwszy raz odkurzyć nowy dywan z pluszu?

  Zawsze po zakupie dywanu należy najpierw go rozłożyć i pozwolić mu się „uleżeć”. Nie powinno się stawiać na nim niczego – niech włókna się rozprostują.

  Przez kilka dni należy odkurzać nowy dywan codziennie. Można do tego wykorzystać miękką szczotkę. W ten sposób łatwo pozbyć się zanieczyszczeń, które mogły się przyczepić do włókien w magazynie lub w sklepie. Wymienne miękkie szczotki ma wiele odkurzaczy marki Tefal, m.in. Silence Force i Silence Force Cyclonic Animal Care Pro. Pierwszy z nich wyposażony jest dodatkowo w nowatorską pozycyjną ssącą głowicę, która doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami zgromadzonymi zarówno na dywanie, jak i na twardej podłodze czy wykładzinie. Model Cyclonic Animal Care Pro to z kolei odkurzacz bezworkowy, który oprócz skutecznego pochłaniania brudu i pyłu dzięki nowoczesnej technologii monocyklonowej zapewnia jednocześnie wysoką filtrację kurzu, której poziom sięga aż 99,98%.

  Przez pierwsze pół roku zaleca się odkurzać dywan tylko szczotką z włosiem. Później nie ma to już takiego znaczenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2