Rybik cukrowy to jeden z wielu insektów, które mogą pojawiać się w przestrzeniach domowych. Rybik pojawia się przede wszystkim w miejscach o podwyższonej wilgotności, szczególnie w łazience. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pozwalają się go pozbyć.

Spis treści

  Rybik cukrowy jest także określany mianem srebrzyka. Nazwę tę zawdzięcza srebrnemu pancerzowi, którym jest pokryty. To niewielki, bezskrzydły owad. Rybika zalicza się do sześciogonków. Dorosły osobnik osiąga długość do 10 mm, jest więc to mały insekt. W ciągu dnia można go nie zauważyć, natomiast najczęściej zaobserwować go można w nocy, kiedy po zapaleniu światła błyskawicznie ucieka do swojej kryjówki.

   

  Rybik cukrowy – co to za insekt? Czy jest niebezpieczny?

  Rybika cukrowego w domu zwalcza się przede wszystkim ze względu na higienę. Insekt ten jednak, w przeciwieństwie do karaluchów, nie gryzie i nie przenosi chorób. Nie jest więc groźny dla człowieka. Może jednak przyczyniać się do powstania wielu szkód. Żywi się on produktami, które zawierają cukier. Chętnie więc wciska się do torebek z ryżem, kaszą, mąką. Znaleźć go można w papierze, między ścianami a tapetą. Jego pożywienie stanowi też pleśnią, odpadki i szczątki owadów. Może więc roznosić brud po mieszkaniu, a także niszczyć papierowe przedmioty. Jeśli w domu są tapety, bardzo możliwe, że rybik doprowadzi do ich uszkodzenia.

   

  Rybik cukrowy – zwalczanie a przyczyny pojawienia się insekta

  Aby skutecznie zwalczać rybiki cukrowe, należy najpierw zrozumieć, gdzie i dlaczego pojawiają się te insekty. Najczęściej można je spotkać w pomieszczeniach o blisko 60% wilgotności i utrzymującej się wysokiej temperaturze w ich wnętrzu. W mieszkaniu są to oczywiście kuchnia i łazienka. W ciągu dnia insekty chowają się w rurach i odpływach, żerują zaś w nocy. Rybik cukrowy nie pojawia się tylko w starych pomieszczeniach. Do rozwoju insektów mogą przyczynić się mokre ścierki, niedosuszony mop, a także brak odpowiedniej ilości świeżego powietrza w pomieszczeniu. Jako kryjówki dla rybika świetnie sprawdzają się szczeliny w płytkach łazienkowych i kąty z mokrymi mopami, a także szafki kuchenne, w których pożywienie nie jest odpowiednio zabezpieczone. Chcąc się pozbyć tych insektów, warto zacząć od zlokalizowania źródła problemu.

   

  Być może zamiast tradycyjnego mopa lepiej jest postawić na efektywny odkurzacz myjący, jak np. TEFAL Clean & Steam, dzięki któremu z łatwością odkurzysz i zmyjesz każdy rodzaj podłogi. Usunie on najbardziej uporczywe zabrudzenia. Z kolei odłączana ręczna głowica parowa i przemyślany zestaw akcesoriów pozwolą dotrzeć do każdego zakątka pomieszczenia. Efektywnie posprzątasz łazienkę i kuchnię, a także wyprasujesz i odświeżysz domowe tkaniny. Co ważne, urządzenie to eliminuje do 99,9% bakterii przy wykorzystaniu tylko wody z kranu, bez detergentów czy środków chemicznych. Jest wysoce higieniczne i skuteczne. Niszczy sprzyjające insektom środowisko pełne bakterii i innych drobnoustrojów.

   

  Jak zwalczać rybiki cukrowe?

  W walce z rybikami cukrowymi warto wykorzystać sprawdzone metody. Dopiero jeśli one nie pomogą, trzeba pomyśleć o usługach profesjonalnej firmy zajmującej się eliminacją tego typu insektów. 

   

  Przede wszystkim należy rozpocząć od generalnych porządków. Rybiki cukrowe w kuchni i łazience nie pojawiają się bez powodu. Koniecznie należy więc usunąć z mieszkania mokre ścierki, mopy, uporządkować szafki z produktami spożywczymi. Koniecznie trzeba też uszczelnić wszelkiego rodzaju szczeliny i dziury, rury i odpływy, dokleić odchodzące od ściany tapety albo wymienić je na nowe. Ubytki w ścianach należy wypełnić szpachlą, fugi zakleić silikonem.

   

  Warto wiedzieć, że rybiki cukrowe nie znoszą ostrych zapachów. Do walki z nimi można więc wykorzystać cynamon, rozmaryn lub wrotycz. Można sięgnąć też po rośliny takie jak miłorząb. Możesz także próbować działania olejków eterycznych. Miejsca, w których często pojawia się rybik, warto także skropić sokiem z cytryny. Dobrze sprawdza się też inny popularny środek na insekty, czyli lawenda, w formie oleju czy specjalnych kulek.

   

  W sklepach z chemią gospodarczą możesz kupić także prostą pułapkę na rybiki. Samodzielne przygotowanie jej wersji także nie jest trudne. Wystarczy nasmarować tekturę miodem i ustawić w kuchni oraz łazience. Jeśli insekty się na nią złapią, koniecznie rano zalej ją wrzątkiem lub spal.

   

  Jak skutecznie wytępić rybiki cukrowe?

  Trwałe usunięcie rybika cukrowego z domu lub mieszkania wymaga często znaczących napraw. Nie chodzi tutaj jednak o usunięcie odpadających czy kruszących się tapet, udrożnienie odpływów lub wymianę dziurawych rur.

   

  Aby pozbyć się rybików, trzeba obniżyć wilgotność w pomieszczeniu, a więc zadbać o odpowiednią wentylację w nim. W tym celu warto na przykład zakupić oczyszczacz powietrza TEFAL INTENSE PURE AIR, który pomoże usunąć z powietrza wiele niebezpiecznych cząsteczek. Dzięki niemu powietrze w mieszkaniu będzie zdrowsze, czystsze, a rozwój pleśni i grzybów zostanie zahamowany. Możesz także zainwestować w pochłaniacz wilgoci lub wentylator. W miejscach narażonych na obecność rybika możesz położyć woreczki z substancjami pochłaniającymi wilgoć. Możesz to być woreczek z żelem krzemionkowym (który znajdziesz m.in. w opakowaniach po butach), solą lub węglem drzewnym.

   

  Warto także regularnie uchylać okna, by zimno zniechęciło rybiki do pojawiania się w domu. Absolutnie nie można dopuścić do ponownego zawilgocenia łazienki, kuchni czy ubikacji. Zawsze możesz pomyśleć także o wzięciu kota, który jest naturalnym wrogiem rybików cukrowych. Skutecznie wytropi poruszające się po podłodze owady i je unieszkodliwi.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2