Pokrowiec na deskę do prasowania stanowi ochronę dla metalowej konstrukcji deski, a jednocześnie ułatwia wygładzanie tkanin za pomocą żelazka. Specjalne ochraniacze dostępne są w przeróżnych rozmiarach, o różnej strukturze i kolorach. Alternatywą dla klasycznej deski do prasowania są nowoczesne stacje, które umożliwiają komfortowe prasowanie w pionie.

Spis treści

  Deska do prasowania to niezbędny element wyposażenia domu, gdy zależy nam na wygodnym i skutecznym prasowaniu. Specjalne pokrowce na deski znacznie poprawiają komfort użytkowania przestrzeni roboczej deski. Są dostępne w przeróżnych rozmiarach, które z łatwością można dopasować do indywidualnych potrzeb, a w przypadku zużycia - wymienić na nowy.

  Pokrowce na deski do prasowania: wiele rozmiarów, ciekawy design

  Deski do prasowania pokryte są specjalną powłoką, której celem jest nie tylko ułatwienie samej czynności prasowania, ale również ochrona ich powierzchni przed wysoką temperaturą żelazka. Pokrowce na deskę najczęściej wykonywane są z bawełny, która nie zatrzymuje wody i nie niszczy się pod wpływem wyższej temperatury. Dostępne są także w ciekawym designie i oryginalnych kolorach.

  Ochraniacze na deski mają różne rozmiary, dlatego z łatwością można je dopasować do indywidualnych wymiarów powierzchni roboczej. Do najbardziej uniwersalnych z nich należą, np.:

  • pokrowiec na deskę do prasowania 100x30,
  • pokrowiec na deskę do prasowania 110x30,
  • pokrowiec na deskę do prasowania 120x38,
  • pokrowiec na deskę do prasowania 120x40,
  • pokrowiec na deskę do prasowania 140x40,
  • pokrowiec na deskę do prasowania 140x50,
  • pokrowiec na deskę do prasowania 150x50.

  Jaki pokrowiec na deskę do prasowania wybrać?

  Asortyment sklepów z artykułami gospodarstwa domowego jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie odpowiedni pokrowiec na deskę dla siebie. Najpopularniejsze ochraniacze to pokrowce metalizowane, np. modele z teflonową powłoką. Ich zadaniem jest, przede wszystkim, znacznie ułatwić i przyspieszyć czynność prasowania.

  • Pokrowiec na deskę do prasowania metalizowany

  Metalizowany pokrowiec na deskę wyposażony jest w specjalną powłokę, która skutecznie trzyma ciepło, przez co znacznie ułatwia i przyspiesza prasowanie. Sprawdzi się zarówno do klasycznego prasowania zwykłym żelazkiem, jak i z wykorzystaniem parownicy. Metalizowana powłoka deski jest odporna na wysoką temperaturę, a jej struktura pozwala na skuteczny obieg pary i maksymalne wykorzystanie ciepła, co wpływa na komfort i lepszą jakość prasowania. Dobry pokrowiec na deskę składa się z 3 warstw: powłoki metalizowanej, warstwy bawełny oraz pianki poliuretanowej.

  Popularne pokrowce metalizowane deski do prasowania posiadają warstwę pianki wykonaną z tworzywa typu teflon. Ochraniacze tego typu są bardzo wytrzymałe i funkcjonalne. Teflonowy pokrowiec na deskę zapewnia wygodne i skuteczne prasowanie, ponieważ dzięki zastosowaniu warstwy z teflonu, prasowane ubrania nagrzewają się również z drugiej strony. Należy jednak pamiętać, że korzystając z tego typu desek, nie należy ustawiać żelazka na temperaturę większą, jak 200 stopni Celsjusza.

  • Ceramiczny pokrowiec na deskę

  Pokrowiec na deskę z ceramiczną powłoką skutecznie odbija ciepło wydobywające się z rozgrzanego żelazka, przez co skutecznie skraca czas prasowania nawet o połowę. Posiada śliską i gładką powierzchnię, która zmniejsza tarcie żelazka, a tym samym zwiększa komfort prasowania. Ceramiczny pokrowiec na deskę jest elastyczny i z łatwością można go dopasować do różnych desek, gdyż dostępny jest w wielu rozmiarach.

  • Pokrowiec na deskę do prasowania z gumką

  Pokrowiec gumką to idealne rozwiązanie na dużą deskę do prasowania. Dzięki specjalnym gumkom z klipsami ochraniacz jest idealnie napięty i nieruchomy w czasie wykonywania domowych obowiązków, a jednocześnie łatwiej go dopasować do rozmiaru deski. Specjalne paski napinające pokrowiec na deskę do prasowania można również kupić oddzielnie. Przydatne gadżety dostępne są w każdym sklepie z artykułami do gospodarstwa domowego. Funkcjonalnym dodatkiem jest również podkład filcowy pod pokrowiec na deskę, który ułatwia prasowanie. Specjalna wyściółka sprawdza się do każdego rodzaju żelazka, w tym również parowego. Podkłady można swobodnie dopasować do wielkości deski, dzięki możliwości przycinania materiału za pomocą zwykłych nożyczek domowych.

  Jak założyć pokrowiec na deskę do prasowania?

  Po wyborze odpowiedniego rodzaju, ewentualnych dodatków oraz rozmiaru pokrowca na deskę do prasowania wystarczy wyjąć go z opakowania i założyć na stelaż deski. Pokrowiec należy rozłożyć na powierzchni deski, a końcówkę materiału włożyć pomiędzy żelazko a deskę. Za pomocą specjalnych sznurków wystarczy ściągnąć ochraniacz w taki sposób, aby był napięty i ściśle przylegał do powierzchni deski i zawiązać je mocno na supeł bądź ścisnąć je za pomocą specjalnych plastikowych klipsów.

  Deski a nowoczesne stacje do prasowania

  Nowoczesne stacje do prasowania to alternatywa dla klasycznego i popularnego rozwiązania, jakim jest: żelazko i deska ze specjalnym pokrowcem, gdyż urządzenie łączy sobie ich dwie funkcje. Stacja do prasowania, np. IXEO, umożliwia komfortowe prasowanie w pionie, każdego rodzaju tkanin, nawet tych najbardziej delikatnych. Urządzenie wyposażone jest w specjalny blat do prasowania, który pozwala prasować ubrania pod różnym kątem, wygodną w użytkowaniu i lekką głowicę, skutecznie wygładzającą nawet najbardziej zagniecione materiały.  Stacja do prasowania IXEO to urządzenie, za pomocą którego można zarówno prasować, jak i jedynie odświeżać, np. firanki czy zasłony. Niewielkich rozmiarów żelazko parowe nagrzewa się w ciągu 45 sekund, a 5 barów ciśnienia pompy gwarantuje najwyższą skuteczność w wygładzaniu zagnieceń, a tym samym perfekcyjne rezultaty każdego prasowania.

  Dowiedz się więcej o tym, czym kierować się przy wyborze małego żelazka?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1