Czyszczenie książek powinno być rutynową czynnością, gdyż na ich grzbietach osadza się duża ilość kurzu, który jest silnym alergenem. Do tej czynności można wykorzystać ręczną miotełkę, jednak szybszym sposobem jest użycie odkurzacza ze specjalną, wąską końcówką docierającą w trudno dostępne miejsca.

Spis treści

  Odkurzanie książek jest czasochłonną, ale konieczną czynnością, gdyż na domowym księgozbiorze łatwo osadza się kurz. W tym celu zastosowanie mają m.in. specjalne pierzaste miotełki. Szybszym rozwiązaniem jest czyszczenie książek przy użyciu odkurzacza i odpowiednio dostosowanej wąskiej końcówki.

  Jak często czyścić książki?

  Czyszczenie książek jest obowiązkowym zabiegiem w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się nawet niewielki księgozbiór. Na książkach szybko osadza się kurz, który należy systematycznie eliminować, gdyż nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest również czynnikiem wywołującym alergie. Odkurzać książki powinno się raz w tygodniu. Czyszczenie ich z taką częstotliwością nie musi być bardzo dokładne. Wystarczy usunąć kurz z wierzchnich warstw za pomocą odkurzacza lub specjalnej pierzastej miotełki. Przydatnym akcesorium może być również miękka szmatka z uchwytem. W odkurzaniu książek zastosowanie mają wąskie końcówki do odkurzacza, które łatwo dotrą w trudno dostępne miejsca. Dokładniejsze czyszczenie powinno się przeprowadzać raz na pół roku, a w ostateczności raz na rok. Wówczas należy zestawić książki z półek i pojedynczo wyczyścić. Konieczne jest także staranne odkurzenie i umycie regału, aby usunąć zalegający na nim kurz i inne zanieczyszczenia.

  Jak wyczyścić książkę?

  Dokładne czyszczenie książek wykonywane przynajmniej raz na pół roku jest procesem praco- i czasochłonnym. Przed zabiegiem odkurzania każdą książkę z osobna należy skierować kartkami w dół, a następnie energicznie przekartkować. W ten sposób likwiduje się kurz luźny, który opadnie na podłogę. Po przewertowaniu książki odkłada się ją na podłogę, a półki regału dokładnie myje. W tym celu zastosowanie ma tradycyjna ściereczka do kurzu – najlepiej bawełniana lub z mikrofibry.

  Przeczytaj i dowiedz się także, jak posprzątać regał ze skrzynek.

  Sposoby na pielęgnację biblioteczki

  Do czyszczenia mebla warto użyć także specjalnego preparatu o właściwościach nabłyszczających i zapobiegających osadzaniu się kurzu. Należy jednak pamiętać, że zastosowany środek powinien być dostosowany do materiału, z którego wykonany jest element wyposażenia wnętrza. W pielęgnacji drewnianych regałów na książki nie można używać silnych, żrących preparatów chemicznych, które uszkadzają ich powierzchnię. Zalecane są natomiast specjalne środki przeznaczone do czyszczenia drewna, które aplikuje się bezpośrednio na mebel lub łączy z wodą. W przypadku regału na książki wykonanego z okleiny lub politury używa się ściereczki namoczonej w ciepłej wodzie, ewentualnie z dodatkiem detergentu, np. płynu do zmywania naczyń bądź do mycia szyb.

  Jak wyczyścić okładkę książki?

  Okładki i grzbiety książek po odkurzeniu wystarczy przetrzeć lekko wilgotną ściereczką. Książki odkurza się najczęściej za pomocą wąskiej końcówki do odkurzacza. Nowoczesne urządzenia dostępne na rynku wyposażone są w cały zestaw końcówek, które są przeznaczone do czyszczenia różnych powierzchni i przedmiotów codziennego użytku. W pielęgnacji książek oraz trudno dostępnych miejsc (np. listew przypodłogowych, przestrzeni za kaloryferem czy meblami) zastosowanie ma końcówka ssąca do odkurzacza, nazywana ssawką szczelinową, a potocznie szczelinówką. W odkurzaniu książek stosuje się również okrągłą szczotkę z włosiem.

  Jak czyścić książki miotełką elektrostatyczną?

  Poza ssawką szczelinową stanowiącą wyposażenie niemal każdego odkurzacza do czyszczenia książek można użyć również specjalnych elektrostatycznych miotełek. Tego rodzaju urządzenie szybko i skutecznie zbiera kurz osadzający się na grzbietach książek. Miotełkę elektrostatyczną podłącza się do rury odkurzacza. Zanieczyszczenia są zbierane po naciśnięciu dźwigni dzięki sile ssącej, która powoduje elektryzowanie się szczotki.

  Jak czyścić książki odkurzaczem ręcznym?

  Przy cotygodniowym odkurzaniu książek przydatny jest odkurzacz ręczny – niewielkie, przenośne urządzenie, które doskonale sprawdza się w zbieraniu kurzu i drobnych zanieczyszczeń z niewielkich powierzchni. Odkurzacze ręczne wyposażone są w akumulator pozwalający zwykle na 15–30 minut pracy bez podłączenia do źródła prądu. Do odkurzacza dołączony jest zestaw wymiennych końcówek m.in. miniszczotek z miękkim włosiem, które z łatwością dotrą w trudno dostępne miejsca. Zaletą odkurzacza ręcznego jest także długi wąż ssący. Urządzenia nowszej generacji mają często wbudowany filtr HEPA, który zapewnia bardziej skuteczne usuwanie kurzu i innych zanieczyszczeń, w tym również bakterii, wirusów i grzybów. Odkurzacze z filtrem HEPA są szczególnie zalecane osobom z astmą lub alergią.

  Czyszczenie książek – jak usunąć nieprzyjemny zapach?

  W sytuacji, gdy książki mają nieprzyjemny, stęchły zapach, samo odkurzanie i przetarcie okładki ściereczką nie wystarczy. Konieczne jest zastosowanie domowych metod pozwalających na pozbycie się woni pleśni. Skutecznym sposobem jest umieszczenie między kartkami sody oczyszczonej i pozostawienie jej na co najmniej 12 godzin. Alternatywą jest pochłaniający zapachy silikonowy żwirek dla kota. W celu nadania książkom przyjemnego zapachu między strony można włożyć suszone zioła, liście pelargonii lub płatki róż. Za książkami warto także umieścić woreczek z lawendowym zapachem.

  Dowiedz się, jakie zapachy do domu wybrać i który rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy?

  Gdy domowy księgozbiór natomiast niszczony jest przez mole lub inne owady, można zastosować lawendę, ziele angielskie, rozmaryn, skórkę od cytryny lub pomarańczy bądź mydło o intensywnym zapachu, które skutecznie odstraszają szkodniki.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1