Formaldehyd to niezwykle niebezpieczna substancja, obecna niestety w większości polskich domów. Jest składnikiem smogu, znaleźć ją można w materiałach budowlanych, a także w kosmetykach, środkach czystości, ubraniach. Usunąć go jednak może dobry oczyszczacz powietrza. 

Spis treści

  Formaldehyd to jedna z najniebezpieczniejszych substancji dla człowieka. Niestety jesteśmy w dużej mierze narażeni na kontakt z nią także w domu lub mieszkaniu.

  Formaldehyd – co to za substancja?

  Formaldehyd to gaz o charakterystycznym, ostrym zapachu. Jest to niebezpieczna, ale i powszechnie obecna w naszym życiu substancja. Wykorzystanie formaldehydu się niestety nadal nie zmniejsza. Rocznie produkuje się go około 21 milionów ton. Stosuje się go szeroko w budownictwie, do dezynfekcji opakowań, rur, a nawet naczyń. Podstawowym źródłem emisji formaldehydu do powietrza są jednak przede wszystkim zakłady produkcyjne stosujące żywice formaldehydowe i polioksymetylen. Po związki te sięgają przede wszystkim producenci mebli z płyt wiórowych, sklejki, płyty MDF. Głównie są to zakłady wytwarzające płyty wiórowe, paździerzowe, pilśniowe, sklejki, płyty MDF. Formaldehyd znajduje się w klejach budowlanych. Ulatnia się on także podczas spalania paliw kopalnych i utylizacji odpadów komunalnych. Formaldehyd jest również składnikiem spalin samochodowych. Nie brakuje go jednak także w domowych środkach czystości oraz sporej częściej ubrań. Znaleźć go w końcu można też w kosmetykach, szczególnie tych do pielęgnacji paznokci, ich utwardzania i nabłyszczania. Formaldehyd jest także składnikiem dymu tytoniowego. Wiele produktów z formaldehydem znajduje się w domowych przestrzeniach. Wpuszczamy go do mieszkań także z powietrzem zanieczyszczonym smogiem. Tym bardziej więc potrzebny jest profesjonalny oczyszczacz powietrza do jego usuwania.

  Dlaczego formaldehyd jest taki niebezpieczny?

  Formaldehyd jest uznawany za substancję rakotwórczą. Według Światowej Organizacji Zdrowia stężenie tej substancji przekraczające 50 µg/m3 może być dla ludzi bardzo  niebezpieczne. Formaldehyd jest trujący, to jeden z wielu niewidocznych zabójców, którego powszechna obecność jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. 

  Formaldehyd wchłaniany jest do organizmu przez układ oddechowy. Niemało jest go w pyle zawieszonym, który bezpośrednio dostaje się do organizmu podczas oddychania. Pył ten powszechnie występuje w zanieczyszczonym powietrzu. Ponadto formaldehyd został zaliczony do kancerogenów grupy B1, a więc substancji o silnym wpływie na rozwój chorób nowotworowych. U wielu pacjentów narażonych na kontakt z formaldehydem obserwuje się zaburzenia czynności płuc, pogorszenie jakości oddechu oraz nadmierną skłonność do zwężania się oskrzeli. Formaldehyd może wywoływać alergię, a także astmę oskrzelową.

  Czy oczyszczacz powietrza pozwala pozbyć się formaldehydu?

  Formaldehyd znajduje się w powietrzu zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynków. W domu można próbować usunąć go za pomocą oczyszczacza powietrza. Warto pamiętać, że, paradoksalnie, wietrząc mieszkanie, można tego formaldehydu jeszcze więcej wpuścić do środka. Oczyszczacz powietrza natomiast wychwytuje stężenie substancji niebezpiecznej dla ludzkiego zdrowia i zatrzymuje ją na filtrze. W przypadku formaldehydu trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie oczyszczacze powietrza sobie z nim radzą.

  Jaki oczyszczacza powietrza wybrać?

  Oczyszczacz powietrza, który będzie w stanie poradzić sobie z usuwaniem formaldehydu, powinien być wyposażony w specjalny filtr, jak np. NanoCaptur w PURE AIR od Tefala. Tradycyjne filtry (m.in. węglowe, HEPA) jedynie zatrzymują formaldehyd, natomiast po zapełnieniu mogą go ponownie uwolnić do powietrza. NanoCaptur trwale usuwa tę niebezpieczną substancję, dzięki czemu jest wyjątkowo skuteczny w walce z nią. Dodatkowo zastosowane w PURE AIR 4 poziomy filtracji pozwalają skutecznie usunąć bardzo zróżnicowane zanieczyszczenia. Urządzenie eliminuje nawet najdrobniejsze cząsteczki, a inteligentny czujnik monitoruje poziom zanieczyszczeń i dostosowuje pracę do jakości powietrza. Tego typu oczyszczacz powietrza klienci cenią sobie również za cichą pracę (22 dB), regulowany wylot powietrza oraz automatyczny tryb NOC.        

  Domowe sposoby walki z formaldehydem

  Oczyszczacz powietrza to najskuteczniejsze specjalistyczne urządzenie, które sprawi, że będziemy oddychać lepszej jakości powietrzem w domu. NanoCaptur to jedno z niewielu domowych rozwiązań, które trwale usuwa formaldehyd. Można jednak rozszerzyć zakres podejmowanych działań o co najmniej jeszcze jedną, w miarę skuteczną metodę. Jest nią zakupienie do domu określonego rodzaju roślin doniczkowych, które stanowią bardzo cenne wsparcie w walce z niebezpiecznymi substancjami unoszącymi się w domowym powietrzu. Nawet najlepszy oczyszczacz powietrza warto uzupełnić takimi naturalnymi sprzymierzeńcami, jak:

  • bluszcz pospolity (Hedera helix) – popularna w naszym regionie cieniolubna roślina, która rośnie właściwie w każdej domowej przestrzeni,
  • paprotka (Nephrolepis exaltata) – bardzo tania roślina doniczkowa, która od dawna gości w biurach i innych przestrzeniach publicznych właśnie ze względu na to, że pochłania formaldehyd,
  • dracena obrzeżona (Dracaena marginata) – oprócz formaldehydu usuwa  ksylen i trójchloroetylen,
  • epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – usuwa także benzen i tlenek węgla, 
  • sansewieria (Sansevieria trifasciata) – bardzo łatwa w utrzymaniu, oczyszcza powietrze nie tylko z formaldehydu, lecz także z benzenu,
  • areka (Chrysalidocarpus lutescens) – nazywana złotą palmą, hodowana  na całym świecie usuwa z domowego powietrza ksyleny, formaldehyd oraz toluen,
  • aloes (Aloe vera) – roślina ta nie tylko usuwa formaldehyd czy benzen, lecz także ma wiele właściwości leczniczych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?