Smoking i czarna mucha tworzą najbardziej wyrafinowany, elegancki męski strój na specjalne okazje. Odpowiada on wymogom stylizacji określanej mianem „black tie”. Ta najbardziej formalna wersja męskiego outfitu wieczorowego wymagana jest rzadko, zdarzają się jednak sytuacje, w których smoking jest niezastąpiony.

Spis treści

  Smoking i dopasowana do niego mucha są zazwyczaj wykonane z bardzo delikatnych materiałów, które wymagają szczególnej pielęgnacji. O tradycyjnym praniu i prasowaniu raczej nie może być tutaj mowy.

  Smoking – co to właściwie jest?

  Smoking składa się z marynarki i dopasowanych do niej spodni. Całość stylizacji uzupełnia zaś atłasowa mucha oraz biała koszula. Klasyczna propozycja to marynarka jednorzędowa zapinana na jeden guzik, choć zasadę tę coraz częściej się łamie (są też marynarki dwurzędowe). W przeciwieństwie do zwykłego garnituru guziki w smokingu powinny być obszyte atłasem. Klapy marynarki (szalowe lub frakowe) również powinny być satynowe. Reguła ta dotyczy także lampasów na bokach spodni.

  Do smokingu nie wolno zakładać krawata. Niezbędna jest mucha z czarnej, jedwabnej satyny. Ważne, aby była ona dopasowana do proporcji ciała mężczyzny. Oprócz niej można dobrać jeszcze poszetkę oraz szalik i rękawiczki. Wszystkie dodatki, ze względu na formalny charakter stroju, powinny być białe. 

  Smoking męski nosi się na szelkach, założenie paska do spodni to faux pas. Całości dopełnia specjalny pas smokingowy, który można zamienić na elegancką kamizelkę. Po tę ostatnią sięga się również, jeśli na zaproszeniu (przy informacji o wymaganym stroju) pojawia się hasło „white tie”. Wtedy czarną muchę należy zastąpić białą oraz koniecznie założyć kamizelkę w tym samym kolorze. Taki outfit zarezerwowany jest dla najważniejszych uroczystości oraz formalnych wydarzeń na najwyższym szczeblu. Do tego należy dobrać prostą, białą koszulę, czarne lakierowane buty oraz czarne skarpetki. Każde odstępstwo od tych reguł na poziomie oficjalnych spotkań dyplomatycznych czy kulturalnych może zostać uznane za faux pas.

  Na jakie okazje zakłada się smoking?

  Smoking ślubny to tylko jedna z możliwości. Tego typu stylizacja sprawdza się także podczas innych uroczystości prywatnych, rodzinnych, pod warunkiem jednak, że mają one charakter formalny. Najczęściej jednak mężczyźni zakładają go na ważne biznesowe i dyplomatyczne spotkania. Wszelkiego rodzaju oficjalne gale, szczególnie ogólnopolskie lub międzynarodowe, przewidują wymóg „black tie”. Również rozstrzygnięcia konkursów, wręczanie statuetek, w końcu ważne jubileusze, zarówno polityczne, jak i kulturalne, artystyczne, dziennikarskie czy biznesowe wymagają ubrania smokingu. 

  Zobacz także: Jak uprasować garnitur?

  Prasowanie parowe czy pralnia chemiczna?

  Marynarka smokingowa i dopasowane do niej spodnie to wyjątkowo delikatny zestaw ubrań, o które trzeba bardzo dbać. Przede wszystkim nie ma mowy o praniu tego typu garderoby w pralce automatycznej. Pranie ręczne jest dozwolone, aczkolwiek dość ryzykowne. Najlepszym sposobem na czysty i idealnie wyprasowany smoking jest pralnia chemiczna. Tak delikatne materiały, jak atłas i satyna wymagają szczególnego traktowania. Trzeba wiedzieć, jak odpowiednio obchodzić się z tego typu ubraniami. Zawsze należy sprawdzać zalecenia umieszczone na metce i stosować się do wytycznych tam zawartych. W pralni, o ile zabrudzenia nie wymagają chemicznego czyszczenia, lepiej wybierać opcję prania na mokro. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze dla materiału. Im mniej chemii, tym lepiej. 

  Nie da się jednak ukryć, że smoking łatwo się gniecie, nawet po przyniesieniu go prosto z pralni – po chwili wymaga on już wygładzenia. Prasowanie parą jest w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych żelazek, nowoczesne generatory mają wbudowane czujniki, które samodzielnie rozpoznają wymagania materiału i dostosowują do niego temperaturę oraz siłę wyrzutu pary. Parownica również jest dobrym sprzętem, po które warto sięgnąć, natomiast trzeba liczyć się z tym, że z poważniejszymi zagnieceniami może sobie ona nie poradzić. Dlatego zdecydowanie lepiej postawić na generator pary niż parownicę. Ta ostatnia ma ograniczony zasięg działania, natomiast generator nie tylko świetnie odświeża ubrania, ale i dokładnie je prasuje.

  Pielęgnacja smokingu

  Parownica do ubrań to urządzenie, po które sięga się zazwyczaj tuż przed samym wyjściem, w celu szybkiego wygładzenia stroju. Warto natomiast pamiętać, że prasowanie parą można potraktować także jako formę kąpieli odświeżającej. Warto tego typu zabieg wykonywać od czasu do czasu. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że zbyt częste pranie smokingu nie jest wskazane, ponieważ delikatny materiał szybciej się w ten sposób niszczy. Lepiej odświeżyć go za pomocą wspomnianej kąpieli parowej lub wykonując prasowanie parą. W ten sposób chroni się elastyczność włókien, co przekłada się na dobry wygląd wyjściowego stroju. Warto także od czasu do czasu wywietrzyć smoking, ponieważ zamknięcie go w szafie sprzyja powstawaniu brzydkich zapachów. Także tutaj urządzenie do prasowania parą może pomóc, ponieważ para działa bakteriobójczo i wyjątkowo skutecznie zabija przykrą woń.

  Zobacz także: Jak prasować spodnie w kant?

  Jak przechowywać smoking?

  Smoking oraz inne męskie garnitury najlepiej przechowywać w specjalnych pokrowcach. Warto również pamiętać o wygospodarowaniu odpowiedniej ilości wolnego miejsca w szafie. Stroje te szybko się gniotą, a z czasem elastyczność włókien materiału coraz bardziej się obniża. Odpowiednio przygotowane miejsce w szafie w połączeniu z regularną pielęgnacją mogą zaś sprawić, że smoking będzie swojemu właścicielowi służył wyjątkowo długo.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1