Męski garnitur, w tym marynarka, muszą być zawsze zadbane i prezentować się nienagannie. Prasowanie tych elementów garderoby przy użyciu tradycyjnego żelazka nie jest rzeczą łatwą – wymaga precyzji oraz cierpliwości. Jak zatem wyprasować marynarkę, nie tracąc przy tym czasu i energii?

Spis treści

  Prasowanie marynarki najlepiej rozpocząć od ustawienia żelazka na najniższą temperaturę. Każde zwiększenie temperatury powinno być wypróbowane na niewielkim fragmencie ubrania. Jeśli temperatura okaże się zbyt niska i żelazko nie będzie w stanie usunąć zagnieceń, można ją nieco podwyższyć. Należy jednak to robić stopniowo, wypróbowując określone temperatury na skrawku materiału. O wiele szybszym i skuteczniejszym sposobem jest skorzystanie z urządzenia do prasowania parą. Bardzo dobrze sprawdzi się do tego żelazko z generatorem pary. Sprzęt utrzymuje stałą, bezpieczną dla tkanin temperaturę – nie trzeba regulować jej manualnie. Urządzeniem, na które także warto zwrócić uwagę w przypadku pielęgnacji męskich marynarek, jest IXEO, czyli lekkie, ergonomiczne żelazko parowe oraz deska do prasowania w jednym.

  Generator pary – urządzenie idealne do prasowania marynarki

  W przypadku prasowania marynarki najszybsze i najlepsze efekty zapewni żelazko z generatorem pary. Ponieważ urządzenie utrzymuje stałą, bezpieczną dla tkanin temperaturę, zapewnia idealną gładkość bez ryzyka przypalenia. Dzięki generatorowi pary można z łatwością i bez konieczności zmiany temperatury wyprasować zarówno zewnętrzną stronę marynarki, jak też jej wewnętrzną część, która najczęściej wykonana jest z delikatniejszego materiału. Urządzenie składa się z dwóch elementów – żelazka i stacji parowej, w której umieszczony jest generator pary. Obie części połączone są przewodem parowym, który doprowadza do żelazka parę wodną. Generator pary produkuje ogromną ilość pary pod wysokim ciśnieniem, co znacząco ułatwia i przyspiesza prasowanie. Ponadto radzi sobie z zagnieceniami o wiele dokładniej niż zwykłe żelazko. Generator pary jest szczególnie polecany do rozprasowywania i odświeżania grubych materiałów (jak np. jeans) lub bardzo gniotących się tkanin (stały wyrzut pary wynosi do ok. 180 g na minutę, a dodatkowy do ok. 600 g na minutę). Żelazko z generatorem bardzo dobrze sprawdza się do prasowania rzeczy w pionie, co jest świetnym rozwiązaniem w przypadku prasowania marynarek męskich. Jak prasować marynarkę przy użyciu żelazka z generatorem pary? W pierwszej kolejności należy powiesić marynarkę (np. na drzwiach), a następnie przesuwać urządzenie po materiale w górę i w dół. Prasowanie warto zacząć od ramion, po czym przejść do rękawów, następnie do części przedniej, a skończyć na stronie tylnej i kołnierzyku. Można przy tym przytrzymywać dół marynarki, lekko naciągając materiał. Należy koniecznie pamiętać o dokładnym wyprasowaniu najtrudniej dostępnej części marynarki, czyli przestrzeni między guzikami.

  IXEO – rewolucyjny sprzęt do prasowania marynarek

  IXEO to nowoczesne urządzenie do prasowania parą, które idealne sprawdza się do prasowania wygniecionych marynarek męskich. Na czym polega jego fenomen? IXEO łączy w sobie deskę Smart Board, umożliwiającą prasowanie pod każdym kątem oraz lekkie, ergonomiczne żelazko parowe. Dzięki mocy wynoszącej 1600 W oraz technologii Turbo Steam urządzenie wytwarza silne ciśnienie o wysokości do 5 barów, dzięki czemu skuteczność prasowania jest bardzo wysoka. IXEO nagrzewa się w zaledwie 45 sekund, a system Smart Protect potrafi dostosować temperaturę do każdego typu odzieży bez konieczności manualnej regulacji. Warto wspomnieć, że urządzenie IXEO zaopatrzone jest w dodatkowy, przenośny zbiornik na wodę, dzięki czemu sprzęt może zostać użyty wszędzie tam, gdzie jest w danej chwili potrzebny.

  Parownica do prasowania – sposób na szybkie odświeżenie marynarki

  Jeśli marynarka nie jest bardzo mocno pognieciona, a wymaga jedynie lekkiego odświeżenia, warto sięgnąć po parownicę do ubrań. Dzięki temu urządzeniu można nie tylko wygładzić materiał, ale także usunąć z odzieży niechciane zapachy i bakterie (gorący strumień pary wodnej usuwa do 99,9% drobnoustrojów). Parownica do prasowania ubrań składa się z grzałki produkującej parę wodną oraz zbiornika wody, który umożliwia odświeżenie od kilku do kilkunastu sztuk ubrań. Z uwagi na to, że parownica do odzieży ma o wiele mniejszy wyrzut pary niż żelazko z generatorem pary, poleca się ją do pielęgnacji delikatnych tkanin, jak chociażby jedwab, a także wszelkiego rodzaju aplikacji, falban czy plis. Jak wybrać najlepszą parownicę do ubrań? Na rynku istnieje kilka typów parownic, które różnią się między sobą parametrami. Jednym z ważniejszych wskaźników, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia, jest jego moc. Im większa moc parownicy, tym prasowanie stroju będzie szybsze i łatwiejsze, gdyż sprzęt jest niemal od razu gotowy do pracy. Moc parownicy waha się zazwyczaj od 1000 do 2200 W (parownica ręczna – od 1000 W, kompaktowa – od 1200 do 1400 W, stojąca – do 2200 W). Inną ważną kwestią jest pojemność zbiornika. Większy zbiornik nie będzie wymagał zbyt częstego uzupełniana wody. Ręczne parownice do odzieży mają pojemność do ok. 60 ml, kompaktowe do ok. 600 ml, a stojące do ok. 1500 ml. Nie mniej istotnym parametrem w przypadku parownicy do prasowania jest szybkość nagrzewania się sprzętu. Najmniejsze, ręczne parownice są w stanie nagrzać się już w zaledwie 40 sekund. Dobrze jest także pamiętać o długości kabla – dłuższy umożliwia łatwiejsze przemieszczanie się z urządzeniem. Parownice są zazwyczaj wyposażone w kabel o długości ok. 1,5 m.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?