Prasowanie garnituru nie jest łatwym zadaniem. Po pierwsze, musi być idealnie uprasowany, nie ma tu miejsca na żadne zagniecenia. Po drugie, materiał, z którego są wykonane garnitury, wymaga odpowiedniej temperatury prasowania. Po trzecie, marynarkę i spodnie trzeba prasować w inny sposób.

Spis treści

  Prasowanie garnituru najłatwiej wykonać z pomocą stacji parowej. To ogromne ułatwienie zwłaszcza podczas pracy nad marynarką, którą warto prasować w pionie.

  Jak prasować garnitur? Od czego zacząć?

  Prasowanie garnituru w domowych warunkach nie należy do najprostszych zadań. Z tego powodu warto się do tego odpowiednio przygotować, aby podczas prasowania nie zniszczyć często dość drogiego ubrania. 

  Najpierw sprawdź, w jakiej temperaturze należy prasować garnitur. Jeśli masz w domu nowoczesne żelazko, takie jak np. to w stacji Tefal Ixeo Power, które wyposażone jest w technologię Smart Protect gwarantującą uniwersalną temperaturę, bezpieczną dla każdego rodzaju tkaniny. Jeśli jednak sam ustawiasz odpowiednią temperaturę, upewnij się, że nie jest ona za wysoka, w przeciwnym wypadku ryzykujesz nieodwracalne zniszczenie garnituru. Druga nie mniej ważna kwestia to wybór żelazka wyposażonego w specjalne filtry odkamieniające wodę. W urządzeniach Tefal możesz znaleźć specjalne szufladki antywapienne i technologię Calc Collector. Ostatnia sprawa to wybór deski lub miejsca do prasowania. Najlepiej sprawdzi się deska, którą można ustawić pod różnymi kątami, ponieważ marynarkę najłatwiej prasuje się w pionie. 

  Jakie urządzenie pomoże ci wyprasować garnitur?

  Do wyprasowania garnituru warto wybrać nowoczesne żelazko. Najlepiej sprawdzi się generator pary albo stacja parowa. Oba te urządzenia wykorzystują gorącą parę emitowaną pod wysokim ciśnieniem (nawet 6–8 b). Dzięki temu para błyskawicznie dociera do wszystkich włókien tkaniny i skutecznie je rozprostowuje. Siła pary ma ogromne znaczenie właśnie przy prasowaniu tak wymagających ubrań, jak marynarki, płaszcze i inne ubrania wierzchnie. Są one wykonane z grubszych tkanin, których rozprostowanie, szczególnie po praniu w pralce automatycznej, zwykle nie jest łatwe. 

  Jeśli zastanawiasz się, jakie żelazko kupić do prasowania garnituru, możesz postawić np. na generator pary Tefal Pro Express Ultimate [+], który zapewnia profesjonalne efekty prasowania dzięki połączeniu wyjątkowo silnego wyrzutu pary z nową technologią Smart Steam. Urządzenia wyposażone w tę technologię mają inteligentny czujnik, który rozpoznaje ruch żelazka i stosowanie do niego wytwarza odpowiednią ilość pary. Stały wyrzut pary w tym urządzeniu ma moc 180 g/min, ale jeśli przy prasowaniu garnituru potrzebujesz dodatkowego wsparcia, możesz uruchomić mocny wyrzut pary do 650 g/min. Z taką siłą sprzętu z łatwością usuniesz nawet najtrudniejsze zagniecenia. Dzięki panelowi Direct Control umieszczonemu w uchwycie urządzenia bez problemu zmienisz ustawienia w trakcie prasowania. Przed poplamieniem tkaniny chroni system Protect, a kamień pomaga usuwać szufladka Calc Collector.

  Drugim polecanym rozwiązaniem jest oczywiście stacja parowa, np. Ixeo Power od Tefala. Jej przewaga nad generatorem pary polega przede wszystkim na dopasowanej desce do prasowania, którą można ustawiać pod wieloma kątami. Dzięki możliwości prasowania w pionie znacznie łatwiej jest usunąć zagniecenia z marynarki. 

  Jak wyprasować marynarkę od garnituru?

  Prasowanie marynarki od garnituru lepiej wykonać na samym początku. Warto do tego wykorzystać czystą bawełnianą ściereczkę, która pomoże pozbyć się zagnieceń. Temperatura żelazka na początku powinna być jak najniższa. Jeśli masz do dyspozycji generator pary, możesz liczyć na to, że urządzenie przez cały czas będzie utrzymywać bezpieczną dla tkaniny temperaturę. W innym przypadku musisz samodzielnie kontrolować ustawienia.

  1. Najpierw wyprasuj ramiona marynarki, a następnie rękawy
  2. Przejdź do prasowania przedniej części marynarki i przeprasuj klapy. 
  3. Pamiętaj o dokładnym wyprasowaniu przestrzeni między guzikami.
  4. Dopiero po wykonaniu powyższych kroków wygładź tył. 
  5. Na zakończenie przeprasuj kołnierzyk.
  6. Jak prasować spodnie od garnituru?

  Prasowanie spodni garniturowych wymaga nieco mniejszych nakładów pracy, choć nadal trzeba bardzo uważać, aby nie zniszczyć materiału. Tutaj ponownie warto sięgnąć po bawełnianą ściereczkę, która będzie dodatkową barierą między rozgrzanym żelazkiem a materiałem. Takich zabezpieczeń nie muszą stosować jedynie posiadacze generatorów pary i stacji parowych. Kluczowe w całym zadaniu jest odpowiednie ułożenie nogawek na desce. Pamiętaj, aby układać je tak, by wewnętrzne szwy się ze sobą stykały. Prasowanie rozpocznij od tej nogawki, która leży bezpośrednio na desce, przesuwając żelazkiem od góry do dołu. Gdy rozprasujesz pierwszą nogawkę, połóż na niej drugą i ponownie przesuwaj żelazkiem po całej jej długości. Cały proces trzeba oczywiście powtórzyć z drugą stroną spodni.

  Co po prasowaniu garnituru?

  Prasowanie garnituru to nie jedyna czynność, którą należy wykonać po jego wypraniu. Warto zwrócić także uwagę na sposób przechowywania. Chodzi przede wszystkim o maksymalne ograniczenie możliwości powstawania nowych zagnieceń na powierzchni materiału. Marynarkę najlepiej powiesić oddzielnie, a spodnie na wieszaku ze specjalnym żabkami. Wyeliminujesz w ten sposób ryzyko odkształcenia się ubrania i jego pogniecenia. Oczywiście możesz całość zamknąć także w specjalnym pokrowcu chroniącym przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Po wyjęciu z szafy zawsze warto delikatnie odświeżyć garnitur. Z pomocą ponownie przyjdą generator pary i stacja parowa, które można wykorzystać do drobnych poprawek bezpośrednio przed wyjściem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?