Lniane spodnie to elegancki wybór na największe upały. Taka tkanina przepuszcza powietrze i chłonie wilgoć, co sprawia, że komfort użytkowania jest bardzo wysoki. Trudności pojawiają się jednak, jeśli chodzi o pielęgnację. Len dość trudno wygładzić bez dobrego żelazka i sprawdzonych sposobów.

Spis treści

  Lniane spodnie na lato są bardzo przyjemne w noszeniu, jednak ich pielęgnacja, szczególnie prasowanie, bywa nieskuteczne, czasem nawet frustrujące. Jak prasować len, by wygładzić wszystkie zagniecenia? Jakie żelazko wybrać? Jak prać i suszyć, by prasowanie było efektywne i łatwe?

  Pranie lnianych spodni

  Len jest bardzo odporny na wysokie temperatury. Ten zwykły, niefarbowany można prać w 60–95℃. Dotyczy to jednak głównie tkanin obrusowych. Len barwiony i odzież lniana wymagają zazwyczaj nie więcej niż 40℃. Niekiedy len o delikatnym, siateczkowym splocie wymaga prania ręcznego lub wykorzystania programu do tkanin delikatnych.

  Wirowanie lnu najlepiej ustawić na prędkość 400–600 obrotów na minutę. Szybsze wirowanie utrudni późniejsze prasowanie. Można również użyć programu wirowania „bez zagnieceń”.

  Suszenie lnu w suszarkach bębnowych nie jest zalecane – może sprawić, że na powierzchni tkaniny pojawią się bardzo trudne do rozprasowania zagniecenia. Bardzo głębokie zagniecenia na lnie mogą doprowadzić nawet do odbarwiania się tkaniny na zgięciach.

  Jeśli pierzesz len ręcznie, nie wykręcaj go, tylko delikatnie odciskaj.

  Jak uprasować lniane spodnie męskie i damskie?

  Optymalna temperatura prasowania lnu to 200℃. Zawsze jednak warto sprawdzić informacje na metce. Nie należy prasować w tej temperaturze nadruków, haftów czy innych dodatków, bo można je zniszczyć.

  Jak prasować krok po kroku lniane spodnie bez kantów? 

  1. Wywróć spodnie na lewą stronę.
  2. Wyprasuj kieszenie, okolice rozporka i przeszycia.
  3. Wywróć spodnie na prawą stronę. Załóż je na deskę tak, by prasować tylko jedną warstwę materiału.
  4. Rozprasuj pas i materiał kilka centymetrów poniżej. Nie zapomnij o szlufkach. Uważaj na rozporek bądź guziki.
  5. Uprasuj nogawki.

  Jak pasować lniane spodnie w kant krok po kroku?

  1. Wykonaj powyższe kroki.
  2. Trzymając spodnie za nogawki, złóż je tak, by ich wewnętrzne szwy przylegały do siebie. 
  3. Ułóż spodnie na desce, unieś i odłóż wierzchnią nogawkę.
  4. Prasuj nogawkę, która pozostała na desce, od dołu w stronę krocza. Nie dotykaj bezpośrednio kantów.
  5. Wyprasuj nogawkę z drugiej strony.
  6. Te same czynności wykonaj z drugą nogawką.
  7. Jeśli masz pewność, że kanty są w odpowiednich miejscach, utrwal je za pomocą silnego wyrzutu pary.

  Aby użyć żelazka do prasowania w pionie (czyli generatora pary lub parownicy) bez dotykania tkaniny, wystarczy powiesić spodnie na wieszaku (niektóre stacje parowe mają zintegrowane uchwyty lub deski do prasowania). Przy prasowaniu bez kantów mogą być rozłożone i przyczepione u góry w pasie. Prostując kanty, trzeba je złożyć w taki sposób, jak opisane zostało powyżej.

  Jakie żelazko wybrać do prasowania lnu?

  Dobre żelazko jest w stanie efektywnie uprasować lniane spodnie. Wybierając urządzenie do trudnych tkanin, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • moc żelazka – zwykle im wyższa, tym lepsza, bo sprzęt szybciej się nagrzewa, ale jakość prasowania bardziej zależy od pozostałych parametrów;
  • siła wyrzutu pary – powinny zainteresować dwie opcje: stały wyrzut pary oraz dodatkowe, silniejsze uderzenie pary wykorzystywane do prasowania najtrudniejszych zagnieceń;
  • ciśnienie wyrzutu pary – jedynie para wyrzucona pod dużym ciśnieniem (niektóre żelazka pozwalają na 8 barów) może rozprasować trudne zagniecenia.

  Najmocniejsze na rynku są obecnie żelazka z generatorami pary lub stacjami parowymi, nazywane też generatorami pary. Wszystkie wymienione parametry są w ich przypadku najwyższe. Na przykładzie żelazka Tefal Pro Express Ultimate:

  • moc żelazka – 2600 W,
  • stały wyrzut pary – 180 g/min,
  • mocne uderzenie pary – 650 g/min,
  • ciśnienie wyrzutu pary – 8 barów.

  Tradycyjne żelazko na parę także poradzi sobie z prasowaniem lnu. Należy tylko zwrócić uwagę, by miało jak najmocniejszą siłę wyrzutu pary. W modelu Tefal Ultimate Pure:

  • moc żelazka – 3000 W,
  • stały wyrzut pary – 60 g/min,
  • mocne uderzenie pary – 250 g/min,
  • para nie jest wyrzucana pod ciśnieniem.

  Warto też zwrócić uwagę na rodzaj stopy żelazka. Najgładsze są modele ze stopą szafirową. Oprócz tego są one odporne na zarysowania. Łatwe prowadzenie zapewniają także urządzenia z systemem Durilium AirGlide i Autoclean (stopy są tak gładkie, że się nie brudzą). Jednak nawet najlepsze żelazko parowe nie dorówna skutecznością generatorowi pary.

  Ręczna parownica do ubrań (steamer) czy żelazko z parownicą można wykorzystać przy poprawkach, np. gdy przy odświeżeniu tkaniny. Do prasowania lnianych ubrań w pionie lepiej jednak wybrać generator pary, porządne żelazko pionowe lub urządzenie bardziej zaawansowane, np. stację do prasowania IXEO. Jej parametry to:

  • moc żelazka – 1600 W,
  • stały wyrzut pary – 35 g/min,
  • ciśnienie wyrzutu pary – 5 barów.

  Jak ułatwić sobie prasowanie lnianych spodni?

  Prasowanie można sobie ułatwić, dokonując wstępnych czynności. Kluczowe jest odpowiednie suszenie.

  1. Stosuj się do powyższych rad odnośnie do wirowania. Im słabiej wirowane są rzeczy lniane, tym mniej jest na nich zagnieceń i w konsekwencji łatwiej je rozprasować.
  2. Rozwieszaj rzeczy z lnu na wieszakach. W ten sposób unikniesz dodatkowych zagnieceń od drutów suszarki do bielizny.
  3. Rozwieszaj nawet ociekające ubrania. Kiedy woda przestanie kapać, strzepnij je, wyrównaj i ponownie powieś.
  4. Prasuj jeszcze mokre lub zwilżone wodą lniane ubrania.
  5. Zanim położysz daną rzecz na desce do prasowania, naciągnij ją lekko we wszystkich kierunkach.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?