Dobra wentylacja powietrza w domu czy mieszkaniu pozwala na jego odpowiednią wymianę. Dzięki temu w pomieszczeniach jest świeże i przyjemne powietrze. Odpowiednio opracowana wentylacja pozwala także na oczyszczenie powietrza z różnego rodzaju drobnoustrojów.

Spis treści

  Podstawowym rodzajem wentylacji stosowanych w budynkach mieszkalnych, jest wentylacja grawitacyjna. Wiele osób decyduje się również na rozwiązanie, jakim jest wentylacja mechaniczna, którą bardzo często stosuje się w domach jednorodzinnych. Szczególnie tam, gdzie planowane jest instalowanie systemu rekuperacji.

  Dlaczego dobra wentylacja w domu jest tak ważna?

  Dobra wentylacja w domu pozwala na ciągłą wymianę powietrza znajdującego się wewnątrz budynku na świeże – pobierane z zewnątrz. Jednym z powodów, dla których należy zadbać o właściwa wentylację w domu, jest fakt, że zapobiega ona zbieraniu się wilgoci w domu. Dlatego właśnie tak ważna jest wentylacja w kuchni czy łazience, czyli bardzo wilgotnych pomieszczeniach. To właśnie tam łatwo zaobserwować zbieranie się wilgoci poprzez osadzanie się jej na szybach okien czy lustrze. A warto pamiętać o tym, że zbyt duży poziom wilgoci w domu, to nie tylko „płaczące” okna, ale także dogodne warunki do rozwoju patogennych mikroorganizmów. Przy złej wentylacji może rozwijać się pleśń, która szybko wnika w głąb ścian, a także może wnikać w meble. Przy złej wentylacji w domu pojawia się także charakterystyczny zapach stęchlizny.

  Wentylacja pozwala też oczyszczać powietrze z dwutlenku węgla, który wydychany jest przez osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu, a także z takich drobin jak kurz oraz znajdujące się w nim roztocza czy drobne pyły. Pozwala także na usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każda wentylacja będzie pełniła rolę oczyszczacza powietrza. Dlatego, szczególnie przy stosowaniu jedynie wentylacji grawitacyjnej, warto rozważyć zakup tego urządzenia, o czym piszemy poniżej.

  Jakie są rodzaje wentylacji?

  Osoby budujące domy mogą zdecydować się na kilka rodzajów wentylacji. Zarówno w domu, jak i w mieszkaniu może być zastosowana:

  • wentylacja grawitacyjna – można spotkać się też z nazwą wentylacja naturalna. Jej działanie polega na wykorzystaniu różnicy pomiędzy gęstością powietrza znajdującego się na zewnątrz i wewnątrz domu. Zaletą jest to, że jest to najtańsze rozwiązania zarówno pod względem budowy, jak i eksploatacji. Jednak trzeba pamiętać, że tego rodzaju wentylacja zależna jest od warunków pogodowych panujących na zewnątrz i może być trudna w regulacji. Zimą może też powodować duże straty ciepła. Dlatego też często tego rodzaju wentylacja wymaga odpowiedniego wspomagania (np. wentylacja w oknie w formie nawiewników);
  • wentylacja mechaniczna – do regulacji wymiany powietrza stosowane są urządzenia mechaniczne. Ruch powietrza jest tutaj wymuszany przy pomocy wentylatorów wchodzących w skład całej instalacji. Tego rodzaju wentylacja jest wydajniejsza i daje inwestorowi więcej możliwości, jednak trzeba pamiętać o tym, że jest droższa w budowie i eksploatacji w porównaniu z wentylacją grawitacyjną;
  • wentylacja hybrydowa – jest to rozwiązanie łączące w sobie zalety wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Zazwyczaj pozwala na mechaniczną wymianę powietrza w sytuacji, gdy wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca lub mało opłacalna w danym momencie, np. przy bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach panujących na zewnątrz.

  Niezależnie od tego, na jaką wentylację się zdecydujemy, należy dbać o jej dobry stan techniczny. Dlatego trzeba pamiętać o regularnych przeglądach oraz czyszczeniu, co jest ważne szczególnie w przypadku wentylacji mechanicznej. Serwis najlepiej zlecać profesjonalistom np. z firmy, która zajmowała się montażem urządzeń.

  Wentylacja mechaniczna w domu – dodatkowe funkcje

  Jak to zostało wyżej wspomniane, wentylacja mechaniczna daje użytkownikom o wiele więcej możliwości niż grawitacyjna. Można do niej zamontować dodatkowe elementy, które pozwalają między innymi na odzyskiwanie ciepła z powietrza. Inną przydatną możliwością jest montaż oczyszczacza powietrza, które pozwalają na zwiększenie jakości powietrza znajdującego się w domu i dokładne oczyszczenie z drobin mogących powodować alergie, co nie jest do końca możliwe przy samej wymianie powietrza.

  Również przy wentylacji grawitacyjnej można stosować oczyszczacze powietrza. Tutaj jednak nie są one montowane w instalacji, ale są osobnymi, niewielkimi urządzeniami.

  Oczyszczacz powietrza – czy warto?

  Nowoczesne oczyszczacze powietrza są zaopatrzone w wysokiej jakości filtry, które pozwalają na niemalże stuprocentowe oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń. Wskazuje się, że najlepsze urządzenia mogą usunąć nawet do 99,99% drobnoustrojów takich jak bakterie, wirusy, pleśnie oraz inne patogenne mikroorganizmy. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego dla nas oczyszczacza powietrza. Szczególnie jeśli w domu przebywają małe dzieci, alergicy lub mieszkamy w okolicy, w której występuje duże zanieczyszczenie powietrza (smog). Warto przy tym pamiętać, że oczyszczacz powietrza nie powoduje wymiany powietrza, dlatego może być dobrym uzupełnieniem dla prawidłowo działającej wentylacji.

  Dowiedz się więcej o tym, jak działa oczyszczacz powietrza do samochodu i czy warto go kupić?

  Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać?

  Do wentylacji mechanicznej przeznaczone są specjalne urządzenia montowane w instalacji. Takie urządzenie zazwyczaj dobiera się jeszcze przed montażem całej wentylacji i w doborze pomaga przedstawiciel producenta systemu wentylacji. Do pomieszczeń wentylowanych grawitacyjnie zaleca się urządzenia wolnostojące. Ich wydajność dobiera się do wielkości pomieszczeń, w jakich będą oczyszczać powietrze. Bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to, w jakie filtry zostało wyposażone urządzenie. Najlepsze oczyszczacze wyposażone są w kilka filtrów uzupełniających swoje działanie (filtr wstępny do oczyszczania powietrza z większych zabrudzeń, filtry HEPA do usuwania mniejszych pyłów, alergenów i zanieczyszczeń spowodowanych smogiem, a także filtry węglowe, które pozwalają między innymi na oczyszczenie powietrza z przykrych zapachów). Oczyszczacz może mieć również dodatkowe funkcje poprawiające jakość powietrza jak np. nawilżanie, jonizacja czy ozonowanie.

  Zobacz także, czy warto korzystać z nawilżacza powietrza z aromaterapią?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?