Antresola sprawdza się w bardzo dużych domach, lecz także w małych mieszkaniach, które są jednocześnie bardzo wysokie. To ona pozwala wykorzystać ich potencjał aranżacyjny. Warto jednak pamiętać o dokładnym jej sprzątaniu. Do tego zadania przyda się zarówno odkurzacz bezworkowy, jak i dobry oczyszczacz powietrza.

Spis treści

  Antresola w starych kamienicach i loftach to sposób na dodatkowe wykorzystanie ograniczonej przestrzeni. Można w niej zaaranżować część sypialną, plac zabaw dla dzieci lub miejsce do pracy.

  Antresola – jak znaleźć na nią sposób?

  Antresola może pełnić przede wszystkim funkcje dekoracyjne i estetyczne, natomiast sprawdza się również, gdy w mieszkaniu lub domu trzeba wygenerować dodatkowy metraż. Przestrzeń podsufitowa nadaje się do tego idealnie. Antresolę w mieszkaniu można zabudować funkcjonalnie i z pomysłem. Można z niej zrobić sypialnię, przestrzeń do pracy, mini gabinet lub salon zabaw dla dzieci. Ciekawe rozwiązanie to także uczynienie z niej domowej biblioteczki. W małych mieszkaniach gromadzenie książek może sprawiać duży problem, a salon z antresolą może tę kwestię skutecznie rozwiązać.

  Antresola w domu – wymagania

  Antresola to górna część kondygnacji, piętra lub konkretnego pomieszczenia oddzielona od reszty stropem pośrednim. Jest mniejsza od powierzchni kondygnacji i niewydzielona od strony wnętrza przegrodami budowlanymi. Nie w każdym domu można ją jednak zaaranżować. Tego typu konstrukcja może pojawić się dopiero na wysokości 220 cm, co oznacza, że sprawdza się wyłącznie w wysokich pomieszczeniach. Na jej wydzielenie wpływa również rozmieszczenie okien i drzwi. Warto pamiętać również, że antresola w domu może przyczyniać się do szybszego wychładzania się pomieszczeń, co powinno skłaniać do zwrócenia uwagi na jakość izolacji. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie wygłuszenie dolnych pomieszczeń, szczególnie jeśli antresola jest przeznaczona na sypialnię lub przestrzeń do pracy.

  Antresola – bezpieczeństwo i czystość

  Dom z antresolą należy projektować bardzo świadomie. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie schodów i zamontowanie przy nich oświetlenia, które ułatwi drogę na górę. Warto ograniczyć natomiast stosowanie takich rozwiązań jak żyrandole i inne lampy zwisające z sufitu. Przy wchodzeniu na antresolę mogą one działać jak przeszkoda, niebezpieczna szczególnie dla wyższych osób.

  Antresolę w mieszkaniu warto aranżować z minimalistycznym zacięciem. Trzeba pamiętać, że jest to przestrzeń mniejsza od kondygnacji, niekiedy trochę trudniej swobodnie się po niej poruszać, w związku z czym sprzątanie również może być trudniejsze. Odkurzacz ręczny to w takiej sytuacji świetne rozwiązanie, tyle tylko, że trudno wyobrazić sobie odkurzanie całej antresoli jedynie w taki sposób. Przede wszystkim potrzebny jest odkurzacz mały i możliwie wielofunkcyjny, który pozwoli sprawnie dotrzeć do wszystkich kątów.

  Przeczytaj również: Zakamarki – jak je sprzątać, po jaki sprzęt sięgnąć, jaki odkurzacz kupić?

  Jaki odkurzacz na antresolę?

  Odkurzacz centralny, który jest co prawda nadal mało popularnym rozwiązaniem w Polsce, w przypadku sprzątania antresoli mógłby sprawdzić się idealnie, przede wszystkim ze względu na brak konieczności wnoszenia na górę całego sprzętu. Jednak w większości domów takiego rozwiązania nie ma i trzeba sobie radzić w inny sposób. Niezależnie od tego, czy wybierasz odkurzacz z filtrem wodnym, czy tradycyjny odkurzacz workowy, powinien być on przede wszystkim mały. Chodzi o to, aby manipulowanie nim w różne strony było jak najłatwiejsze. Odkurzacz pionowy raczej nie sprawdzi się przy bardzo niskich antresolach, natomiast w przypadku tych wyższych i większych warto po niego sięgnąć. Najlepiej wybrać jedną z multifunkcjonalnych jego wersji (takich jak Air Force 360). Z pewnością przyda się urządzenie z modułem ręcznym, dzięki któremu oczyścimy ściany i sufit. Warto pamiętać, że to na wyższych poziomach mieszkania gromadzi się naprawdę sporo kurzu. W związku z tym odkurzacz z filtrem wodnym lub dobry odkurzacz z filtrem HEPA z pewnością okażą się dobrą inwestycją w domu z antresolą.

  Odkurzać koniecznie należy od najwyższych partii antresoli do najniższych, aby sprowadzić kurz na sam dół pomieszczenia. Tylko wtedy odkurzanie będzie skuteczne. Dobrze, aby na antresoli znajdowało się jak najmniej bibelotów, które dodatkowo mogą pochłaniać kurz i sprzyjać rozwojowi bakterii lub roztoczy. Przede wszystkim jednak odkurzać należy regularnie. Nawet jeśli antresola pełni jedynie funkcję dekoracyjną, obowiązywać ją powinny te same zasady czystości, co pozostałe pomieszczenia.

  Oczyszczacz powietrza – czy warto?

  Mieszkanie z antresolą ma wiele plusów, ale też kilka minusów. Jednym z nich jest z pewnością brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w wyższych partiach mieszkania. Z kolei im bardziej zabudowana antresola, tym dopływ świeżego powietrza jeszcze bardziej utrudniony. Nie jest to ogromny problem, jeśli antresola służy jako biblioteczka, jeśli jednak jest to przestrzeń relaksu lub – co gorsza – sypialnia, jakość powietrza ma ogromne znaczenie. W takiej sytuacji oczyszczacz powietrza wydaje się bardzo cennym rozwiązaniem. Nowoczesne urządzenia tego typu są wyposażone w co najmniej kilka filtrów. Natomiast filtry HEPA i węglowy pozwalają oczyścić sypialnię ze szkodliwych substancji, które mogą unosić się w stojącym powietrzu.

  Jeszcze lepszym rozwiązaniem może okazać się oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, który nie tylko usuwa szkodliwe substancje, lecz także dba o odpowiednią wilgotność powietrza. Obydwa urządzenia znacząco poprawiają klimat pomieszczenia, trzeba jednak pamiętać, że przy tego typu rozwiązaniach należy zwrócić jeszcze większą uwagę niż zazwyczaj na kwestie odpowiedniej wentylacji powietrza, stosowania nawiewników okiennych oraz kratek wentylacyjnych w całym domu. Jeśli bowiem wentylacja będzie niesprawna, nawet najlepszy oczyszczacz powietrza może nie pomóc.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1