Aksamit uchodzi za szlachetną tkaninę. Najczęściej produkowany jest z bawełny, choć występują także wersje jedwabne i wełniane. Materiał ten charakteryzuje się krótkim, lecz puszystym włosem. Jak należy go prasować?

Spis treści

  Prasowanie delikatnych materiałów zawsze wiąże się z ryzykiem. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku aksamitu. Ta szlachetna tkanina składa się z dwóch warstw. Pierwszą są gęsto ułożone, bardzo krótkie nitki nazywane runem, drugą – podłoże. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi lub nieprawidłowo ustawione żelazko i aksamitna sukienka bądź inny ulubiony element garderoby zostanie bezpowrotnie zniszczony. Prasowanie parą, w odróżnieniu od tradycyjnego żelazka, nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia ubrania.

  Pochodzenie aksamitu

  Słowo „aksamit” wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od wyrazu heksamitos, który oznacza ˶złożony z sześciu nici˝. Ta szlachetna tkanina powstała w Indiach, natomiast do Europy dotarła w XII wieku. Początkowo produkowano ją głównie we Włoszech. W Polsce jest znana od około XVII wieku. W dawnych czasach aksamit wykorzystywano przede wszystkim do szycia szat liturgicznych oraz wizytowych strojów. Później pełnił również funkcje dekoracyjne. Produkowano z niego zasłony, kotary i obicia mebli. Wyróżnia się dwa rodzaje aksamitu. Pierwszym z nich są materiały gładkie, które cechują się wyraźnym blaskiem i idealnie nadają się do produkcji ubrań. Drugim rodzajem są wzorzyste tkaniny, których zróżnicowana struktura powstaje poprzez stosowanie specjalnych splotów i wytłaczanie.

  Jak należy prasować aksamit?

  Najczęściej spotykanym błędem jest dotykanie żelazkiem tkaniny podczas jej prasowania. Wówczas istnieje ryzyko zbyt mocnego przygładzenia włosia. Jeżeli żelazko będzie nieumiejętnie prowadzone lub temperatura zbyt wysoka, istnieje duża szansa na uszkodzenie tkaniny.

  Urządzenie do prasowania parą nie ma bezpośredniego kontaktu z materiałem, dlatego jest bezpieczniejsze w użyciu, szczególnie w przypadku delikatnych materiałów. Najlepsza parownica do ubrań cechuje się nie tylko możliwością regulacji ilości wytwarzanej pary, ale również krótkim czasem nagrzewania. Warto wybierać modele, które są gotowe do pracy w mniej niż minutę po uruchomieniu. Szczególnie polecane są te wyposażone w duży zbiornik na wodę zapewniający długą pracę urządzenia bez konieczności ciągłego uzupełniania. Warto rozglądać się za modelami z wbudowanymi systemami automatycznego usuwania kamienia. Ten często pomijany dodatek ma bezpośredni wpływ na żywotność urządzenia. Woda z kranu pozostawia osad, który kumuluje się na różnych częściach sprzętu i może doprowadzić do jego awarii. Ponadto należy szukać specjalnie zaprojektowanych końcówek, dzięki którym prasuje się precyzyjnie, a w przypadku dużych powierzchni efektywnie.

  Prasowanie parowe ma również inne zalety. Oprócz bezpiecznego usuwania zagnieceń odświeża tkaninę poprzez usuwanie drobnoustrojów i bakterii, które mogą być przyczyną różnych chorób. Jest ponadto energooszczędne i szybkie, dlatego poleca się je szczególnie osobom, które prowadzą intensywny tryb życia.

  Co w przypadku innych elementów niż ubrania? Zasłony z aksamitu wyglądają niezwykle szlachetnie, szczególnie w dużych oknach. Po praniu nie wolno zostawiać ich nierozłożonych, gdyż mogą pojawić się głębokie wgniecenia, które bardzo trudno usunąć. Warto je powiesić aż wyschną, a następnie za pomocą parownicy usunąć pozostałe zagniecenia. Prasowanie w pionie ma wiele zalet. Jedną z nich jest łatwy dostęp do każdego zakątka zasłony. Kolejną – krótszy czas potrzebny na dokładne usunięcie zagnieceń.

  Aksamit – informacje dodatkowe

  Ten niezwykle piękny materiał jest wykorzystywany również w branży meblarskiej. Aksamit tapicerski to tkanina, która nadaje elegancji, stylu i dostojności. Jej połyskująca powierzchnia sprawia, że wnętrze pomieszczenia wygląda na bardziej szlachetne. Aksamit obiciowy cechuje się mocnym splotem odpornym na uszkodzenia mechanicznie. Nie przeciera się i nie pruje, dlatego jest chętnie wybierany przez osoby ceniące klasyczny wystrój wnętrza. Z kolei jedwabny aksamit często wykorzystuje się do produkcji zwiewnych sukienek, bluzek i spódnic. Niezwykle delikatny materiał daje uczucie chłodu nawet w najbardziej upalne dni.

  Piorąc tego typu tkaniny, należy postępować ściśle według zaleceń producenta umieszczonych na metce. Zasadniczo żaden rodzaj aksamitu nie może być prany w wysokiej temperaturze. Nie należy również wykręcać materiału, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się głębokie zagniecenia, które będą niezwykle trudne do usunięcia. Parownica do prasowania ubrań jest znacznie bezpieczniejsza w przypadku delikatnych materiałów niż tradycyjne żelazko. Decydując się na drugie rozwiązanie, należy prasować aksamit na lewej stronie, najlepiej przez ręcznik lub inny materiał.

  Jak prawidłowo dbać o jedwabne zasłony? Niestety często gromadzi się na nich kurz i bakterie, które mogą być przyczyną alergii lub innych chorób. Choć zasłony powinno się prać regularnie, w praktyce nie robi się tego dość często. Warto raz w tygodniu użyć parownicy, aby z jednej strony pozbyć się zalegającego kurzu, z drugiej zaś ograniczyć ilość bakterii. W ten sposób można odświeżyć całe pomieszczenie bez konieczności ciągłego prania zasłon. Dostępne na rynku parownice charakteryzują się nie tylko nowoczesnym designem, ale również niską wagą i kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu mogą być używane nawet w małych pomieszczeniach.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1