Jodła kaukaska to doskonały iglak do wykorzystania w charakterze bożonarodzeniowej choinki. Ma miękkie, niekłujące igły – co jest szczególnie ważne, jeśli w domu są dzieci i zwierzęta – i długo zachowuje świeżość. W pewnym momencie jednak zaczną one opadać. Jak sobie wtedy poradzić ze sprzątaniem?

Spis treści

  Jodła kaukaska to jedno z droższych bożonarodzeniowych drzewek, ale równocześnie zwykle ma też bardzo dobrą jakość. Wyjątkowo długo utrzymuje igły i wygląda efektownie, a do tego nie kapie z niej żywica. Jednak nie pachnie tak intensywnie, jak np. świerk.

  Jodła kaukaska na święta. Czy to dobry pomysł? Co zrobić, by jak najdłużej zachowała świeżość?

  Opadanie igieł jodły kaukaskiej może zacząć się dopiero po kilku tygodniach – nawet do trzech miesięcy – od jej ścięcia. Ale uwaga! Drzewko może zostać wycięte nawet miesiąc przed świętami. Dlatego bardzo ważny jest wybór jak najświeższego egzemplarza. Jak to sprawdzić?

  • Odchyl kilka igieł i zobacz, czy opadają z gałęzi. Gałązki powinny być elastyczne, nie łamać się przy delikatnym zgięciu.
  • Zwróć uwagę, czy igły mają intensywny, żywy kolor.

  Co zrobić, by jodła kaukaska jak najdłużej utrzymała igły?

  • Przewieź ją zabezpieczoną za pomocą siatki ochronnej i folii i postaw w domu daleko od kaloryferów czy kominka.
  • Staraj się, by temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 20–23℃, a powietrze było nawilżone (możesz pryskać choinkę wodą podczas podlewania).
  • Odetnij koniec pnia zaklejony żywicą o ok. 2–3 cm (chyba że zrobiono to już w sklepie).
  • Postaw drzewko w pojemniku napełnionym wodą i dolewaj ją, kiedy się skończy (sprawdzaj codziennie!). Woda powinna mieć temperaturę pokojową.
  • Do wody możesz raz na jakiś czas dodać specjalną odżywkę do drzew iglastych.

  Jodła kaukaska ma także tę zaletę, że często jej igły po zaschnięciu nie opadają, ale pozostają na gałązkach. To dodatkowo ułatwia sprzątanie po świętach.

  Zobacz także: Świerk - jak dbać o świąteczne drzewko?

  Co może się przydać do sprzątania po świętach?

  Aby sprzątanie po świętach było sprawne, upewnij się, że masz w domu poniższe rzeczy i że są one gotowe do użytku:

  • zwykły odkurzacz elektryczny (przyda się turboszczotka i szczelinówka),
  • odkurzacz ręczny,
  • ściereczka i płyn do pielęgnacji mebli,
  • mop i woda z płynem do podłóg,
  • gumowa miotła,
  • mocna taśma klejąca.

  Sprzątanie po świętach. Porady

  Aby rozbieranie choinki i sprzątanie domu po świętach było sprawne i przyjemne, zastosuj się do kilku rad.

  1. Zaplanuj, co jest do zrobienia i podziel się obowiązkami z całą rodziną. Najlepiej zrobić listę, do której wszyscy domownicy będą mieli wgląd.
  2. Włącz muzykę!
  3. Jeśli wydaje ci się, że igły z choinki zaczną się sypać przy zdejmowaniu z niej ozdób, rozłóż wokół niej folię malarską (może być też stare, niepotrzebne prześcieradło).
  4. Zdejmij bombki z choinki. Zwróć uwagę, czy pudełka na ozdoby nadają się jeszcze do użytku. W razie potrzeby zrób nowe z kartonu. Dodatkowo każdą bombkę możesz owinąć w chusteczkę higieniczną, ręcznik papierowy czy papier z rozpakowanych prezentów. Najdelikatniejsze ozdoby powinny być na wierzchu.
  5. Zdejmij lampki choinkowe i owiń je wokół kawałka tektury, żeby za rok nie trzeba było rozplątywać kabli. Możesz ponacinać karton w kilku miejscach, aby kabelki się nie przesuwały.
  6. Delikatnie połóż choinkę na folii, owiń ją i wynieś. Zorientuj się, jakie są zasady wyrzucania drzewek po świętach w twoim mieście (niektóre miasta organizują specjalne miejsca zbiórek wyschniętych egzemplarzy).
  7. Odkurz i powycieraj meble, zaczynając od góry i np. z lewej do prawej.
  8. Do sprzątania igieł z podłogi najlepiej użyj samej rury od odkurzacza, szczelinówki lub gumowej miotły.
  9. Jeśli igły wplątały się w dywan, użyj odkurzacza z elektroszczotką lub… mocnej taśmy klejącej. Owiń nią sobie dłoń (klejącą się stroną do zewnątrz) i poklepuj zanieczyszczone miejsca. Do tego zadania możesz zaangażować dzieci.
  10. Na koniec przejrzyj tapicerowane (i nie tylko) meble oraz dywany i podłogi. Czy nie ma na nich śladu wosku, czy żywicy? Jeśli tak – usuń je jak najszybciej.

  Zobacz także: Jak uprasować świąteczny obrus?

  Jaki odkurzacz wybrać do sprzątania po świętach?

  Wciąganie igieł spod choinki wymaga dość dobrej siły ssania odkurzacza. Czy to będzie odkurzacz bezworkowy, czy z workiem – to nie ma znaczenia. Choć trzeba pamiętać, że w przypadku urządzeń z workami siła ssania może słabnąć wraz z napełnianiem się torebki.

  Odkurzacz stojący, np. wielofunkcyjny, także dobrze nadaje się do poświątecznych porządków. Trzeba tylko zwrócić uwagę na jego moc. Wygodne jest też to, że wiele modeli odkurzaczy pionowych jest bezprzewodowych, co usprawnia sprzątanie (pod warunkiem, że mieszkanie nie jest zbyt duże – na jednym naładowaniu można pracować około 20 czy 35 minut). Takie sprzęty zazwyczaj mają dodatkowy moduł ręczny, przypominający mały odkurzacz akumulatorowy, i funkcję sprzątania w trudno dostępnych miejscach. Przyda się ona przy robieniu porządków nie tylko po świętach.

  Do usuwania wilgotnych zabrudzeń, np. jeśli z pojemnika choinki wyleje się woda, można wykorzystać z kolei odkurzacz wodny (z filtrem wodnym). Pozbędzie się on zarówno plamy z podłogi, jak i rozsypanych igieł. Niektóre modele mają także np. funkcję prania tapicerki czy dywanów, a nawet mycia okien.

  Jeśli igły wplątały się w gruby dywan, przyda się odkurzacz z elektroszczotką. To rodzaj ssącej szczotki zasilanej prądem (stąd jej duża siła).

  Aby nie wyciągać za każdym razem dużego odkurzacza, można usuwać igły dobrym urządzeniem ręcznym. Ciekawą możliwość daje także sprzęt centralny. Funkcja o nazwie „szufelka” pozwala z kolei na zamiecenie zabrudzeń w jedno miejsce w domu, skąd urządzenie je zasysa, bez konieczności wyjmowania dodatkowej rury.

  Odkurzacz automatyczny także poradzi sobie z wciągnięciem igieł z choinki, jednak trzeba się najpierw upewnić, czy na podłodze nie ma wilgotnych plam.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?