Kołnierzyk to podstawowa część każdej koszuli, od której rozpoczyna się prasowanie. Wygładzanie najlepiej jest zacząć się od rogów kołnierzyka, po czym należy przejść do jego części wewnętrznej, a na koniec zewnętrznej. O czym jeszcze warto pamiętać podczas prasowania kołnierzyka?

Spis treści

  Kołnierzyk koszuli (obok mankietów) jest pierwszą rzeczą, na której skupia się wzrok odbiorcy. Dlatego tak istotne jest, aby ten element ubioru był schludny i zadbany. Przed prasowaniem warto wyprać koszulę, gdyż wysoka temperatura może utrwalić wszelkiego rodzaju zabrudzenia na tkaninie.

  Prasowanie kołnierzyków – jak powinno wyglądać?

  Kołnierzyk jest elementem koszuli, od którego rozpoczyna się prasowanie. Wygładzanie warto zacząć od koniuszków (rogów) kołnierzyka. Najpierw należy wyprasować wewnętrzną stronę tego elementu koszuli, po czym zewnętrzną. Żelazko powinno być przesuwane po całej szerokości kołnierzyka. Przed prasowaniem kołnierzyków trzeba zwrócić uwagę, czy koszula nie ma wstawek usztywniających kołnierz. Jeśli tak faktycznie jest, stopę żelazka należy ustawić na niską temperaturę, aby nie stopić plastiku. W celu wygładzenia okolic kołnierzyka warto naciągnąć barki koszuli na węższą stronę deski do prasowania. Dzięki temu zabiegowi okolice kołnierza będą idealnie odprasowane. Po wyprasowaniu kołnierzyka można przejść do pozostałych części koszuli – do rękawów, mankietów, frontu i pleców. Podczas prasowania reszty koszuli na kołnierzyku mogą powstać nowe zagniecenia, dlatego na sam koniec warto raz jeszcze wygładzić ten element ubrania. Należy pamiętać o dostosowaniu temperatury żelazka do składu materiałowego koszuli. Zbyt wysoka temperatura, niewłaściwa technika oraz źle dobrany sprzęt mogą doprowadzić do zniszczenia koszuli. Jeśli koszula wykonana jest z ciemnego materiału, warto prasować ją przez lekką bawełnianą lub lnianą ściereczkę, która zapobiegnie powstawaniu na koszuli nieestetycznych wybłyszczeń. Obecnie na rynku można dostać żelazka wyposażone w specjalną nakładkę na stopę, dzięki czemu stosowanie szmatek ochronnych nie jest konieczne.

  Prasowanie parą – najlepszy sposób dbania o koszule z kołnierzykiem

  Niewłaściwie dobrana temperatura, nieodpowiednia technika, zły, przegrzewający się sprzęt – te wszystkie wspomniane wcześniej czynniki sprawiają, że koszulę bardzo łatwo zniszczyć. Nie można również zapomnieć o konieczności stosowania w przypadku wygładzania koszuli z kołnierzykiem (zwłaszcza w ciemnym kolorze) zabezpieczenia w formie bawełnianej lub lnianej szmatki. Czy istnieje zatem alternatywa dla tradycyjnego żelazka? Okazuje się, że tych wszystkich problemów można uniknąć, stosując urządzenie do prasowania parą – parownicę lub generator pary. Podczas odprasowywania gorącym strumieniem pary wodnej nie ma ryzyka przypalenia ubrań lub ich przegrzania (wybłyszczenia). Oprócz tego prasowanie za pomocą urządzenia na parę jest o wiele szybsze niż praca z tradycyjnym żelazkiem. Warto ponadto dodać, że sprzęt może być wykorzystywany do odprasowywania odzieży w pionie, np. na wieszaku. Żelazko z generatorem pary produkuje ogromną ilość pary wodnej pod wysokim ciśnieniem (stały wyrzut wynosi do ok. 180 g na minutę, a dodatkowy do ok. 600 g na minutę). Z tego względu bardzo dobrze radzi sobie w przypadku rozprasowywania bardzo gniotących się tkanin i grubych materiałów (jak np. dżins). Generator pary umożliwia także prasowanie różnych materiałów bez konieczności zmiany temperatury (urządzenie utrzymuje stałą, bezpieczną dla tkanin temperaturę). Istnieje także opcja prasowania parowego kilku warstw naraz (np. pościeli). Żelazko ze stacją parową jest wyposażone w bardzo pojemny zbiornik na wodę (najczęściej ponad 1 l), dzięki czemu praca z urządzeniem może trwać dłużej niż w przypadku klasycznych modeli. Dla ubrań niezbyt wygniecionych, potrzebujących jedynie odświeżenia, sprawdzi się parownica do ubrań. Dzięki temu urządzeniu można nie tylko wygładzić materiał, lecz także pozbyć się z odzieży niechcianych zapachów i bakterii (gorący strumień pary wodnej usuwa do 99,9% drobnoustrojów). Z uwagi na to, że parownica do odzieży ma o wiele mniejszy wyrzut pary niż żelazko z generatorem, polecana jest do pielęgnacji delikatnych tkanin, jak chociażby jedwab oraz do prasowania wszelkiego rodzaju aplikacji, falban czy plisów. Parownica do prasowania ubrań składa się z grzałki produkującej parę wodną oraz zbiornika wody, który umożliwia odświeżenie od kilku do kilkunastu sztuk ubrań.

  IXEO, czyli urządzenie idealne do prasowania koszul z kołnierzykami

  Bardzo przydatną rzeczą do odprasowywania koszuli z kołnierzykiem jest deska do prasowania. Dobrą deskę cechuje stabilność i regulacja wysokości. Najlepiej, aby była wykonana z siatki metalowej, pokrytej gąbką i płótnem. Idealnym rozwiązaniem do pielęgnacji koszul byłoby zatem urządzenie, które łączyłoby w sobie dobrej jakości żelazko i deskę. Takim właśnie sprzętem jest IXEO, w skład którego wchodzi deska Smart Board, umożliwiająca prasowanie pod każdym kątem oraz lekkie, ergonomiczne żelazko parowe. Za sprawą mocy wynoszącej 1600 W oraz technologii Turbo Steam urządzenie wytwarza silne ciśnienie o wysokości do 5 barów, przez co skuteczność prasowania jest bardzo wysoka. IXEO nagrzewa się w zaledwie 45 sekund, a System Smart Protect potrafi dostosować temperaturę do każdego typu odzieży bez konieczności manualnej regulacji. Dzięki czemu istnieje pewność, że koszula nie ulegnie zniszczeniu i wybłyszczeniu. Warto jeszcze nadmienić, że IXEO zaopatrzone jest w dodatkowy, przenośny zbiornik na wodę, za sprawą którego sprzęt może zostać użyty, gdziekolwiek jest w danej chwili potrzebny.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?