Bardzo często spotykamy się z określeniem „uczulenie na kurz”. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku mamy do czynienia z alergią na roztocza, czyli małe pajęczaki żyjące zarówno w kurzu, jak i pościeli. Są bardzo częstymi alergenami – na dolegliwości związane z tym uczuleniem cierpi ponad 15% Polaków. Objawy uczulenia bardzo często nasilają się podczas sprzątania, dlatego warto wiedzieć, jak zmniejszyć ilość roztoczy bytujących w naszym domu oraz jakie urządzenia poprawią jakość życia.

Spis treści

  Alergię na roztocza można wyleczyć za pomocą odczulania, jest to jednak długotrwały proces. Czasem może także nie przynieść zadowalających efektów, dlatego warto poznać skuteczne domowe sposoby radzenia sobie z tym uczuleniem.

  Objawy alergii na roztocza

  Objawy alergii na roztocza można zaobserwować najczęściej rano (po dłuższym kontakcie z pościelą) oraz podczas sprzątania. Do najczęściej zgłaszanych przez chorych objawów uczulenia należą:

  • katar,
  • kichanie,
  • kaszel,
  • łzawienie oczu,
  • świszczący oddech i duszności.

  W przypadku przewlekłego uczulenia lista powiększa się o:

  • zmęczenie,
  • problemy z koncentracją,
  • bóle głowy
  • senność.

  Alergia na roztocza daje także objawy skórne takie jak: obrzęk, zaczerwienienie, pokrzywka, silny świąd oraz zmiany łuszczycowe.

  Alergia krzyżowa na roztocza

  Alergia krzyżowa jest bardzo popularnym zjawiskiem: u osoby uczulonej na alergen A reakcję alergiczną wywołuje inny alergen – B o podobnej lub takiej samej budowie białek. U osób uczulonych na roztocza reakcję alergiczną mogą wywołać również skorupiaki, dlatego należy ich unikać.

   

  Sprawdz, jaki oczyszczacz powietrza wybrać przy alergii na roztocza. 

   

  Gdzie żyją roztocza?

  Roztocza są pajęczakami, których nie można dostrzec gołym okiem. Najlepszym miejscem do ich bytowania są domy. Mają tutaj zapewnione idealne warunki do funkcjonowania i rozrodu takie jak: stały dostęp do pożywienia – naskórka zwierząt i ludzi oraz resztek jedzenia, optymalną wilgotność oraz dogodną temperaturę. Żyją w miejscach będących skupiskiem kurzu: materace, pościel, koce, tapicerowane meble, dywany, maskotki, zasłony, książki, bibeloty.

  Co zabija roztocza?

  Walka z roztoczami może być bardzo żmudna, ale warto ją podjąć, by ograniczyć bądź wykluczyć wystąpienie objawów alergii. Pierwszą z zasad jest używanie syntetycznej pościeli. Należy ją regularnie wietrzyć, by pozbyć się resztek naskórka, będącego świetnym miejscem do rozwoju roztoczy. Warto zrezygnować z dywanów i wykładzin. Domowe sposoby na roztocza to także odkurzanie materacy i kanap oraz niepozwalanie zwierzętom na przebywanie na nich bez osłony np. koca. Naskórek zwierząt domowych jest również dobrym miejscem do rozwoju roztoczy. W domu alergika niewskazane są również grube narzuty i dekoracyjne poduszki. Pajęczaki te bardzo lubią ciepło, dlatego warto codziennie wietrzyć wszystkie pomieszczenia oraz starać się utrzymać niską temperaturę – najlepiej sprawdza się ta poniżej 20℃. Co ważne, bardzo wysoka temperatura podczas prasowania działa roztoczobójczo. Warto regularnie usuwać kurz z mebli i podłóg. Roztocza lubią także wilgoć, dlatego niewskazane jest używanie nawilżaczy powietrza w domu osoby uczulonej. W przypadku alergii na roztocza u dzieci i dorosłych lepiej sprawdzają się oczyszczacze powietrza. Nie należy także kłaść się spać z mokrą głową – woda wnika do poduszek i stwarza idealne środowisko do funkcjonowania i rozwoju pajęczaków. Jak pozbyć się roztoczy za pomocą środków chemicznych? Warto zastosować specjalistyczne preparaty roztoczobójcze. Mają za zadanie spowodować rozpad roztoczy, ale jednocześnie zwiększają ich poziom w powietrzu, dlatego osoba borykająca się z alergią nie powinna przebywać w mieszkaniu przez kilka dni po przeprowadzeniu zabiegu.

  Jaki odkurzacz przy alergii na roztocza?

  Walka z alergią na kurz i roztocza nie jest łatwym zadaniem. Warto wspomóc się urządzeniami odpowiednimi dla alergików. Jednym z ważniejszych jest odkurzacz. Jaki sprawdzi się najlepiej? Dobrą opcją będzie wybranie tradycyjnego, workowego odkurzacza. Powinien on być wyposażony w antyalergiczny worek oraz takie same filtry, które skutecznie zatrzymują kurz i roztocza we wnętrzu maszyny. Minimalna klasa filtra HEPA w odkurzaczu dla alergika to 13. Odkurzacze bezworkowe są niewskazane, ponieważ wysypywanie zgromadzonych zanieczyszczeń oraz czyszczenie pojemnika, przysporzy wielu nieprzyjemności osobom z uczuleniem na roztocza. Odkurzacze wodne dobrze sprawdzają się w przypadku alergików, należy jednak pamiętać o czyszczeniu filtra po każdym odkurzaniu, co może być kłopotliwe i czasochłonne.

  Jak działa pochłaniacz kurzu i roztoczy?

  Walka z roztoczami domowymi sposobami może nie przynieść zadowalających efektów. Warto wspomóc się oczyszczaczem powietrza, nazywanym także pochłaniaczem kurzu i roztoczy. Przydaje się on w czasie całego roku, jednak najbardziej w okresie grzewczym, kiedy ciepłe powietrze stwarza doskonałe warunki dla tych kłopotliwych pajęczaków. Pochłaniacz, dzięki wbudowanemu wentylatorowi, wymusza obieg powietrza. Przechodzi ono przez filtr, na którym zostają wszelkie zanieczyszczenia. Warto zdecydować się na pochłaniacz z dodatkowymi funkcjami. Można wybrać np. pochłaniacz z jonizatorem, dzięki któremu powietrze będzie nie tylko oczyszczone z kurzu, ale i z pyłków, roztoczy, naskórka itp. Zostanie zachowana również równowaga pomiędzy jonami dodatnimi i ujemnymi, która ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Podobnie jak w przypadku odkurzaczy, oczyszczacz powietrza powinien mieć wysokiej klasy filtr – dobrze sprawdzi się HEPA, wodny bądź węglowy.

  Pościel dla alergików na roztocza

  Cierpiący na alergię na roztocza mogą zdecydować się na pościel antyroztoczową. Jej materiał uniemożliwia rozwój i namnażanie się roztoczy we wnętrzu kołdry i poduszek. Dobrym wyborem są również popularniejsze i tańsze pościele antyalergiczne. Należy pamiętać, że pościel dla osoby z uczuleniem na roztocza nie może posiadać naturalnego wypełnienia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?